Središtem Širokoga Brijega orili se ganga i bećarac

Tradicionalna večer folklora i kulturne baštine pod nazivom ”Brijeg Široki slavno ti je ime” održana je u petak navečer na Trgu širokobrijeških žrtava u Širokom Brijegu.

Večer folklora održana je u sklopu programa obilježavanja Dana Grada Širokoga Brijega (15. kolovoza), a u organizaciji Grada te KUD-a Ganga.

Na samom početku programa, u ime organizatora, nazočne je pozdravio Mate Anić najavivši brojne izvođače iz Hercegovine.

Večer folklora i kulturne baštine posvećena je izvornim tradicijskim napjevima Širokog Brijega i Zapadne Hercegovine, a nastupilo je 13 izvođača s područja Širokog Brijega, Mostara, Ljubuškog, Posušja, i Gruda te je predstavljeno izvorno narodno stvaralaštvo Zapadne Hercegovine u pjesmi i plesu.

Nastupili su članice i članovi KUD-a “Ganga” Široki Brijeg, HKUD-a ”Sveta Ana” Ljuti Dolac, HKUD-a ”Kočerin”, HKUD-a ”Brda” Izbično, HKUD-a ”Crnašnica” Knešpolje, HKUD-a ”Sveti Ante” Cim, KUD-a ”Rakitno”, Posuški gangaši ”Žaer i ekipa”, Ledinački gangaši ”Iko Alpeza i ekipa”, Posuški gangaši ”Jure Tomić i ekipa”, Gangaši iz Gruda ”Mile Sesar i ekipa”, Gangaši iz Grabove Drage ”Braća Bošnjaci”, Širokobriješki bećari ”Ćana i ekipa” te guslari Ante Grubešić iz Posušja i Mate Sabljić Tijarice kod Sinja.

Ljubić uoči koncerta na Gospojinu: Uvijek je lijepo nastupiti pred domaćom publikom

(www.jabuka.tv)



23 komentara

  • Mislim da je tu mjesto odavanje ,pieteta i paljenje svijeca ,poginulm braniteljima,a ne kreveljenje gange i drmoguzat,Gdje vam je Sajmište. Sramota.

    • Koji komad majmuna? Nikad nebi smili pivat kad bi gledali na tragicne događaje. Ima li ijedan dan u godini kada hrvati nosu nastradali? Triba zivit zivot. Zalit za mrtvima i njegovat tradiciju zbog koje zivimo. Sad si ti kao osjecajan a u biti za tebe je gangna kreveljenje nekakvo. D cijenis tradiciju svoga naroda, nikada nebi ovo pisao.

  • Uz dužno poštovanje našoj tradiciji,povijesti,običajima,zbilja ne mogu da ne komentiram kakve gluposti takozvani grad Široki Brijeg prezentira!
    Pa ima li itko obrazovan i inteligentan u ovoj dolini suza!
    Poštujem sve hobije i poštujem sve ukuse,ali ovi kudovi sami sebe gledaju i maltretiraju centar grada,zato i jeste sve propalo što se tiče zabave i programa.
    Miro Kraljević,Vjekoslav Draškić,Predrag Naletilić…zar trebam dalje nabrajati
    Pa ovo je njihovo seljačko primitvno maslo, a sutra će biti cajka ko u Valjevu…
    Sinoć tradicija,Hrvatstvo,večeras Gospa vjera,sutra po birtijama Baja Mali Knindža.
    Poserem vam se na Hrvatstvo i kulturu i grad kojim se dičite

    • Gdje je propalo? Sta je propalo od zabave? Bas par tih sto su cajke pustali. Koliko vidim normalni kafici s normalnom glazbom rade uredno.
      A to su pojedinacni glazbeni ukusi, i taj krkanluk od kuce polazi kod pojedinaca nije organiziran.
      A svaka kultura njeguje svoj folklor, sta je tu sporno? U centru Dubrovnika njihov, pogledaj Dalmatinske gradove, Slavoniju.
      A poserem se ja na sve takve ko ti …

  • Zaista bi trebalo sve te koncerte i veće skupove organizirati u Sajmištu, za to je i naprevljen onaj veliki trg. Pogotovo ovi foklorni skupovi koji zahtjevaju više prostora.
    U centru grada ako se ne zatvori promet teško da se išta može organizirati

  • Treba gospidina Matu i njegovu Suprugu nagraditi za iduci dan grada 2022.god.ZLATNOM plaketom jer vise od 20 .godina uz podrsku Mire uveseljavaju sve nas divnim pjesmama nase starine,Besplatno radece za sve nas ljubitelje starih obicaja,posebno me dirnula neke godina Matina pjesma “Gospe moja Božija je srica sto imamo Miru Kraljeviča.

  • 14:38 Cajke se slušaju i po svatovima dok se hrvatska zastava vijori pa eto ti krkanluka,a i ti si krkan jer se tako nekulturno izražavaš.

    • Dasta, kulturno je napisati “poserem vam se na Hrvatstvo itd” . Slusaju se po kako cijim, ovisno o mladencima.

  • Zasto sve guratre na most kad ima Sajmiste sto nebi mi stariji mogli malo prosetat navecer a kome je do skake i dreke u Sajmiste.

  • Jeste bijedni i ogorčeni. Nema vam pomoći, jadnici pljuvački. Citavu godinu imate mir, tisinu, cak i sablast. Imali ste cak i policijski sat i razna druga ogranicenja. Tada ste pljuvali stozer, policiju sve ostalo, pizda vam materina priglupa. I onda, otvara sr sve, zivot se vraca u normalu, godisnji odmori, sportski dogadjaji, devetnice, koncerti itd. i vi nastavljate pljuvat i zugat. Jebem vam mater svima, gnjide. A svima koji, skacu, urlicu, slave, odmaraju se, zelim sto lipsi i ugodniji boravak u nasem Sirokom. Uzivajte.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.