Spoj bi značio i Hercegovini: Autocesta im prolazi kroz mjesto, a nemaju se gdje uključiti

Obećanja o prometnom čvoru mještani Ravče slušaju više od 17 godina, a sad se još samo nadaju barem ga doživjeti.

Dok stoji na lokaciji budućeg čvora Rašćane koji bi se trebao izgraditi, predsjednik mjesnog odbora Rašćane Matko Bašić objašnjava: Dobili su uporabnu dozvolu, napravili su idejni projekt koji imamo i, evo, Rašćane i okolica jedva čekaju.

Mi to čekamo kao ozebao sunce. Razumijete? Kamo sreće da je sutra! O njemu je bilo govora već kad se gradio autoput, kaže Gojo Erceg iz Rašćana.

Pogled s prozora im puca na autocestu, ali do nje treba duže nego što se na prvu čini. Vožnjom iz Splita na izlaz Zagvozd pa do Rašćana još pola sata.

Na veličanstvenom otvaranju 2008. svi su zapamtili samo jedno. Tada su nam već obećali – dobit ćete čvorište jer je dionica Zagvozd – Ravča jedna od najvećih u Hrvatskoj bez čvorišta. I na osnovu toga i ovih svih mjesta okolo, mi smo ostali kao slijepo crijevo na kraju Vrgorske krajine, žali se Bašić.

Svemu sam se ja nadao, svim obećanjima, ali meni se čini da ovo zadnje o čemu se radi – da to ja neću doživjeti, strahuje Ivan Bebek iz Rašćana.

Mještani Rašćana i okolice trebali bi se spajati na autocestu, no planirani čvor čekaju od 2008. godine, a u prostorni plan Splitsko-dalmatinske županije uvršten je tek 2021., piše Dnevnik.hr.

Prometni čvor u iščekivanju uvelike bi pridonio i seoskom turizmu koji se u tom naselju sve brže razvija. Tu ima već petnaestak velikih kuća s bazenima, kaže Bašić.

Kad smo počeli prije četiri, pet godina raditi, proglasili su nas ludim. Međutim, dokazali smo da nismo ludi nego pametni. 120 dana je kuća puna, pohvalio se Ivan Sokol iz Rašćana.

Gosti su zadovoljni, ali kažu da je problem put. Bez ovog izlaza mi smo ništa, nismo dobili ama baš ništa od autoceste. Samo nam je priroda narušena, ništa drugo. Ali kad bismo dobili izlaz, onda bismo dobili puno, ističe Gojo Erceg iz Rašćana.

Ivan Bebek, iz zadnjega komšiluka u brdu, obećava ako doživi da se napravi spoj s autoceste, ispeći janje za društvo, kaže Ivan Bebek o svojem obećanju. A kad se spomene janje, misli se ozbiljno, zaključuje se u prilogu Nove TV.

Nije taj spoj samo važan za ovo selo, nego je on jako bitan i za susjednu Imotsku krajinu te Hercegovinu, posebno općinu Grude, navodi Slobodna Dalmacija.

Izgradnjom mreže cesta i prekategorizacijom pojedinih graničnih prijelaza, brojni vozači skratili bi muke vozeći se prilično zahtjevnom cestom od Kamen mosta do Zagvozda, ali i izbjegli velike gužve tijekom ljetnih mjeseci kako bi došli do autoceste.

(www.jabuka.tv | Foto: Dnevnik.hr)



5 komentara

  • Pa isto je i sa Širokim Brijegom koji postaje slijepo crijevo jer ga zaobilaze svi priključci na brzu cestu Mostar – hrvatska granica. Govore kako će imati priključak na račvanju Buhovo i Radno kod Miškića što je nekih 8 kilometara od grada Širokog Brijega, što je dosta sumanuto. Zašto se to skriva?

    • Kako se skriva kad ima par godina projekt se vidi na sve strane. Trebao je biti čvor u Mokrom, neznam zašto nije.

      • Gdje se vidi projekt na sve strane? Šta znači “trebao je biti”, neka adz politička floskula ili su se svi “politički radnici” iz Lištice vratili na sjevernu obilaznicu koje nikada neće biti?

  • Široki od dvi ulice sastavi „grad“, šta tek bi bilo kad bi vam dali brzu cestu! Posušje sliči na grad i ne zanima ih uopće to šta ta kvazi cesta ne prolazi kroz njihovo područje.

    • Posušani takodje nisu opterećeni titulom Općine, kod njih ne postoji kompleks manje vrijednoati! Siroki nije bio u stanju riješiti imovinsko pravne odnose za proširenje magistrale Kocerin-Posusje, a kampli da skrene neku Cestu od značaja, nama je najznačajnija ova jedna ulica koja je preopterećena. Kad je neka sućut u mrtvačnici pa guzve budu od raskrizja za Blato u Knespolju pa sve do Lijanovica na Visokoj Glavici.

Komentiraj: