Šef Odjela za odnose s javnošću vlade HNŽ-a Darko Juka rekao je u HTV-ovoj emisiji Studio 4 da su ekipe bez prestanka na terenu te da je potraga intenzivirana jutros s prvim dnevnim svjetlom.
Dodao je da su održani sastanci kriznih stožera u Konjicu i Jablanici.
Prema podacima koji su mi u međuvremenu dostavljeni, noć je prošla poprilično stabilno, što se tiče padalina, nešto je bilo manje kiše tijekom noći, nisu zabilježena nova pomicanja tla niti je bilo novih kritičnih situacija, od toga smo najviše strahovali jer prognoza nije bila obećavajuća, poručio je Juka.
Jutros je i dalje fokus na pretraživanju terena, ne bi li se došlo do što više unesrećenih i ušlo u trag pogotovo onim osobama koje su službeno prijavljene kao nestale.
A uz potragu od strane spasioca, koji su na terenu, fokus je i na pokušaju uspostavljanja prometne komunikacije, s obzirom na to da je, osim na tom jednom malom području gdje je probijen koridor između Konjica i Jablanice, Jablanica još uvijek odsječena od ostatka svijeta, tako da su teški strojevi i jučer, ali i danas je intenzivirano, na terenu. S obzirom na proglašene odluke o stanju prirodne nepogode, možemo staviti u funkciju sva raspoloživa sredstva ovisno o tome što će zahtijevati trenutak i teren, kako se stvari budu razvijale tijekom dana, naglasio je Juka za HRT.
Zašto nisu angažirani potražni psi?
U petak je iz Hrvatske, ali i Srbije najavljeno da se sprema pomoć, prije svega i s letjelicama, helikopterima. Zašto odmah na početku nisu angažirani potražni psi? To se jučer provlačilo, među ostalim, kao osnovno pitanje.
Što se tiče država u okruženju, čak i šire, ponude za pomoć su stigle. Mi smo zahvalni na tome i znamo to cijeniti. Međutim, te odluke, naravno, o ulasku na prostor i eventualnom angažiranju snaga izvan Bosni i Hercegovine donose više razine, tako da to ne mogu komentirati. Što se tiče načina potrage na terenu, procjene je radila federalna razina, odnosno Uprava za civilnu zaštitu Federacije Bosne i Hercegovine, tako da nemam konkretnu informaciju, odnosno objašnjenje zašto su donijelo ovu ili onu odluku, ali procijenjeno je na terenu da ta vrsta pomoći nije potrebna, istaknuo je Juka.
Angažirani su jučer bili svi od samoga početka iz Hercegovačko-neretvanske županije. Od naše civilne zaštite preko ronilačkih klubova do gorske službe spašavanja, policija, vatrogasci i hitna pomoć. Angažirani su pripadnici Oružanih snaga BiH iz vojarne iz Čapljine, koji su pomogli evakuirati unesrećene, angažirani su i vojni čamci jer nije bilo mogućnosti prilaza.
U Jablanici angažiran je EUFOR, koji je helikopterom izvukao dječaka u kritičnom stanju, koji je učinio da je život spašen i danas izvan životne opasnosti. A onda se uključila viša razina s obzirom na to da je naša vlada ostvarila komunikaciju u međuvremenu. Jučer u ranim jutarnjim satima i Vijeće ministara BiH, s vladom Federacije donesene su te odluke kako ide to po vertikali s viših razina, tako da je u jednom dijelu dana preuzela Federalna uprava civilne zaštite s lokalnom civilnom zaštitom kojom rukovodi načelnik općine Jablanica.
Snimke iz zraka prikazuju razmjere katastrofe u Donjoj Jablanici
Predsjednik GSS-a FBiH Dženadin Veladžić za Klix.ba je kazao u petak da je ova služba bila prva na terenu i da su odmah na raspolaganje stavili i njihovu K9 jedinicu, koja uključuje potražne pse, koji su u ovakvim trenucima od velike važnosti. Međutim, poziv od Civilne zaštite da angažiraju pse nikada nije stigao.
Psi su inače vrlo korisni u potrazi za preživjelima, ali i mrtvima koji su zatrpani ispod smeća i zemlje. Na taj način se može ciljano vršiti potraga, a psi GSS-a su upravo to radili i u Turskoj tijekom katastrofalnih zemljotresa, piše Klix.
Inače, u potragu nije moguće uključiti se volonterski, a nadležni ne dozvoljavaju pristup civilima iz straha da je previše rizično.
UŽIVO: Istražuje se kako je došlo do klizišta, traje potraga za nestalima
(www.jabuka.tv | Foto: Ilijaš.net)