Punite rezervoar do vrha po vrućinama? Evo zašto to može biti kobno

Dok ljeto prži i temperature prelaze 30 stupnjeva, važno je paziti ne samo na sebe, već i na automobil.

Vjerovali ili ne, previše goriva u spremniku može biti opasnije nego što mislite – od oštećenja laka pa sve do požara na vozilu.

Na visokim temperaturama tekućine, uključujući benzin i dizel, brzo se šire. Zato stručnjaci savjetuju da nikada ne punite spremnik do vrha kako biste izbjegli prelijevanje goriva.

Primjer: Povećanje temperature za 20 stupnjeva može uzrokovati da se 50 litara goriva proširi za čak litru. Najbolje je prekinuti točenje čim se pištolj automatski isključi – to je znak da je spremnik dovoljno pun i da ima prostora za širenje.

Kad se gorivo proširi zbog sunca i visokih vanjskih temperatura, posljedice mogu biti vrlo neugodne, čak i opasne:

  • Oštećenje laka: Gorivo koje se prelije može nagristi lak karoserije.
  • Oštećenje zaštite podvozja: Gorivo koje se slije ispod vozila može oštetiti zaštitni sloj.
  • Požar na vozilu: U najgorem slučaju, prelijevanje goriva može izazvati požar.

Iako ti se možda čini nevjerojatnim da gorivo može naglo promijeniti temperaturu za 20 stupnjeva, to nije tako. Benzin se na benzinskim postajama skladišti pod zemljom na temperaturi od oko 10 °C, dok se površina tla ljeti jako zagrijava – i benzin se širi.

Zato, nakon točenja goriva, automobil treba parkirati izvan direktnog sunca. No postoji još jedan važan razlog zašto treba biti posebno pažljiv pri odabiru parkinga ljeti: nakon vožnje, motor i ispušni sustav zrače veliku količinu topline koja može zapaliti suhu travu ili lišće u svega nekoliko sekundi.

To je posebno važno za vozila s niskim podvozjem i kad se parkirate na neravnom terenu. Kako biste smanjili rizik, automobil je najbolje parkirati na kratko pokošenim livadama s ravnom podlogom i što većim razmakom od suhe trave ili hrpa lišća, prenosi Raport.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj: