Prošlo je vrijeme rada za 500 KM, poslodavci se moraju mijenjati

Čak 24,4% poslodavaca u FBiH ima problem s nedostatkom radnika.

Problem je najizraženiji među poslodavcima koji se bave djelatnostima informacija i komunikacija. Od ukupnog broja anketiranih poduzeća iz navedenih djelatnosti, čak 41% poslodavaca ima taj problem. Na drugom mjestu je građevinarstvo, gdje se čak 38% anketiranih poslodavaca izjasnilo kako im nedostaje radnika određenih profila.

Problem s pronalaskom radne snage imaju i u drugim branšama, piše Večernji list BiH.

Masovno odlaze

Glavni uzrok problema je odlazak mladih, koje iz BiH, prije svega, tjeraju male plaće, ali i odnos poslodavaca prema njima. Pandemija je zaustavila odljev radne snage. Onoga trenutka kada su se otvorile granice, čim se počelo slobodnije kretati, ponovno imamo egzodus radnika.

U nekim sektorima, kao što su, primjerice, građevinarstvo ili promet, više se gotovo ne može naći radnike. Kada su u pitanju trgovina i ugostiteljstvo, u nekim mjestima poslodavci su čak prisiljeni zatvoriti objekte jer ne mogu naći radnike. Predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH (ST BiH) Mersiha Ferhatović-Beširović kazala je za Faktor da “poslodavci u BiH zatvaraju trgovine jer ne mogu naći radnike”.

To je opis stanja u malim mjestima gdje je zbog masovnog odlaska stanovnika postalo gotovo nemoguće naći radnika. Nisam mislila ni na jednu konkretnu kompaniju iako imamo primjera malih trgovina koje uslijed stalne promjene radnika ne mogu funkcionirati. Srednje i velike kompanije uspijevaju amortizirati nedostatak radnika, ali i to postaje sve teže. ST BiH svakodnevno ima od 3 do 5 intervencija vezanih uz radnike koji odlaze iz BiH i trebaju savjet ili instrukcije u vezi s otkaznim rokom, odmorom i sl.,  objašnjava Ferhatović-Beširović.

Razlozi su, ističe ona, politička nestabilnost, izostanak bilo kakvog vidljivog ekonomskog napretka, ali i nemogućnost preživljavanja u BiH.

Radnici više ne žele raditi za 500 KM, posebno ako imaju priliku negdje vani raditi za najmanje pet puta veću plaću s prosječno gotovo pa istim troškovima života, istaknula je.

Poslodavci su svjesni da sve to diktira promjenu kapitala prema radnicima.

Ne žele se prilagoditi

To je već vidljivo na terenu, prosječna plaća u trgovini dosegnula je razinu od 740 KM, ali to još ne znači da su uvjeti rada u tom sektoru dobri. Još postoji jako puno kompanija koje daju mizerne plaće radnicima od 406 KM, ističe.

Unatoč svemu, brojni poslodavci i dalje ne shvaćaju kako je, ako misle svoj biznis dugoročno zadržati, nužno adekvatno platiti, pa i nagraditi i stimulirati radnika jer će ga jedino tako uspjeti zadržati.

(www.jabuka.tv)



22 komentara

  • Zaista, kažem vas, teško će bogataš u kraljevstvo nebesko. Ponovno vam velim: Lakše je devi kroz uši iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.
    dok god se oni bogate preko naših leđa nema tu blagoslova. radnik je najveći resurs svake firme. dok to gazde skuže propade im poduzeće

  • U većine naših poduzetnika je plaća isad ko i prije 20-30 godina znači 1000 maraka, a cijene života duplo otišle polevši od goriva pa sve ostalo

  • Tako je.Sram ih bilo koriste radnike kao robove.Nek njihova dica probaju zivit sa ovim mizernim placama.Vidicemo koliko bi dana imali za hranu.KAKO mogu tudim novcem odnosno od njihovih radnika sto im zaraduju uzivat i trosit ko zna koliko a radniku davat milostinju.Ali bogatasi to ne razumiju.Oni vrimenom izgube osjecaj i misle da svatko moze zivit sa placicom a oni se razasipaju sa svim i svacim.Evo tesko mi je i samom pa moram napisat.Ali Bog ce valjda sudit svakome.On vidi nase patnje i boli.Eto tako.

  • Istina je,,da se podižu cjene,ali nigdje ko kod NAS,,evo primjera. 1 litar ulja u Beču 0,95 euro centi,,a kod nas od 3,10 do 3,30 KM, i vise, pa vidite koje su to maraze i koja zarada..

    • SIROKI BRJEG najskuplji place prosjek 900 do 1000 teze nego u Vakufu se zivi Mostar katastrofa pola gladni sve ce otic vanka za godinu dana

  • svakako da su place problem
    ali i daleko je problem neznanje raspolaganja sa parama
    kladionice
    kafici
    izlasci
    i mnogobrojne manifenstacije koje u vecini slucajeva su bespotrebne
    bez obzira u bilo kojoj drzavi da budes ako si naumio zivjeti kao kod kuce opet neces imati za prezivjeti

    • Nigdje veze, treba i ZIVJETI, ne samo PREZIVLJAVATI. Sta bi trebali ljudi u ovoj dolini suza, zabiti se u kucu i ne imati nikakav drustveni zivot po tebi, ne obilaziti nikakve ”manifestacije”? Nema nikakve logike.

  • Cemu kukate??? Jeli?!?!?
    Zaradite vi dobro!!! Samo vam pare odose u bingobk birtiju!!!! A vamo nemate za kaladonta!!!!
    Ne serite!!!!

  • Nije mi žao poslodavaca, dok smo im ostvarivali prihode gradili su po makarskoj rivjeri, nisu htjeli dizati plaće, sada nek zatvore svoje obrte i nek zive od turzima.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.