Proizvođači peleta: Nemoguće je napraviti tonu za 561 KM

Vlada Federacije BiH donijela je odluku o ograničavanju cijena peleta na 480 KM + PDV odnosno 561 KM od 12. studenoga.

Zbog te odluke negoduju proizvođači peleta.

Predstavnik tvrtke Drvosječa Muhamed Helać istaknuo je kako proizvođači peleta smatraju da ova odluka nije realna. Dodao je kako tvrde da je nemoguće napraviti dozu peleta po ovoj novoj cijeni.

Ako proizvođači nama spuste cijenu ulaznu, rado ćemo i mi spustiti prodajnu. Ostaje vidjeti. Međutim, sve ukazuje na to da je nemoguće jednu tonu peleta napraviti za 480 KM plus PDV, a da tvrtka ne posluje s minusom. Mi smo na to i ukazivali i ranije. Ranije nam je bilo obećano da će nam biti dozvoljen izvoz, ali sada imamo situaciju koja nije dobra, kazao je Helać za Raport.ba.

Istaknuo je kako ova odluka može dovesti do velikih problema u proizvodnji.

Vlada FBiH ograničila cijenu peleta

Ne znam na koji način ćemo prodavati pelet. Mi ne znamo kako ćemo prodavati pelet koji smo ranije kupili. Ova cijena 480 plus PDV je značajno niža od nabavne cijene. Bit ćemo u debelom minusu. Nepromišljena odluka. Ključno je da nisu pozvali niti jednog predstavnika iz realnog sektora koji će nam reći kakva je zaista situacija. Sve su sami donosili odluke. Ovo je nažalost proizvod toga.

Sve ove mjere nisu efikasne. One su privremenog karaktera. Mi imamo najjeftiniji pelet u Europi. Pokazuju to statistički podaci. Srbija i Hrvatska ima cijene puno veće. Jedino dugoročno rješenje jesu subvencije za grijanje. Konkretno o peletu pričamo. Jedino rješenje je da Vlada subvenira polovinu iznosa. To je jedino rješenje, smatra Helać.

Proizvođači peleta razmatraju i obustavu proizvodnje, ali i mnoge tvornice se gase.

Dva i pol do tri kubika drveta ide u jednu tonu peleta. Trenutno je kubik na 130 do 150 KM plus PDV. Samo za sirovinu treba puno više, nego što je ova cijena 480 KM plus PDV. Pojedini proizvođači su već rekli da će obustaviti proizvodnju jer ne žele raditi u minusu. Ukoliko ne puste izvoz, čekaju nas brojne zatvorene tvornice, pogoni, otkazi…, zaključio je Helać za Raport.ba.

Vlada FBiH ograničila cijenu peleta

(www.jabuka.tv)



16 komentara

  • Nemojte je ni praviti, svakako ste uništili pola šuma u državi zbog proizvoda koji je se nekad pravio od otpada drvne industrije… zdravu šumu krčite zbog profita…

  • Govna lažliva, čuj ne možete pokriti nabavne cijene… Normalno da imamo najniže cijene kada je prosječna plaća u Hrvatskoj duplo veća nego ovdje, da ne spominjem Europske zemlje. Pa kako ste dosada prodavali i radili sa plusom govna lažljiva? Prije 5 godina pelet sa dostavom sam platio 350 KM/tona. Sigurno je taj proizvodjač izgubio 300 KM po toni radi dobre volje. Sve ok, cijena sirovine skočila… Ali dali vi stavljate u vaš pelet sve po Europskim standardima, dali vam u taj pelet ide sve što platite za čisto drvo ili stavljate OTPAD u pelet?

  • Sta ovaj placenik iz Drvosjece ,pametuje,prosle godine u 6 mjesecu tonu peleta sa prevozom sam placao 300km,a sada bi realna cijena trebala biti 450km.

  • Lani sam platio 320 KM po toni. S obzirom na sva poskupljenja, pelet ne bi trebao biti skuplji od 450 KM i to s PDV om. Ovo su trgovačka posla. Nastoje se obogatiti na brzinu.

  • Pelet treba da bude oko prilike 1200 po toni cijena ništa manje da bi radnici bili dobro plaćeni he he 😀🤣😜😜🇭🇷😜🇭🇷🇭🇷🇭🇷

  • Pelet od drveta zabraniti i sječu šuma a drvne otpadake nek plate i prave pelet .
    Zbog profita uništiše nam šume.
    Čistite dedovinu bit će drva za grijanje i ljepše od ikakva peleta. Centralno bi imali a skupo za platiti.

  • Najbolje je spore i drva ,vratit cemo se svi mi u stara vremena ,kakva grijanja ,ugalj ,struja ,pelet itd nista to nije dobro ,te podno te ovo ,drva su zakon 🌳♥️

  • Ni jedan proizvođač peleti tokom ove godine nije prodavao tonu preko 550 KM, problem su trgovačke kuće koje preprodaju pelet i imaju velike marže

  • U ovakvoj neuredenoj drzavi gdje su Sumari politicke figure,nepismeni nisu ustanju napraviti reda u ministarstvu suma,zasto se ne sade nove sadnice,bora,jelke tkz posumljavanje.Dakle nitko ne bih smio otpilati drvo u privatnoj sumi ako ga nije strucna osoba(sumar) ocekicala i takvo mora otici poduzecu koja ima koncesiju na ciscenje,uzgoj drveta tj sumskog bogastva.Lopovska drzava samo devre svi,sumari piju,jedu i vode tracarske price po gradu a ovi proizvodaci planski kroz politicke lobiste kukaju,neka pokazu kolko ih dode kamion drva ,plate 1/2 utovare pun to se radi 50g.Toliko o proizvodacima peleta,klosari ,lopovi,kriminalci koji su kupili nefunkcionalne pogone i imaju troskove enormne ,rijesenje sve nek prodaju na otpad i pravac Njemacke nas nece jb.

  • Ograničite i smanjite cijene hrane, lijekova, drva i režija… ali i pilanje šuma i iskorištavanje voda, a pelet nek poskupi koliko žele ali nek ga prave od okrajaka drveta a ne od čistog drveta, pa nek kupi ko hoće, ne mora svatko centralno imati.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.