Predstavljena knjiga Marka Banožića u Širokom Brijegu: BiH najviše prijeti suvremeni terorizam

Promocija knjige “Mediji i suvremeni terorizam” autora dr. sc. Marka Banožića predstavljena je u hotelu Park u Širokom Brijegu u organizaciji širokobriješke podružnice HKD Napredak.

Nazočne je na početku promocije pozdravila predsjednica HKD Napredak dr. art. Marijana Pažin Ivešić koja je predstavila rad ove kulturne ustanove bosanskohercegovačkih Hrvata na području Širokog Brijega te pohvalila autora i znanstveni doprinos knjige “Mediji i suvremeni terorizam”.

Mediji kao alat u širenju straha

Knjiga je izišla u nakladi Sveučilišta u Mostaru, a istu su predstavili izv. prof. Silvana Marić Tokić sa Filozofskog fakulteta u Mostaru, doc. dr. sc. Đorđe Obradović sa Sveučilišta u Dubrovniku, tužitelj Županijskog tužiteljstva u Širokom Brijegu Josip Aničić te sam autor.

Silvana Marić Tokić istaknula je da je knjiga rezultat višegodišnjega istraživačkog rada i donosi dubinsku analizu složenog odnosa između medijskih izvještavanja i terorističkih aktivnosti u suvremenom društvu. Navela je da autor istražuje kako mediji, svjesno ili nesvjesno, mogu postati alat u širenju straha, ali i u oblikovanju javnog mnijenja te predlaže izradu pravilnika o izvještavanju o terorizmu za medije, a sve u svrhu sprječavanja eksploatacije medija u terorističke svrhe.

Đorđe Obradović naglasio je da je knjiga “Mediji i suvremeni terorizam” izvorna te da su komunikacijski planovi i strategija predstavljeni u knjizi praktično primjenjivi i mogu pomoći u borbi protiv terorizma. O složenosti istraga kaznenog djela terorizma, kao i kaznenih djela povezanih s terorizmom, govorio je županijski tužitelj Josip Aničić ističući značaj knjige na preventivnom planu protuterorizma.

BiH najviše prijeti suvremeni terorizam

Autor knjige Marko Banožić u izlaganju je istaknuo kako je terorizam jedna od glavnih prijetnji sigurnosti suvremenoga svijeta, te da terorizam danas ima globalni dohvat kakav nije imao prije globalizacije i informacijske revolucije.

Terorističke organizacije imaju tendenciju ranog usvajanja novih tehnologija, gdje posebno ističem tzv. Islamsku državu koja se prva prilagodila digitalnom okruženju. Još prije desetak godina Islamska država je imala registrirano oko 25.000 Twitter adresa sa kojih su slali tjedno oko 200.000 manipulativnih poruka prema potencijalnim pristašama. Takva komunikacija između terorističke organizacije i moguće baze pristaša bez presedana je u povijesti, istaknuo je Banožić.

Banožić je dodao da je, s prosjekom od 65 boraca na milijun stanovnika Bosna i Hercegovina bila prva u europskim zemljama po broju odlazaka građana na ratišta u Siriju i Irak. Radi se o brojci od 330 građana, 188 muškaraca, od kojih je 50 poginulo na području Islamske države, a 47 ih se vratilo. Sudjelovala je i 61 žena. od kojih je jedna poginula, a osam ih se vratilo, te 81 dijete, od kojih je 22 vraćeno na područje BiH.

Budući da je BiH od 2014. godine kriminalizirala odlaske na strana ratišta dosad su pravosudna tijela izrekla ukupno 190 godina i 5 mjeseci kazne zatvora za navedena djela i iako se brojka čini velikom ipak BiH daje najblaže sankcije u Europi za takva djela. Ističem kako BiH najviše prijeti suvremeni terorizam kojeg karakterizira iskorištavanje vjere u terorističke svrhe, ali terorizam nije svojstven jednoj vjeri, naciji, zemljopisnom području te su se njime koristili i koriste razni akteri, istaknuo je autor dr.sc. Marko Banožić.

Glavne poruke knjige “Mediji i suvremeni terorizam” su da Bosna i Hercegovina mora stvoriti arsenal neoružanih mjera u borbi protiv terorizma, prevencija mora biti na prvom mjestu, a represija je zadnja linija obrane.

Svečani ugođaj promocije uveličao je prof. Ante Slišković izvedbama klasične glazbe na violini, a prepuna dvorana hotela Park svjedočila je značaju autora i interesu za njegovo znanstveno-stručno djelo.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.