Iako je Vlada FBiH najavila smanjenje doprinosa, analiza pokazuje da to ne donosi stvarno rasterećenje poslodavcima.
Iako je smanjenje doprinosa, najavljeno od 1. srpnja 2025. godine, trebalo donijeti rasterećenje gospodarstvu, analiza Akta.ba portala pokazuje da u stvarnosti neće doći do rasterećenja poslodavaca.
Smanjenje doprinosa na teret zaposlenika, koje se snižava s 10,5% na 5%, u nominalnom iznosu znači uštedu od svega 85,91 KM po zaposleniku.
S druge strane, ranije povećanje minimalne plaće sa 619 KM na 1.000 KM rezultiralo je povećanjem ukupnog poreznog opterećenja za čak 303,83 KM.
To znači da, unatoč nominalnom smanjenju pojedinih doprinosa, poslodavci u 2025. godini neće osjetiti olakšanje, već naprotiv – veći financijski teret. Ove promjene naročito pogađaju male poslodavce, obrtnike i mikropoduzeća, koji su već suočeni s visokim troškovima poslovanja.
Naime, najavljeno smanjenje doprinosa od 01.07.2025. godine s 10,5% na 5%, odnosi se samo na doprinose na teret zaposlenika, dok doprinosi na teret poslodavca ostaju i dalje visoki, kazali su iz financijsko-računovodstvene tvrtke Global Konto za Akta.ba.
Smanjenje doprinosa koje je najavljeno da će biti od 1. srpnja 2025. godine tretira samo jednu grupu doprinosa i to onu manju (doprinosi na teret zaposlenika ) koji su činili samo manji dio poreznih opterećenja koja se odnose na plaću. Smanjenje od 10,5 % pa do 5 % u biti znači da će se nominalno smanjiti postojeće porezno opterećenje za 85,91 KM.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da je prvobitno došlo do povećanja poreznih opterećenja za plaću ( podizanjem minimalne plaće sa 619 KM na 1.000 KM ) u iznosu od 303,83 KM onda možemo donijeti zaključak da nije došlo do rasterećenja poslodavaca u 2025. godini nego upravo do još većeg opterećenja unatoč najavi smanjenja pojedinih poreznih stopa na obračunu plaća, pojasnio je direktor tvrtke Senad Cvrk za Akta.ba.
Dakle, ako za plaću od 1.000 KM treba platiti 743 KM doprinosa, trošak rada je veći za 74%, a ako za tih istih 1.000 KM od 1. srpnja 2025. treba platiti 640 KM doprinosa, onda je to povećanje od 64%.
Napominje da sve navedeno snose sami poslodavci i već je značajano nezadovoljstvo svih malih privatnika zbog činjenice da je obećanje Vlade FBiH “da će sufinancirati u 100% iznosu razliku doprinosa za sve obrtnike, mikro i male tvrtke” prekršeno uvođenjem različitih uvjeta koji se moraju ispuniti kako bi dobili “dio” sufinanciranja od strane Vlade FBiH.
Hoće li radnici u FBiH imati financijske koristi od smanjenja doprinosa?
Radi jednostavnijeg objašnjenja, napravljena je tablica poreznih opterećenja koja su bila u 2024., godini, koja su trenutno aktualna i koja će biti od aktualna od 1. srpnja 2025. godine.
Tko ima pravo na refundaciju i kako poslodavci mogu isplatiti 450 KM neoporezivo?
(www.jabuka.tv)
Na putu prema dole…
Ne .erite više
Ovo su donijeli i odredili oni koji nikada nisu samostalno radili ali su zato uvijek bili na proracunu tj da masa drugih radi za njih. Iskreno imamo ministra finansija u kojeg smo vjerovali pa se pitam koji vrag je njemu a i Covicu. treba biti minimalac i 1400 km samo prepolovi te doprinose……dosta firmi to nece moci podnijeti…..apeliram na razum a ne sprdnju sa komentarima. KOLKI GOD JE NOVONASTALI PROBLEM U RS….UPAMTITE OVO JE VECI.
Je za žaliti su, nek još prose.