Pogledajte razliku u cijenama namirnica 2019. godine i danas

Dok vlast u BiH obećava povećanje minimalne plaće, jedno je sigurno – troškovi života su sve veći.

Cijene osnovnih životnih namirnica su u konstantnom rastu, a nova godina bi sa sobom, tradicionalno, mogla donijeti nova poskupljenja.

Klix.ba napravio je usporedbu cijena krajem 2019. godine, odnosno razdoblja koje je bilo uvod u početak pandemije koronavirusa, i kraja 2024. godine.

Iako su poskupljenja životnih namirnica u ovom razdoblju pravdana rastom cijena energenata, u prvom redu goriva, činjenica je da jeftinije gorivo nije dovelo do pada cijena brašna, pekarskih proizvoda, mlijeka, voća i povrća.

Cijena kave na rekordnoj razini: Hoće li doći do novog poskupljenja?

Bitno je naglasiti da Agencija za statistiku BiH predstavlja prosječnu cijenu proizvoda te su izdvojili cijene za određene životne namirnice.

Tako je kilogram riže u prosincu 2019. godine koštao 3 KM, dok u listopadu 2024. godine košta 4,7 KM.

Kilogram pšeničnog brašna je u prosjeku koštao 1 KM, a sada košta 1,4 KM, dok je kilogram junetine bez kosti koštao 13,3 KM, a sada košta 20,7 KM.

Litra mlijeka je, u prosjeku, koštala 1,4 KM, a sada košta 2,3 KM, dok su građani za litru ulja u prosjeku izdvajali 1,9 KM, a sada izdvajaju 2,7 KM, piše Klix.ba.

Banke u BiH niti jednom ove godine nisu smanjile kamatne stope

Ono što građani primjećuju je i poskupljenje voća i povrća. Pa tako kilogram jabuka u prosjeku košta 2,2 KM, dok je 2019. godine ta cijena iznosila 1,4 KM.

Prosječna cijena krumpira je porasla za 0,4 KM te sada kilogram krompira košta 1,3 KM umjesto 0,9 KM.

Kilogram šećera je skuplji za 0,6 KM te je 2019. godine koštao 1,2 KM, a sada košta 1,8 KM.

Kilogram meda je u navedenom razdoblju koštao 17 KM, a sada košta 21,6 KM. Skuplja je i kuhinjska sol i to za 0,4 KM.

Cijene plina mogle bi iduće godine skočiti čak 60%

Osim toga, bitno je spomenuti i iznos prosječne potrošačke košarice za četveročlanu obitelj u navedenom razdoblju. Tako je u prosincu 2019. godine potrošačka košarica koju je izračunao Savez samostalnih sindikata BiH iznosila 1.946 KM.

Tada je prosječna plaća u Federaciji BiH iznosila 942 KM.

Kada je riječ o listopadu 2024. godine, potrošačka košarica za četveročlanu obitelj iznosi 3.080 KM. Prosječna plaća u FBiH je, prema dostupnim podacima, iznosila 1.384 KM, zaključuje Klix.

(www.jabuka.tv)



5 komentara

  • Ne trebate ici u 2019 godinu …okrenite se unatrag pola godone ili godinu.Sve skoro isto …penzije ocaj da ne moze gore,a.place se micu ko spuz golac.!

  • Ja ne vidim da ikom ista fali, dobro se zivi, kome sirite dezinformacije, uvijek je bilo tko nema para, nemojte izmisljat toplu vodu, prije se gladno bilo sad sve debelo a nikad se vise nije kukalo

    • Problem je izgleda otvoreno tržište, puno toga ima za kupiti, a malo para… svatko bi htio puno stvari koje mu uistinu i ne trebaju, a da je se gladno ne bi Široki bio kao New York: Ne možeš proći kroz grad od gužve s autima, kruži se po 20 puta da se ukaže parking točno gdje se pošlo, kafić, općina…

      • 8.26,
        Ne može se proći od parkinga napravljenog na jedinoj normalnoj dvosmjernoj ulici a sve ostale su uske ili slijepe i ne može se proći ni od parkiranih auta ispred ” svoje kuće” koje smetaju i to se po Pecari,Njivicama i kod Kina mora riješiti i ukloniti
        paukom i kaznom, nit možeš naprijed ni nazad, tako da je gužva zbog toga.
        Da je glavna ulica u oba smjera auti bi išli bez problema a za parking nek se brinu gazde kafića,banke,pošta,vlasnici obiteljskih kuća i svi drugi ali na način da aute sklone sa puta, u svoje dvorište a ne na putu držati da ne može ni Hitna ni auto Komunalnog proći,ni imalo veće vozilo a kamion nikako.

  • Prosječna plaća je sa 942KM narasla za 442 KM na 1384KM, odnosno porast od 46.92%. Potrošačka košarica je porasla sa 1946KM na 3080KM, odnosno povećanje od 1034KM ili 53.13%. Ovo znači da se zivi nešto malo lošije u prosjeku od 2019-e. E sad tko je imao 900 a sad 1500… sigurno mu je bolje nego što je bilo, a tko je imao prije 5 godina 2000KM a sad ima 2100 je osjetio određeni pad standarda.

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.