Digitalni arhiv Široki Brijeg objavio je fotografije ulica naselja Gaj u Širokom Brijegu iz 1979. godine.
Fotografije potječu iz arhiva JU Coming Široki Brijeg, a autor je Kruno Hrkać.
Ulice u naselju Gaj nosile su nazive: Ulica Filipa Brekala (danas ulica Ruđera Boškovića) i Ulica 29. Novembra (danas fra Nikole Kordića). Mještani su ih zvali donja i gornja ulica, a lokacija se nazivala i Dunićevina. Kuće su se počele graditi krajem 50-ih i početkom 60-ih, podsjeća Digitalni arhiv Široki Brijeg te izdvaja dio događaja koji su obilježili 1979. godinu u Lištici:
U dječji vrtić u Lištici bilo je upisano 53 djece, dok je u đačkom domu boravilo 200 učenika. U Domu zdravlja počela je s radom ambulanta za kožne bolesti. Provedene su organizirane masovne akcije otkrivanja bolesnika s povišenim krvnim tlakom i šećernom bolešću, uz istodobno provođenje radiofotografije pluća. U komunalnom poduzeću radilo je 11 djelatnika, a donesena je i odluka o uređenju urbanih naselja. Iste godine započela je izgradnja (proširenje) mosta u središtu grada.
Poduzeće “Hercegovina putevi” – Grude završilo je asfaltiranje šest kilometara ceste od Lištice do Buhova, a nastavljeno je i asfaltiranje četiri kilometra dionice Trn–Čerigaj. Na desetodnevnim pripremama u Lištici boravili su nogometaši NK Zmaj iz Makarske. Po prvi put u povijesti, na stadionu Pecara gostovao je NK Dinamo Zagreb, koji je u prijateljskoj utakmici pobijedio domaću Mladost rezultatom 6:1.
NK Mladost, osvajanjem prvog mjesta u Međuopćinskoj nogometnoj ligi Mostara, izborila je plasman u Južnu skupinu Regionalne lige BiH. Košarkaši Mladosti osvojili su drugo mjesto u Hercegovačkoj košarkaškoj ligi. U kulturnom životu istaknulo se gostovanje Kazališta lutaka iz Zadra, koje je u kinu “Borak” izvelo predstavu “Crvenkapica”. Franjevački samostan na Širokom Brijegu uredio je Samostansku riznicu i priredio izložbu pod nazivom “Biblia pauperum”.
Uz koncert i recital božićnih pjesama na Brijegu, uspješno je izvedena drama fra Blage Karačića “Dželat”. Na Dječjem festivalu Mali šlager u Sarajevu, koji je imao natjecateljski karakter, nastupili su učenici Muzičke škole Lištica, Dunja Lasić i Ivica Mikulić Civa, s pjesmom “Svaka čast”.
Akademski slikar Mladen Galić osvojio je nagradu za grafičku opremu na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu. U lipnju 1979. održana je treća po redu manifestacija “Hercegovina pjeva”. Prema tzv. Šuvarovoj reformi školstva, 1979. godine ukinuta je gimnazija, a uvedeno je usmjereno obrazovanje.
(www.jabuka.tv | Foto: Digitalni arhiv Široki Brijeg)
Pa Gaj je isti i sada .
Bolja cesta onda bila.Znači prije 50 godina bolja infrastruktura nego danas.
Dosla da isto napisem hahahahah
Stavite danasnju sliku i mozemo se igrati “pronađi tri razlike”
Neplanska rugoba i tad i sad. Ni g od tzv. grada ova kasaba nema.
“Najbolji” je taj nas puknuti mentalitet, zadit zid do na ulicu, a onda ni ne daj boze napravit garazu za vlastito auto, nego cestu, javnu povrsinu koristiti za parkiranje. S tim da se ne bi ni u ludilu, ta nije se manito, ostavit prostora za trotoar, po moderno za nogostup.
To je npr.veliki nedostatak kad ne funkcioniraju institucije drzave, kao npr. ured za prostorno uredjenje i planiranje grada, a ljudi dodju do malo para pa onda zidje i betonira svak di stigne i onda to na kraju tako izgleda. Ne lici ni na sta, niti se moze proc ni pjesice, ni autom, a ne smijes pustit dijete da ti ide pjesice u skolu, jer nema nigdi trotoara, pokupit ce ga ne daj boze neko, kako se vozi.
Narod je grozan ovdje a nista bolja nije ni Hrvatska…
Zds i kralj Tomislav II!!
I tada se parkiralo na cesti umjesto u svom dvoristu? Ovo je samo dokaz da losa urbanisticka rjesenja guše grad trajno, kad se dozvoli na divlje neka zgrada unistis cijeli kvart trajno.
Gospoda daje dozvole za kafice i butige a niko nema jedno parkirno misto trula hdezeovska svita
Tko je Filip Brekalo?