Novo istraživanje otkriva da izlaganje plavoj svjetlosti, poput one s pametnih telefona i tableta, može ubrzati rast i starenje kostiju, izazivajući rani pubertet kod štakora.
Ova studija naglašava potencijalne učinke uređaja koji emitiraju plavu svjetlost na rast i razvoj te upozorava na dugoročne zdravstvene implikacije na djecu.
Naime, objašnjavaju turski istraživači u radu predstavljenom na 62. godišnjem sastanku Europskog društva za pedijatrijsku endokrinologiju u Liverpoolu, kako djeca rastu i razvijaju se, duge kosti poput bedrene kosti progresivno se izdužuju na svakom kraju.
Područja glatke, elastične hrskavice poznata kao “ploče rasta”, na kraju se skrućuju što zaustavlja rast u visinu. Djevojčice općenito prestaju rasti i postižu maksimalnu visinu između 14. i 16. godine, dok dječaci završavaju s rastom između 16. i 18. godine.
Međutim, posljednjih je godina nekoliko studija izvijestilo o porastu ranog puberteta i kod djevojčica i kod dječaka, pri čemu oni u početku mogu brzo rasti, ali često prestaju rasti ranije nego inače. Jedan od čimbenika može biti povećana upotreba uređaja koji emitiraju plavu svjetlost, piše Bug.hr.
Istraživači Sveučilišta Gazi u Ankari plavom su svjetlu izlagali mladunce štakora i otkrili da su im zbog toga kosti brže rasle te potvrdili nalaze iz ranije studije po kojoj zbog plavog svjetla ranije ulaze u pubertet. Međutim, ova povezanost nikad nije proučavana u rastu kostiju i pubertetskom razvoju.
Davanje mobitela djeci povezano s ozbiljnim problemima u ponašanju
Ovo je prva studija koja pokazuje kako bi plavo svjetlo potencijalno moglo utjecati na fizički rast i razvoj. Budući da je ovo studija na štakorima, ne možemo biti sigurni da će se ovi nalazi ponoviti kod djece, ali podaci sugeriraju da produljena izloženost plavom svjetlu ubrzava i fizički rast i sazrijevanje ploče rasta, što dovodi do ranog rasta i puberteta”, objašnjavaju istraživači koji sad žele istražiti kako izlaganje plavom svjetlu prije puberteta utječe na visinu i razvoj kostura odraslih štakora.
Želimo istražiti dugoročne učinke izlaganja plavoj svjetlosti prije puberteta i saznati ima li trajanje ili intenzitet izloženosti reverzibilne ili trajne učinke na kostur kasnije u životu. U konačnici”, kažu, “ovo bi istraživanje moglo dovesti do preventivnih mjera za sigurno korištenje ekrana tijekom razvoja u djetinjstvu.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)