Pažnja pri zimskoj rezidbi vinove loze

Ovih dana na području Hercegovine u tijeku je rezidba vinove loze. Prigodom rezidbe mogu se na izvanjskim i unutarnjim dijelovima rozgve i trsova vinove loze uočiti promjene koje u nekim slučajevima mogu upućivati na razvoj opasnih bolesti, odnosno zarazu s uzročnicima biljnih bolesti koje mogu dovesti do potpunog sušenja trsova vinove loze.

Najčešće bolesti vinove loze čiji se simptomi mogu uočiti prilikom rezidbe su: crna pjegavost ili (fomopsis), eska ili apopleksija i eutipoza ili sušenje krakova vinove loze.

Rozgvu zaraženu fomopsisom treba potpuno ukloniti iz trsa

Uočavanje simptoma bolesti važno je da bi se prigodom rezidbe poduzele neke preventivne mjere zaštite, a to je, prije svega, kompletno uklanjanje takvih zaraženih dijelova vinove loze iz vinograda. Tako se smanjuje izvor zaraze i širenja bolesti te spašava ostatak zdravog dijela trsa od daljnjeg propadanja.

Eska ili apopleksija

Posljednjih godina veliku pažnju vinogradara širom svijeta, pa i kod nas, zaokuplja pojava bolesti pod nazivom eska ili apopleksija ili apoplektično venuće ili sušenje vinove loze, o kojoj se još ne zna dovoljno pa se svake godine uvelike mijenjaju pogledi na ovu bolest i njezine uzročnike. Iako eska nije nikakva nova ili nepoznata bolest vinove loze, ipak je danas još prilično nejasna, unatoč brojnim istraživanjima u svijetu i unatoč tome što je po simptomima poznata još iz drevnih antičkih vremena.

Simptomi eske

Tipični simptomi eske u vegetaciji javljaju se na lišću vinove loze u vidu nekroza ili paleži između lisnih žila, koje se ponekad mogu pojaviti iznenada u vrlo kratkom roku.

U početku razvoja bolesti ovi se simptomi na lišću javljaju u vidu crvenkastožute boje, koja daljnjim razvojem bolesti prelazi u smeđu boju, zbog nekroze i sušenja zahvaćenih dijelova lista.

Vrhovi mladica također venu, a može doći i do venuća i sušenja grozdova. Simptomi mogu zahvatiti cijeli trs (pogotovo u slučaju mlađih trsova koji venu i mogu se vrlo brzo potpuno osušiti) ili samo dijela trsa (u slučaju starijih trsova).

Razvoj ovakvih simptoma ipak ne mora nužno dovesti do potpunog sušenja trsova vinove loze. Uzrok ovakvih simptoma na lišću i drugim organima vinove loze su patološke promjene u unutarnjem staničju loze, koje se na presjeku trsa zahvaćenog bolešću ogledaju u vidu razorenog staničja žutobijele boje, koje nastaje zbog djelovanja fitotoksina i enzima gljiva uzročnika.

Tipični simptomi sušenja krakova vinove loze

Suzbijanje

Glavne mjere zaštite od ove bolesti su isključivo preventivne, kao što su: korištenje zdravoga sadnog materijala, premazivanje rana od rezidbe zaštitnim voćarskim voskom kako bi se spriječio ulaz spora gljive u biljku, te u slučaju pojave bolesti uklanjanje zaraženih trsova iz vinograda.

Kako se bolest ne bi prenosila škarama za vrijeme rezidbe, treba provoditi i dezinfekciju škara. Od izravnih ili kemijskih mjera zaštite fungicidima za sada, na žalost, ne postoje fungicidni pripravci kojima bi se uspješno mogla spriječiti pojava ili širenje ove bolesti. Postoje podaci o različitoj osjetljivosti/otpornosti nekih kultivara vinove loze, pa se tako kao izrazito osjetljivi kultivari navode Sauvignon, Cabernet Sauvignon i dr.

Saznaj više…

Eutipoza ili sušenje krakova vinove loze

Ova se bolest po simptomima često može zamijeniti s eskom, ali i s nekim simptomima crne pjegavosti ili tzv. fomopsisa. Tipični simptomi ove bolesti su skraćeni internodiji mladica i njihov kržljav ili žbunast rast. Lišće je obično klorotično i žuto. Zbog takvih simptoma u rano proljeće može se zamijeniti s napadom grinja.

Tijekom zime, odnosno prigodom rezidbe na presjeku rozgve ili dijelova trsa, mogu se uočiti nekroze ili promjene boje staničja. Najčešće su u vidu slova V, koje se šire od središnjeg dijela prema izvanjskom. Bolest obično zahvaća jedan dio trsa, a s vremenom se širi na cijeli trs. Uzročnik je gljiva Eutypa lata. Suzbijanje bolesti je preventivno, i to odstranjivanjem zaraženih dijelova trsa prigodom rezidbe i njihovo spaljivanje.

Puno više informacija o ovim bolestima vinove loze i načinima suzbijanja možete dobiti od Sjemenarnine Agro podrške na broj 063/700-700.

Poljoprivredna TV

Prijavite se za posao e-mailom na [email protected]. Više na 039/700-000.