Papa Franjo se pojavio pred vjernicima i uputio kratku uskrsnu poruku

Papa Franjo u nedjelju se, na Uskrs, pojavio pred vjernicima na Trgu svetog Petra u Vatikanu i okupljenima kratko poželio: “Sretan Uskrs”.

Sveti Otac, koji ima 88 godina, izišao je u invalidskim kolicima te je s balkona bazilike svetog Petra mahnuo tisućama okupljenih vjernika koji su ga pozdravili velikim pljeskom.

Njegovo pojavljivanje bilo je očekivano s velikim nestrpljenjem, budući da je prošlog mjeseca otpušten iz bolnice nakon pet tjedana liječenja zbog infekcije koja je prerasla u obostranu upalu pluća. Liječnici su tada najavili da će mu trebati barem dva mjeseca odmora u njegovoj vatikanskoj rezidenciji. Uoči Uskrsa papa se u javnosti pojavio samo dva puta ovoga tjedna.

Tisuće katolika iz cijelog svijeta okupile su se u Rimu na uskrsnoj misi, u sklopu posebne Jubilarne godine koja se u Katoličkoj crkvi obilježava svakih 25 godina i u Vječni grad dovodi milijune hodočasnika.

Jubilarna godina započela je 24. prosinca, kada je Papa otvorio Svetu vrata bazilike svetog Petra – vrata koja su inače zazidana, a kroz koja vjernici prolaze u nadi da će im biti oprošteni grijesi.

Ove godine, prvi put otkako je 2013. izabran za papu, Franjo je propustio većinu obreda Velikog tjedna, uključujući i uskrsnu bdjenje u subotu navečer, gdje je služenje mise prepustio kardinalima. Unatoč svemu, na Uskrs se nakratko pojavio unutar bazilike, gdje je pred okupljenima izmolio kratku molitvu i djeci podijelio slatkiše. Na današnjem pojavljivanju djelovao je vrlo krhko i iscrpljeno, a okupljenima je samo rekao: Draga braćo i sestre, sretan Uskrs.

“Pozivam zaraćene strane – obustavite vatru”

Franjo je čitanje svojega dijela teksta u kojemu se osvrće na sukobe u svijetu, povjerio kolegi. U njemu je osudio “dramatičnu i prezira vrijednu humanitarnu situaciju” u Gazi, upozorivši na “sve snažniju klimu antisemitizma koja se širi svijetom”.

Pozivam zaraćene strane: obustavite vatru, oslobodite taoce i pružite dragocjenu pomoć izgladnjelom stanovništvu koje žudi za budućnošću u kojoj će vladati mir, poručio je Papa.

Nekoliko trenutaka ranije Franjo je “u sklopu privatnog sastanka od nekoliko minuta” primio američkog potpredsjednika JD Vancea u svojoj vatikanskoj rezidenciji Santi Marti. Prije dva mjeseca poglavar Katoličke Crkve oštro je kritizirao imigrantsku politiku administracije Donalda Trumpa.

(www.jabuka.tv)



6 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.