TIOBE Software je objavio svoju mjesečnu listu najpopularnijih programskih jezika za listopad 2023.
Ovog mjeseca C# se sprema prestići Javu kao četvrti na popisu deset najboljih na TIOBE Programming Community Indexu .
Indeks za listopad 2023. pokazao je da je Python ostao najpopularniji programski jezik — s ocjenom od 14,82%, a slijedi ga C s 12,08%.
Međutim, oba ova dominantna jezika zabilježila su pad u svojim ocjenama u odnosu na prethodni mjesec — pri čemu je Python pao za 2,25%, a C za 3,13%, javlja Bajtbox.
Od svih jezika, Java pokazuje najveći godišnji pad (3,92%) i pala je za jednu poziciju u odnosu na listopad 2022.
Java je trenutno na 4. mjestu Tiobe indeksa popularnosti jezika, s ocjenom od 8,92%, dok je C# na petom mjestu s ocjenom od 7,71%. Java je bila na prvom mjestu u travnju 2020., što je bila najviša pozicija od 2001., a u rujnu 2023. pala je na 4. mjesto, najnižu poziciju (od 2001.) nakon što su je prestigli C++, C i Python.
Prema Tiobeu, koji je specijaliziran za procjenu i praćenje kvalitete softvera, pad Jave uglavnom se pripisuje potezu Oraclea da uvede licencu koja se plaća nakon izdavanja verzije 8 Jave.
S druge strane, Microsoftov C# je besplatan i otvorenog koda iako je Microsoft izdao jezik zajedno s Visual Studiom i .NET Frameworkom, koji su svi bili zatvorenog koda. Kasnije je izdao Visual Studio Code i unificiranu .NET platformu, koji svi podržavaju C# i otvorenog su koda.
Drugi razlog za pad Jave, prema Tiobeu, je taj što se njezina definicija nije puno mijenjala u prošlosti, a njen izravni konkurent i alternativa iz JetBrainsa, Kotlin, lakši je za korištenje i potpuno je besplatan
Prva tri programska jezika na TIOBE-ovoj listi — Python, C i C++ — ostaju na svojim pozicijama u listopadu, kao i ostatak liste.
Za sastavljanje indeksa TIOBE koristi tražilice i internetske usluge kao što su Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, Amazon, YouTube i Baidu.
Njihov skup podataka uključuje broj kvalificiranih inženjera koji vladaju određenim jezicima i broj tečajeva dostupnih za jezik.
Stoga ne donosi nikakve nalaze o tome koliko je programski jezik dobar ili koji je jezik korišten za pisanje najviše koda.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)