Prosječna plaća u Federaciji BiH u godini dana povećala se za više od 13 posto, a najveća primanja imaju zaposleni u proizvodnji i opskrbi električnom energijom i plinom.
U petogodišnjem razdoblju od 2019. do 2023. godine neto plaća se u prosjeku godišnje povećavala za 8 posto. Prema podacima iz dokumenta “Makroekonomski pokazatelji po županijama Federacije Bosne i Hercegovine”, koji je izradio Federalni zavod za programiranje razvoja, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom radniku u 2023. godini u Federaciji BiH ostvarena je u iznosu od 1.261 KM, što je za 13,2 posto više u odnosu na prethodnu godinu.
Isti podaci pokazuju i kako je bruto plaća u ovom bh. entitetu tijekom prošle godine iznosila 1.959 KM te je u odnosu na 2022. godinu bila veća za 13,6 posto, piše Večernji list.
Odnos plaća
Odlukom Vlade Federacije BiH najniža neto plaća u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. godine iznosila je 596 KM. S druge strane, najviša prosječna isplaćena neto plaća u Federaciji BiH tijekom prošle godine zabilježena je u proizvodnji i distribuciji električne energije i plina u prosječnom iznosu od 1.978 KM, u području informacija i komunikacija u prosječnom iznosu od 1.906 KM i u financijskim djelatnostima – 1.894 KM, dok je najniža plaća zabilježena u djelatnostima pružanja smještaja i pripreme hrane (hotelijerstvo i ugostiteljstvo) u prosječnom iznosu od 757 KM.
Najveće prosječno povećanje neto plaće zabilježeno je u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima za 18,7%, u informacijama i komunikacijama za 17,1% i u vađenju rude i kamena za 16,7%, dok je najmanje povećanje neto plaće zabilježeno u financijskim djelatnostima i osiguranju – za 7,1% u odnosu na prethodnu godinu.
Kada su u pitanju županije FBiH, najviša prosječna neto plaća u 2023. godini ostvarena je u Sarajevskoj županiji – u iznosu od 1.558 KM, Hercegovačko-neretvanskoj županiji 1.327 KM i Bosansko-podrinjskoj županiji u iznosu od 1.225 KM, dok je najniža prosječna plaća zabilježena u Srednjobosanskoj županiji u iznosu od 1.030 KM.
U Unsko-sanskoj županiji prosječna neto plaća prošle godine iznosila je 1.157 KM, Posavskoj županiji 1.153 KM, Tuzlanskoj 1.161 KM, Zeničko-dobojskoj 1.076 KM, Zapadnohercegovačkoj 1.130 KM te Hercegbosanskoj 1.168 KM.
Kako se navodi u dokumentu Federalnog zavoda za programiranje razvoja, podaci o prosječnoj mjesečnoj isplaćenoj neto i bruto plaći obračunavaju se na temelju podataka iz istraživanja o zaposlenima i plaći (Rad – 1), koje objavljuje Federalni zavod za statistiku. Istraživanjem su obuhvaćene pravne osobe svih oblika vlasništva, tijela državne vlasti svih razina, ustanove i druge organizacije po organizacijsko-teritorijalnom načelu na razini općine, piše Večernji list.
Cijene proizvoda pale
Inače, povećanje prosječne mjesečne neto plaće u 2023. godini zabilježeno je u svim županijama, a najviše u Bosansko-podrinjskoj županiji za 19,4%, Srednjobosanskoj županiji za 15,3% i u Tuzlanskoj županiji za 13,6%, dok je najmanje povećanje neto plaće zabilježeno u Hercegovačko-neretvanskoj županiji za 10,8% u odnosu na prethodnu godinu.
Inače, prema službenim podacima, inflacija je u Federaciji BiH u 2023. godini iznosila u prosjeku 5,1 posto. Podaci za prosinac pokazali su da su cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju pale na mjesečnoj razini, dok su na godišnjoj neznatno rasle.
U Republici Srpskoj na godišnjoj razini cijene su više za 3,3 posto te su najveći rast cijena zabilježili alkoholna pića i ostala dobra i usluge. U cijeloj 2023. godini, u usporedbi s 2022., cijene su više za 7 posto.
(www.jabuka.tv)
Eto kako nam naši dragi poslodavci daju velikodušno…i onda nam prosipaju priču kako oni najviše daju…
Na kojem to je mjestu naša županija?
Po premijerovim zadnjim informacijama mi smo u vrhu, jel tako?
Sramota velika za sve firme i vlasnike u našoj županiji. Bogatit se tako što manje uplaćujete doprinose, zakidati direktno svog radnika za buduću penziju i onda se hvaliti kako firma raste. Tuga i jad ništa drugo.
Zapadnu Hercegovinu naši političari predstavljaju najrazvijenijom i najnaprednijom županijom a prosječna plaća druga najniža u federaciji. Kako to? Pa sve bosanske županije bolje od nas. Ali zato smo po cijenama daleko iznad sviju.
Mi smo najrazvijenija županija, nositelj razvoja u državi. Mi imamo premijera iz realnog sektora pa su i plaće realne, on određuje koliko je kome punooo
Pale cijene proizvoda,🤪
Ajde bgt ne kakite.
Zato i je guzva na granici, odo eve za EU i zapad!
Kod nas sve firme drugi ostatak plaće davaju u kuverti pa je statistika ne važeća…realno je prosjek cca 1400KM
Nama je prisjela plaća od kada je tehnički doveo kamatare.
Neka se srame svi koji daju plaću manju od 1000KM! Federacijo ne javljaj se dok zakonom ne izglasaš najnižu plaću 1000KM. A ovi iz proizvodnje i distribucije električne energije i plina neka se jb …. ko da su oni pravili elektrane i postavljali kabel i cijevi ..šta li već
Tko ne moze radniku dati 1500 KM, ne treba ni imati firmu, nije to za njega. Sve ispod toga je puko prezivljavanje i milostinja, 1500 je neka minimalna granica da ne tavoris u siromastvu.
16.52,
Ispod 2000 KM plaću tko ne daje treba zatvoriti firmu.A minimalna mirovina 1000KM a zajamčena i više.
Ili ode sve u propast.
2000 je na ova visoka davanja apsolutno nerealno, to nije krivnja poslodavaca koliko drzave, ako se zele dizati place na te razine, e onda to drzava mora omoguciti poreznim razredima i rasterecenjima, ali isto tako treba reci da je sve ispod 1500 cista milostinja.
Mogu oni dati, al ne daju.
Politika
Gazde
Crkva..
I to je to…
O sveta
Zemljo
Hercegovinoooo…
Daju oni mudo Marjanovo. Natrpali milijunima račune, kupuju vil, grade vikendice po šumama i gorama “naše zemlje ponosne”, kupuju kuć i stanove na morskoj obali, kupuju stanove po Londonu, Parizu, čak Dubaju!!!. mijenjaju najmodernija auta, džipove i haht svakih /st mjsci, a radnicima daju sitniš. Još ih tjraju raditi prekovremeno, subotom, nedjeljom, praznicima, čak i kućne poslove koji nemaju veze s radnim mjstom, I još taj rad ili slabo plaćaju ili nikako ne plaćaju. Da ne spominjm još razne kurvaluke kojim se bave.
Neto plaća je jedno a neto primanja drugo. Ima puno neoporezivih naknada a i isplata u koverti i zato je prosječna neto plaća 1.130 a prosječna neto primanja su možda oko 1.700. Sad što neki smatraju da topli, prijevoz, dnevnice,regres i ostala primanja nisu plaća to je drugi problem. Zato sve to treba oporezovati i da neto primanja i neto plaća budu ista stvar
Nek Violetta otvara firmu to je bitno a Pear poziva dodjite i robujte subote i nedilje i bit ce te najbolje placeni pa ko tu laze
A ovi iz ADZE i politike pucaju pričajući da smo najbolja i najbogatija županija, da nam je odlično, da imamo najviše zaposlenih i tako dalje. Dojadilo je to narodu slušati, ne mere još puno ovako.