Period velikih vrućina donosi i pojačanu opasnost od ugriza zmija na otvorenom prostoru. Osim brze intervencije, ključno je imati i dostupan protuotrov.
U nastavku donosimo priču o tome ima li dovoljno seruma protiv zmijskog otrova u zdravstvenim ustanovama u Bosni i Hercegovini, te što kažu liječnici hitne pomoći koji prvi interveniraju u ovakvim situacijama. Njihove savjete važno je ozbiljno shvatiti, piše BHRT.
Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske poručili su kako zdravstvene ustanove u RS trenutno raspolažu ograničenim količinama seruma, ali je nabava u tijeku, te su pozvali građane na pojačan oprez. U Skupštini grada Istočno Sarajevo čak su neki odbornici upozorili da Dom zdravlja u tom gradu uopće nema serum, iako službenu potvrdu nismo uspjeli dobiti.
Apeliramo na građane da budu dodatno oprezni te se pridržavaju prethodno objavljenih preporuka i mjera predostrožnosti koje mogu znatno smanjiti rizik od ugriza zmije, navode iz Instituta.
U Federaciji BiH većina zdravstvenih ustanova trenutno ima dovoljne zalihe seruma.
Zavod za javno zdravstvo je početkom godine, kao podršku zdravstvenim ustanovama, dostavio ažurirane podatke o distributerima koji raspolažu ovim serumom. U slučaju potrebe, suradnja među ustanovama omogućava brzo djelovanje, rekla je dr. Mia Blažević, epidemiologinja iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Hitna služba u Banjoj Luci od početka ljeta zabilježila je jedan slučaj ugriza zmije otrovnice. Građanima su uputili nekoliko važnih savjeta – pozvati hitnu pomoć, ostati miran i ne paničariti.
Više se ne prakticira rezanje u obliku slova X ni isisavanje otrova, a ni stavljanje leda – on samo pogoršava nekrozu. Najbolje je imobilizirati ugrizeni ekstremitet, bez dodatnih radnji, objasnila je dr. Nevena Aleksić iz Hitne pomoći Banja Luka.
Liječnici hitne pomoći u Sarajevu navode da su imali nekoliko intervencija gdje se sumnjalo na ugriz zmije, ali naglašavaju da se serum najsigurnije primjenjuje isključivo u bolničkim uvjetima.
Serum može izazvati teške alergijske reakcije, stoga se njegovo davanje uglavnom ostavlja za bolnicu, upozorava dr. Amar Kadrić iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Sarajevo.
U Bosni i Hercegovini žive tri vrste otrovnica: poskok, šarka i planinski šargan. Posebno su ugroženi planinari i stanovnici juga zemlje, a otrov ovih zmija u velikim dozama može biti smrtonosan. Stoga je iznimno važno pridržavati se uputa liječnika.
(www.jabuka.tv | Foto: Ilustracija)