Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci obustavilo je istragu protiv bivšeg agenta jugoslavenske tajne službe Vinka Sindičića za lažno svjedočenje u Muenchenu 2008. na suđenju Krunoslavu Pratesu.
Prates je, podsjetimo, osuđenom na doživotni zatvor zbog ubojstva hrvatskog migranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.
Ne navodeći identitete Državno odvjetništvo priopćilo je da je istraga protiv 81-godišnjeg Sindičića pokrenuta zbog sumnje da je 2008. pred sudom u Njemačkoj u kaznenom postupku zbog ubojstva, „lažno iskazivao o svojim saznanjima o počiniteljima tog kaznenog djela te o nabavci oružja za počinjenje”.
Dodaju da je na temelju njegovog iskaza njemački sud osudio Pratesa te izdao tjeralice radi uhićenja trojice hrvatskih državljana (rođenih 1945., 1942. i 1938.) koje je teretio u svom iskazu.
Nakon provedene istrage, u nedostatku dokaza koji bi osnovanim činili zaključak u odnosu na lažnost inkriminiranih iskaza okrivljenika, istraga je obustavljena temeljem Zakona o kaznenom postupku, priopćilo je Državno odvjetništvo u utorak.
Vinko Sindičić (Foto: Goran Kovacic/PIXSELL)
Temeljem Sindičićeva iskaza njemački je sud otvorio kazneni postupak protiv bivših čelnika jugoslavenske, a kasnije i hrvatske tajne službe, Josipa Perkovića i Zdravka Mustača te izdao uhidbeni nalog za Borisa Brnelića, koje je Sindičić prokazao za sudjelovanje u ubojstvu.
Perković i Mustač su 2016. u Njemačkoj u konačnici osuđeni na doživotni zatvor zbog poticanja i pomaganja u ubojstvu emigranta Đurekovića u srpnju 1983. u Wolfratshausenu.
Obojica su 2019. dovedeni na odsluženje kazne u Hrvatsku. Prevodeći njemačke kazne u hrvatski pravni sustav Županijski sud u Velikoj Gorici Mustaču je odredio 40-godišnju zatvorsku kaznu, dok je Perkoviću zagrebački Županijski sud, koji mu je bio nadležan po mjestu stanovanja, odredio 30-godišnju kaznu.
Sindičić je, pak, ranije odslužo zatvorsku kaznu nakon presude na 15 godina zatvora zbog pokušaja ubojstva hrvatskog emigranta Nikole Štedula u Škotskoj 1988. U Zagrebu mu se sudilo i zbog ubojstva emigranta Brune Bušića u Parizu 1978. godine, ali je oslobođen optužbe.
Zbog istrage koja je u utorak obustavljena, a pokrenuta je temeljem prijave Perkovićeva odvjetnika, za Sindičićem je bila raspisana i tjeralica, no Španjolska ga nije izručila Hrvatskoj, prenosi Hina.
(www.jabuka.tv | Foto: Davor Visnjic / PIXSELL)
Zar to cudi, udba u vrhu svake vlasti,sinovi,unuci udbasa!
Zalisno .najveci Krvnik Udbe da se slobodno krece u drzavi protiv koje se cili zivot borio ,kao i mnogi četnici koji su klali i palili po Hrvackoj.a sudili su Heroje Junake NORCA MERCEPA i ostale Vitezove Domivinskog rata to je Hrvacko pravosude nezamislivo da porazeni velkosrbi cetnici nam..povjest pisu.
To je prava tema suočavanja sa prošlošću za hrvatski narod a ne frizirane brojke od prije 70 godina. Suočavanje sa prošlošću i sadašnjošću.
Toliko o navodnim promjenama 1990. Sve se promjenilo da bi svi isti ostali na vlasti.
Uhh zubima bi ga rješio
Udbasi su samo promijenili stranku i jasu i dalje. Takvi se prilagode svakom rezimu. To nisu ljudi, to su izrodi.
nista me necudi vise nakon sto je velika vecina birala druga zokija opet za predsjednika. svi ti biraci time podrzavaju i ovu akciju i zele da partizanka vjera proslavi jos koji rodjendan ziva i zdrava. mrssssss