U nedjelju, 8. lipnja, obilježena je 32. obljetnica stradanja Hrvata na području Travnika.
Početak lipnja 1993. godine zauvijek je obilježen crnim slovima u povijesti Hrvata općine Travnik. U tim danima, hrvatsko stanovništvo pretrpjelo je progon i stradanja koja su ostavila duboke rane vidljive i danas, priopćeno je iz Ureda predsjednice Federacije BiH Lidije Bradara.
Obilježavanje 32. obljetnice započelo je svetom misom zadušnicom kod spomen-obilježja na Bikošama, u naselju Maljine. Misu su predvodili fra Velimir Valjan i fra Dario Laštro, a prethodilo joj je polaganje vijenaca i paljenje svijeća u znak sjećanja na sve stradale i ubijene.
Među okupljenima bilo je i izaslanstvo HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH, predvođeno predsjednicom Federacije BiH Lidijom Bradara. Počast su odali i županijski ministar obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta Bojan Domić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta FBiH Ilija Nakić, predsjedateljica OV Travnik Vlatka Lukić i drugi dužnosnici. Vijence su položili i pripadnici Oružanih snaga BiH predvođeni general-bojnikom Tomom Kolendom.
Obilježavanje se nastavlja misama kod spomen-obilježja “Ovnak” u Brajkovićima, te na groblju Prahulje, gdje će također biti odata počast svim nevino stradalima.
Napad Armije BiH na hrvatska područja općine Travnik, koji je započeo u lipnju 1993. godine, zahvatio je svih sedam travničkih župa. Posebno su teško stradale župe Guča Gora i Brajkovići. U svega nekoliko dana ubijeno je 137 hrvatskih civila i branitelja, dok je 37 zarobljenih osoba iz Bikoša i Maljina strijeljano.
Ukupno je tijekom rata iz općine Travnik protjerano više od 19.000 Hrvata, dok je 124 civila i 427 pripadnika HVO-a izgubilo život. Većina katoličkih sakralnih objekata bila je oštećena ili srušena, a brojni hrvatski domovi opljačkani i spaljeni.
Unatoč dokumentiranim zločinima, pravda za brojne žrtve još nije zadovoljena, a njihova patnja ostaje trajna opomena i poziv na sjećanje, istinu i dostojanstvo.
Teška ratna povijest Travnika prije 32 godine: Pravosuđe šuti, dok istina i dalje vrišti
(www.jabuka.tv)
Meni nije jasno ko muslimanske zlikovce naziva ABIH po čemu su oni ta armija muslimani su u ratu bili najveći zlikovci što niste doveli strance da vide ko su muslimani dosta više njihove laži i podvala
zahvaljujući Mesiću ,Josipoviću , Pusićki i sličnima nije se ništa pokrenulo o stradanju Hrvata u BiH
Šta kažu na ovo nene Srebrenice treba bi itko za ovo odgovarati nikad neće biti dan žalosti radi Srebrenice u mjestima sa hrvatskom većinom tada će naš gost biti Thompson Bog i Hrvati 🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷
🇭🇷❤️🇭🇷
Ko se mača lati od mača pogiba
Nasilno ste stvarali hrvatske krajeve u kojem god ste mjestu mogli, od otpuštanja, progona do likvidacija. Ne glumite cvijeće.
Nisu u Haagu blesavi. Rekli su svoje i za srpske zločine u Hrvatskoj i BiH i za UZP.
Od turskog zuluma s kraja 15. st. izniklo je nanovo nasilje u našim krajevima i još traje…
Islam je veoma nasilan i opasan – od svog osnutka potiče na džihad (rat protiv nevjernika) svoje pristaše… Kršćani su sljedbenici Radosne vijesti i nenasilnog otpora (iako i mi često skrenemo od Evanđelja vođeni ovozemaljskom pohlepom).
Pendulum jesu li se u bratuncu muslimani mača latili pa su stradali Hrvati trebaju da igmorišu Srebrenicu muslimani sami pali pa se ubili za sve kriva hrvatska politika što danas niste pozvali šmita da vidi ko su muslimani i koga više silom tjeraju da žive zajedno tri kantona svak zase travu pase
Živjeli Petković Ćorić Pušić Kordić Tihomir Blaškić Prlić Ivica Rajić pokoj vječni Bobanu Praljku našim herojima 🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷
Počinioci zločina nad civilima su kažnjavani. To su bili pojedinačni zločini.
Haaški sud je presudio šta je trebao u vezi politike: ko se branio a ko provodio UZP. Ovo je poput srpskih izvrtanja i prikazivanja ratnih gubitaka kao stradanje čitavog naroda. U Travniku je ukupno poginulo 5 ljudi koji su bili uključeni u rat. Kome se nije sviđalo, otišli su u tzv. Novi Travnik i dalje u ove “čiste” hrvatske dijelove pošto su oni višenacionalna mjesta smatrali ne-hrvatskim. Što bi Tuđman rekao: nek im je sretno. Valjda su ponijeli gaće.