Nakon brutalnog premlaćivanja četvorice studenata zbog skandiranja u Novom Sadu, diljem Srbije izbili su prosvjedi u znak solidarnosti i zahtjeva za pravdom.
Brutalan napad na studente dogodio se u noći s četvrtka na petak, kada je u Novom Sadu skupina od desetak muškaraca napala i pretukla četvoricu studenata Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja. Razlog napada bilo je skandiranje pjesme Ko ne skače, taj je ćaci tijekom noćnog izlaska. Napadnuti studenti zadobili su teške tjelesne ozljede – jedan čeka operaciju čeljusti, drugi ima unutarnja krvarenja, a svi su zbrinuti s ozbiljnim posljedicama.
Prosvjedi u Novom Sadu
Prosvjednici su se okupili već istu večer. Glavni skup održan je u studentskom kampusu, a kolona se kretala prema centru grada. U ulici u kojoj je napad izveden, iscrtana je crvena šaka – simbol otpora, a okupljeni su poručili: Večeras nema žurke, samo buka. Među prosvjednicima su bili i bajkeri te građani, a kolona je stigla do Srpskog narodnog kazališta uz povike i pjesmu Ko ne skače, taj je ćaci.
Zgrada Srpske napredne stranke u Stražilovskoj ulici bila je meta gnjeva – na nju su bačena jaja i crvena boja, a ispisane su poruke Ubice i Ćaci u zatvor. Policija je osiguravala prosvjed, a ispred kafića u kojima se studenti inače okupljaju stajali su redari.
Biciklom do Europske unije
Jedan od napadnutih studenata najavio je odlazak biciklom do Strasbourga kako bi upozorio europske institucije na represiju u Srbiji. Ruta vodi kroz Mađarsku, Austriju i Njemačku, a cilj je doći do Europskog parlamenta i zatražiti podršku.
Podrška iz drugih gradova
Solidarnost su pokazali i studenti u drugim gradovima. U Beogradu su se okupili na Trgu Republike te prošetali pored zgrade RTS-a i redakcije Politike uz skandiranje: Nećete nas tući i Pustite nas uživo. Prosvjed je protekao mirno, uz prisutnost policije.
U Kragujevcu su se prosvjednici okupili na Trgu vojvode Radomira Putnika, a potom stigli pred sjedište SNS-a. Poruke su bile jasne: Svi na ulice, napali su studente i Ko ne skače, taj je ćaci.
Poruka studenata
Prosvjedi se nastavljaju, a studenti poručuju da neće stati dok napadači ne budu privedeni pravdi i dok se odgovorni ne suoče s posljedicama svojih djela.
(www.jabuka.tv)