Dolaskom nove godine mijenjaju se pravila i za buduće umirovljenike.
U skladu sa Zakonom o MIO u Federaciji BiH prag za ostvarenje prijevremene mirovine povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu. Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini ovo će pravo moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja, piše Večernji list.
Žene koje žele iskoristiti pravo na iznimnu prijevremenu starosnu mirovinu u FBiH do kraja ove, 2025. godine u trenutku predavanja prijave za mirovinu trebaju imati 59 godina života i 34 godine staža osiguranja, a u 2026. se ovaj prag penje na 59 godina i šest mjeseci života te 34 godine i šest mjeseci staža osiguranja. Tijekom 2027. žena će morati napuniti 60 godina života i 35 godina staža osiguranja, a tijekom 2028. godine 60 godina i šest mjeseci života te 35 godina i šest mjeseci staža osiguranja, dok se tijekom 2029. taj prag podiže na 61 godinu života i 36 godina staža osiguranja.
Ako ne dođe do izmjena zakona, u 2030. za prijevremenu mirovinu žene će morati napuniti 61 godinu i šest mjeseci života te 36 godina i šest mjeseci staža osiguranja, u 2031. godini 62 godine života i 37 godina staža osiguranja, a u 2032. godini 62 godine i šest mjeseci života te 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja.
S navršene 63 godine života i 38 godina staža osiguranja pravo na prijevremenu mirovinu žene će ostvarivati tijekom 2033., a već godinu poslije trebat će im najmanje 63 godine i šest mjeseci života te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja.
Zakon kaže kako se u 2035. prag podiže na 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, dok će tijekom 2036. vrijediti pravilo od najmanje 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja. Oni koji se odluče za ovu opciju moraju znati kako će primati umanjeni iznos mirovine. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene mirovine umanjuje se za 0,333333 posto.
FBiH: Kažnjava se odlazak u prijevremenu mirovinu, a nagrađuje nastavak rada
(www.jabuka.tv | Foto: Patrik Macek/Pixsell)
Ako privatni poslodavac neplaća doprinose a vodite kao zapošljen.
Mogu šta hoće.
Kako žene mogu ranije u mirovinu i ne bune se na RAVNOPRAVNOST SPOLOVA,nemam komentara
Mogu ranije zato sto duze zive.To je ta ekonomija u BiH
Svaka godina ranijeg odlaska u mirovinu umanjuje mirovinu za četiri posto, isto i muškarcima i ženama.
Nekad su žene išle u punu mirovinu sa 60 godina no feminiza im se obijo o glavu boreći se za nekakvu ravnopravnost !
14.56,
Osamdesetih godina su žene išle u mirovinu sa 55 godina života.
Kakva mirovina o čem pišete sa navršenih 39 godina rada.Pa svatko tko ima navršenih 39 godina staža ta nije lud da ide u minimalnu mirovinu.
A svakako ovaj zakon o MIO nije normalan ,radiš 40 godina I dobiješ minimalnu mirovinu a za od 16-39 godina rada imaš kao za 15 godina rada.
Malo ste pisali u staroj godini i evo nastavili i u Novoj godini pisati,nebuloze iz zakona o MIO ,a ne pišete kako umirovljenici nemaju od čega živjeti.
Ekstra odgovor sramota, sta radi mio pio ljudi radili 24 godine đaba dobiju kao oni od 15 ali ima jedan sto Ce dati strpljen spasen🌲
i ja se s vama slažem da uopće nije normalan onaj koji kroji ovakav zakon ista mirovina za 15 godina staža i 39 godina ludost
50 mi je godina,sada da mi se otvori neka prilika da odem iz ove države,otišao bi i nikad se vratio ne bi.Svu obitelj bi odveo.
Najbolje da nas potrujete i kvit.Cim 65 vakcinu i dva metra ledine pa neka vam je dugo i siroko …najeli se jednom u zivitu!
Naslov ovoga članka bi trebao glasiti:” Nova pravila za radnike koji žele u prijevremenu mirovinu”.
Kako vas nije stid!Najbolje da radimo do 70 godine.Umjesto da smanjuete prag vi ga povecavate a narod zivi sve krace zbog losije kvalitete zivota.Ne radimo svi u uredima,ima nas sto fizicki radimo.
Nema vlada Pojma o Nicemu neznani sabrati 2+2 grupa leziljebovića