Nova pravila za umirovljenike u FBiH koji žele prijevremenu mirovinu

Dolaskom nove godine mijenjaju se pravila i za buduće umirovljenike.

U skladu sa Zakonom o MIO u Federaciji BiH prag za ostvarenje prijevremene mirovine povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu. Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini ovo će pravo moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja, piše Večernji list.

Žene koje žele iskoristiti pravo na iznimnu prijevremenu starosnu mirovinu u FBiH do kraja ove, 2025. godine u trenutku predavanja prijave za mirovinu trebaju imati 59 godina života i 34 godine staža osiguranja, a u 2026. se ovaj prag penje na 59 godina i šest mjeseci života te 34 godine i šest mjeseci staža osiguranja. Tijekom 2027. žena će morati napuniti 60 godina života i 35 godina staža osiguranja, a tijekom 2028. godine 60 godina i šest mjeseci života te 35 godina i šest mjeseci staža osiguranja, dok se tijekom 2029. taj prag podiže na 61 godinu života i 36 godina staža osiguranja.

Ako ne dođe do izmjena zakona, u 2030. za prijevremenu mirovinu žene će morati napuniti 61 godinu i šest mjeseci života te 36 godina i šest mjeseci staža osiguranja, u 2031. godini 62 godine života i 37 godina staža osiguranja, a u 2032. godini 62 godine i šest mjeseci života te 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

S navršene 63 godine života i 38 godina staža osiguranja pravo na prijevremenu mirovinu žene će ostvarivati tijekom 2033., a već godinu poslije trebat će im najmanje 63 godine i šest mjeseci života te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Zakon kaže kako se u 2035. prag podiže na 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, dok će tijekom 2036. vrijediti pravilo od najmanje 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja. Oni koji se odluče za ovu opciju moraju znati kako će primati umanjeni iznos mirovine. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene mirovine umanjuje se za 0,333333 posto.

FBiH: Kažnjava se odlazak u prijevremenu mirovinu, a nagrađuje nastavak rada

(www.jabuka.tv | Foto: Patrik Macek/Pixsell)



15 komentara

  • Nekad su žene išle u punu mirovinu sa 60 godina no feminiza im se obijo o glavu boreći se za nekakvu ravnopravnost !

  • Kakva mirovina o čem pišete sa navršenih 39 godina rada.Pa svatko tko ima navršenih 39 godina staža ta nije lud da ide u minimalnu mirovinu.
    A svakako ovaj zakon o MIO nije normalan ,radiš 40 godina I dobiješ minimalnu mirovinu a za od 16-39 godina rada imaš kao za 15 godina rada.
    Malo ste pisali u staroj godini i evo nastavili i u Novoj godini pisati,nebuloze iz zakona o MIO ,a ne pišete kako umirovljenici nemaju od čega živjeti.

    • Ekstra odgovor sramota, sta radi mio pio ljudi radili 24 godine đaba dobiju kao oni od 15 ali ima jedan sto Ce dati strpljen spasen🌲

    • i ja se s vama slažem da uopće nije normalan onaj koji kroji ovakav zakon ista mirovina za 15 godina staža i 39 godina ludost

  • 50 mi je godina,sada da mi se otvori neka prilika da odem iz ove države,otišao bi i nikad se vratio ne bi.Svu obitelj bi odveo.

  • Najbolje da nas potrujete i kvit.Cim 65 vakcinu i dva metra ledine pa neka vam je dugo i siroko …najeli se jednom u zivitu!

  • Kako vas nije stid!Najbolje da radimo do 70 godine.Umjesto da smanjuete prag vi ga povecavate a narod zivi sve krace zbog losije kvalitete zivota.Ne radimo svi u uredima,ima nas sto fizicki radimo.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.