Nestašica lijekova u BiH, nude se zamjene

U ljekarnama u Bosni i Hercegovini sve češće nema nekog lijeka, no nude se zamjenski pa zasad nije bilo većih problema u opskrbi tržišta.

Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine kažu kako na tržištu Bosne i Hercegovine povremeno dolazi do prekida u opskrbi pojedinim lijekovima.

Navode da veliki broj lijekova ima zamjene, u smislu da je to lijek s istom aktivnom supstancom od drugog proizvođača ili lijek koji se koristi za istu indikaciju.

To je razlog što za sada nije bilo većih problema u opskrbi tržišta, ocijenili su u razgovoru za Fenu iz Agencije, no nisu naveli kojih točno lijekova najviše nedostaje na domaćem tržištu.

Europska komisija objavila je krajem godine prvi EU popis kritičnih lijekova s više od 200 djelatnih tvari. To je važan dio nastojanja EU-a u okviru europske zdravstvene unije da se pacijentima osiguraju potrebni lijekovi poticanjem sigurnosti opskrbe kritičnim lijekovima i sprečavanjem pojave nestašica.

Lijek se smatra kritičnim ako je ključan za osiguravanje kontinuiteta skrbi, pružanje kvalitetne zdravstvene skrbi i jamčenje visoke razine zaštite javnog zdravlja u Europi.

Povećava se potrošnja antibiotika

Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine također upozoravaju i da se povećava potrošnja antibiotika.

Pretjerano uzimanje antibiotika opasno potkopava njihovu efikasnost i povećava otpornost koja bi mogla biti odgovorna za 10 milijuna smrti godišnje u svijetu do 2050. godine, upozorio je nedavno europski ogranak Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Potrošnja antibiotika se povećava. Ona je iznosila 17,4 DID (DID-dnevna definirana doza na 1000 stanovnika na dan; to je jedinica za mjerenje potrošnje koja je neovisna od cijene lijeka i broja stanovnika) u 2019., 19,2 DID u 2020. i 19,0 DID u 2021. godini. Dakle, posljednjih godina, potrošnja antibiotika se značajno povećala, naglašavaju iz Agencije.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)



4 komentara

  • Lijekovi su droga jedna te ista rijeci …negdje pomognu ,negdje odmognu …meni je zalosno sto je narod ovdje pokvaren, rugljiv, tracljiv i muski i zenske sve je to isto, pogotovo ovi koji imaju sklonost partiji HDZ ,to su moralne 0 ,lazne invalidske mirovine a tamo se prave Hrvatine,lustracije jos nema ,pravde nema zasad ,skolstvo unisteno,nasa gimnazija i poneki nastavnici grozni, jadna djeca i svi sutimo, godinama… Fakultet u danasnje vrijeme nije nikakvo mjerilo uspjeha niti inteligencije, to je nekad prije bilo 90 ih i prije ,mladi pojma nemaju u većini branse ,neke branse su namijenjene za zenske neke za muske sto je zaista glupo ,prije je samo muski moglo biti lijecnik ,pravnik ,inzenjer ,a danas vlada feminizam ,pusti nokti ,kosa ,zubi ,sve umjetno , Instagram, tik tok i te gluposti, Sodoma i Gomora
    Zdravstvo i usluga jad i bijeda u većini napravilo bolnica a osoblje pojma nema raditi svoj posao ,kazem za lijecnike ,cemu zgrade ako nema znanja …zna se koliko posten covjek moze imati u danasnje vrijeme krize ,ne pada jabuka daleko od stabla, kakvi roditelji takva i djeca,znaju se djeca od postenih roditelja koji nisu parijtijasi HDZ a a znaju od uhljeba partijasa….sve skupo,place jadne ili kasne ,tuga !!!!!!Sretan je svak koje otisao odavde vani….nepravda je veliki problem .Ne cijeni se sposobnost vec podobnost ,korupcija ,lopovluk itd itd …partija HDZ pokrade svake izbore i cemu se nadati …nema ovdje demokracije zasad nema ….a narod zna samo drugima lijepiti etikete ovakav onakav itd itd ….
    Poz , ZDS ❣️❣️

  • Stvar je jednostavna – Zavodi za zdravstveno osiguranje imaju liste lijekova koji se ne plaćaju ili se djelimično participiraju. Cijene lijekova na toj listi su zastarjele barem 2 godine – i vidim da je lista za 2024 identična po cijenama listi za 2023. Lijekovi su u međuvremenu poskupjeli barem 20 – 30 % , tako da se ljekarnama ne isplati nabavljati te lijekove koji idu na recept, jer bi ih trebali (pro)davati po cijeni koja je niža od nabavne cijene.
    Ova situacija odgovara ZZZO jer njima ostaje novac koji bi trebao ići za te lijekove, a korisnici su ostavljeni da se sam snalaze kako znaju i umiju..

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.