Najgori rezultat do sada: BiH druga najkorumpiranija zemlja u Europi

Bosna i Hercegovina je doživjela značajan pad ovogodišnjeg Indeksa percepcije korupcije (CPI ) i s dosad najlošijom ocjenom od 33 zauzima drugo mjesto u Europi, odmah iza Bjelorusije.

To je dva boda manje nego prošle godine i čak 9 bodova manje nego 2012. godine, kada je BiH bila među bolje ocijenjenim zemljama u regiji. Sada je na samom dnu Zapadnog Balkana, koji u prosjeku bilježi blagi napredak.

Na nedavni pad BiH značajno je utjecalo urušavanje integriteta izbornog procesa, gdje su ozbiljne optužbe za izborne krađe pratile nekoliko izbornih ciklusa. Prema CPI-ju, BiH je u rangu s diktaturama u kojima se vlast nikada nije mijenjala na izborima. Izmjene izbornog zakona koje je nametnula visoka predsjednica nisu riješile ovaj problem, jer je Središnje izborno povjerenstvo njihovom provedbom obesmislilo većinu odredbi koje su trebale spriječiti zlouporabu javnih resursa i trgovinu biračkim mjestima.

FBiH planira zaštititi osobe koje prijavljuju korupciju

U zemlji u kojoj vlada privid demokracije, vlast koja prolazi kroz krizu legitimiteta sve više pojačava pritisak na kritičare. To se posebno očitovalo u Republici Srpskoj kroz niz napada na civilno društvo i donošenje represivnih zakona usmjerenih na suzbijanje rada neovisnih medija i onemogućavanje djelovanja udruga koje nisu pod kontrolom vlasti. U ovogodišnjem izvješću TI-ja ističe se da su razvoj demokracije i jake institucije ključni za učinkovitu borbu protiv korupcije. Zemlje koje imaju status pune demokracije imaju prosječan CPI 73, propale demokracije imaju 47, a nedemokratski režimi imaju prosjek 33, što je i ovogodišnji rezultat za BiH.

Fokus ovogodišnjeg globalnog CPI istraživanja je utjecaj korupcije na okoliš. Dokazano je da oni na vlasti, koji profitiraju od uništavanja okoliša, koriste novac i moć kako bi kupili podršku vlade i ugušili kritiku. To je važno iu kontekstu BiH, gdje se nakon tragedije u Jablanici i brojnih ekoloških problema (na lokacijama Bistrica, Lopare, Ozren, Vareš, Livno, Katrana u Modriči itd.) pokazalo da je vlastima daleko važniji profit pojedinaca od života, sigurnosti i zdravlja ljudi koji tamo žive. Podaci TI BiH u oblasti koncesija pokazuju da država ostvaruje skromne prihode u odnosu na značajna sredstva. Korist imaju pojedinci koji zbog loših zakona i netransparentnog rada Vlade izbjegavaju plaćanje obveza i dolaze u posjed državnih resursa na štetu javnog interesa.

BiH: Uhićeni načelnik prikrio 312.000 KM imovine

Katastrofalno stanje u pravosuđu i dalje je najslabija karika BiH, au regionalnom izvješću TI-ja navodi se kako reformski zakoni u pripremi još uvijek imaju brojne nedostatke. Ovo je propuštena prilika da se unaprijedi proces imenovanja i omogući učinkovita provjera imovine sudaca i tužitelja, a prošlogodišnje izmjene i dopune Zakona o VSTV-u koje su to trebale riješiti još uvijek se ne provode. Zarobljeno pravosuđe već godinama ima katastrofalan učinak u procesuiranju korupcije na visokoj razini, a unatoč nekoliko sudskih presuda visokim dužnosnicima u FBiH prošle godine, najveće afere još uvijek nisu rasvijetljene.

Zbog svega toga institucije su dužne poduzeti hitne reforme. Transparency International je u svojoj opsežnoj Studiji nacionalnog integriteta definirao korake za borbu protiv korupcije po područjima. Reguliranje sukoba interesa, sustavna zaštita zviždača , jačanje nadzora nad radom izvršne vlasti, izborna reforma, jačanje neovisnosti pravosuđa i drugih agencija za provođenje zakona osnovne su zadaće koje stoje pred institucijama, a korespondiraju i s europskim putem BiH.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Transparency International BiH (@transparency.bih)

(www.jabuka.tv)



12 komentara

  • Ako nisi u stranci sto prije odeš to ti je bolje. Niko ti nece vratit potraćenu mladost koju ti ukradu korumpirani politicari i njihova djeca.

    • Pajdo čitav narod je taki morebit i ti a nije samo stranka. I ti vjerovatno ako ti nešto neiđe dovoljno brzo odman nudiš nešto dase malo požuri. Političari su samo slika naroda iz kojeg potječu i kad bi njih skino a postavio ljude s ulice opet bi sve isto bilo , jednako bi se kralo i primalo mito. Niko ovde neće priznati daje licemjer

    • Pa kako je narodu u Bjelorusiji kod nas nemozes dobiti kantu za smeće ako nisi u stranci. Jadni narod kako živi

  • Što je najžalosnije tako namje od policije do suda pa sve do liječnika koje dobro plaćamo.
    Mene je sud izbacio iz države da bi zaštitio kriminalca koji ih drži u šaci.
    Da općinski sud u Širokom Brijegu

  • Ovdje su mito i korupcija postale najnormalnija stvar. Nije mi jasno, svi se deklariraju kao veliki vjernici, pa znaju li da je to sve grijeh. Ako si ukrao, namjestio posao, potplatio nekoga, nekom drugom namjerno si napravio štetu. Uz to, ovaj nestručni kadar na rukovodećim pozicijama uništi zemlju potpuno. Šteta. Živimo u lijepoj zemlji, ali sa iskvarenim narodom.

  • Ma ovi naši korumpirani političari platili Bjelorusiji da preuzme prvo mjesto kako se ne bi skroz osramotili! Pa što radi Visoki predstavnik osim što prima basnoslovnu plaću i šuruje s Bošnjacima. Ja sam mu nekoliko puta pisao, molio za prijam, slao preporučena pisma i nikad nisam dobio nikakav odgovor! Jad i bijeda od države u kojoj mogu živjeti samo lopovski političari i isti takvi tajkuni! Tko šiša glupe ovce zvane narod?!

  • Dođe žena s posla i dere se na muža:

    ,,Ti si nesposoban!”

    ,,I majka ti je nesposobna!”’

    ,,Čitava porodica ti je nesposobna!!!”

    ,,Kada bi bilo takmičenje u nesposobnosti, ti bi osvojio drugo mesto.”

    ,,Zašto ne prvo? ” upita muž

    ,,Zato što si nesposoban!!!”

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.