Projekt CITYMOVE, koji sufinancira Europska unija u okviru Interreg IPA Adrion programa, službeno je pokrenut trodnevnim događajem od 5. do 7. studenoga u Gubiju u Italiji.
Događaj je okupio sve partnere iz osam država kako bi razgovarali o inovativnim rješenjima za unaprijeđenje urbane mobilnosti i podijelili uvid u provođenje projekta široj javnosti.
Događaju je nazočilo pet gradonačelnika: Mario Kordić (Mostar, BiH), Ivan Knez (Biograd na Moru, Hrvatska), Dejan Vladev (Sveti Nikola, Sjeverna Makedonija), Agron Malaj (Mat, Albanija) i Vittorio Fiorucci (Gubbio, Italija).
Ukupan proračun projekta iznosi 1.584.047,96 eura, a glavni cilj mu je doprinijeti smanjenju ovisnosti od automobila kroz unaprijeđenje infrastrukture i promoviranje eko-mobilnosti.
Kako se više od 40 posto proračuna projekta odnosi na ulaganje u infrastrukturu kroz nabavku vrijedne opreme u osam država, najviše pažnje na bilo je posvećeno planiranju investicija: sustav sa senzorima za slobodna parking mjesta u središtu Bara i dvije biciklističke postaje; pametno parkiranje, markiranje staza za bicikliste i pješake te pametna autobusna postaja u Mostaru, pametni parkinzi u Biogradu na Moru i u Matu, bicikli i dvije postaje u Novom Pazaru, solarna autobusna stajališta i skuter stanice u Svetom Nikoli, opremanje gradske i neurbane biciklističke staze punjačima i alatima u Gubbiu i opremanje dvije biciklističke lokacije u Knatanosu (Krit).
Pored vrijedne infrastrukturne opreme, u okviru projekta bit će razvijena aplikacija za biciklističke i pješačke staze, partneri će razviti lokalne planove urbane mobilnosti i transnacionalni plan urbane mobilnosti s katalogom praktičnih rješenja u toj oblasti, organizirat će se Dani urbane mobilnosti na tri lokacije i Dan bez automobile i biciklističke utrke na osam lokacija, gdje će sudionici imati priliku dobiti bicikle.
Projekt je započeo 1. rujna 2024. i provodit će se 30 mjeseci. Vodeći partner na projektu je Općina Bar (Crna Gora), a partneri su gradovi Mostar (BiH), Biograd na moru (Hrvatska) i Novi Pazar (Srbija), Općine Svetog Nikole (Makedonija), Gubbio (Italija) i Kantanos Selino (Grčka) i institute CIHEAM (Grčka), a pridruženi partneri su NALAS (Makedonija) i Općina Leskovac (Srbija).
(www.jabuka.tv | Foto: Grad Mostar)
Nek i u ciganluku nešto pametno ima. Nek se pomalo okreću nama na zapadu. Podržavam u potpunosti.
Sta to ti imaš jado
Oooo pa gdje si škutore…gdje si nado moja zapadna
Hoće li dobiti pametnu pevaljku 🔥🤫? Hoće li napokon Mostar imati/dobiti status kao i druge lokalne sredine u BiH? Jer vidljiv je napredak a zašto ne bi bilo još bolje….
Koja vajda od pametne stanice kad je narod zaostao ?
Za 17: 55
Je li to Zapadu iz kojega svako jutro bježi nekoliko tisuća ” radnika” u ciganluk