Arslanagića most, poznat i kao Perovića most, jedan je od najznačajnijih spomenika osmanske arhitekture iz 16. stoljeća u Trebinju te jedan od najvažnijih povijesnih spomenika u cijeloj Hercegovini.
Izgrađen 1574. godine po nalogu velikog vezira Mehmed-paše Sokolovića, most je prvotno služio za povezivanje unutrašnjosti Bosne s Jadranskom obalom, posebno s Dubrovnikom i Herceg Novim.
Zajedno s mostovima u Mostaru i Višegradu, spada među najvrijednije arhitektonske spomenike nastale u vremenu od 15. do 19. stoljeća u Bosni i Hercegovini, a također je i na listi nacionalnih spomenika BiH te se smatra jednim od najvažnijih povijesnih spomenika u cijeloj Hercegovini.
Most je dobio ime po Arslan-agi, osmanskom vojnom zapovjedniku koji je ubirao mostarinu od putnika i trgovaca koji su prelazili preko njega. Tijekom vremena, most je pretrpio razne promjene, uključujući premještanje na novu lokaciju zbog izgradnje hidroelektrane na rijeci Trebišnjici.
Svoje najteže dane ovaj most je doživio za vrijeme Drugog svjetskog rata kada su ga pokušali srušiti te mu je uništeno lijevo krilo. Nakon rata je popravljen.
Arslanagića most
Par godina kasnije, Arslanagića most je doživio i potop. Godine 1965. vlasti bivše države odlučuju upravo na mjestu gdje se nalazi most, napraviti hidrocentralu. Demontiran je kamen po kamen i ponovno sastavljen na sadašnjoj lokaciji u trebinjskom naselju Gradina.
Zbog tog premještanja, Arslanagića most se ne može naći pod zaštitom UNESCO-a, no drži status nacionalnog spomenika BiH.
Arslanagića most
Graditelj mosta se ne zna sa sigurnošću, ali se pretpostavlja da je bio iz škole Mimara Sinana, velikog graditelja Osmanskog Carstva. Moguće je da je to bio i Mimar Hajrudin (graditelj mostarskog mosta) te da su na njemu radili dubrovački majstori.
Danas, Arslanagića most predstavlja simbol Trebinja i omiljeno je mjesto posjetitelja koji uživaju u njegovoj eleganciji i povijesnom značaju.
U svibnju 2024. godine, most je dobio novo osvjetljenje, čime je dodatno istaknuta njegova ljepota i važnost za grad, a most je sve zanimljivija atrakcija i brojnim turistima koji dolaze u ovaj hercegovački gradić.
Trebinje
(www.jabuka.tv)
trebalo bi ga renovirat ko i stari most u Mostaru,onako temeljito
Kada su ga izmještali napravili su grešku što su stavljali beton, zato nije pod zaštitom UNESCO-a!
Renoviranje naravno.
Samo se nadam da ce i u širokom renovirati
nas na ugrovaci
Kada su ga izmještali napravili su grešku što su stavljali beton, zato nije pod zaštitom UNESCO-a!
Komunistički zlikovci u stanju su sve uništiti,pa tako grade hidrocentralu baš tu di je ovaj most – ludilo 1000%…