Microsoft razmatra novi val otkaza koji bi mogao započeti već u svibnju, prema navodima osoba upoznatih s internim raspravama.
Vodstva pojedinih timova u kompaniji razgovaraju o ukidanju pozicija srednjeg menadžmenta te o povećanju udjela programera u odnosu na one koji se ne bave kodiranjem, doznaje Business Insider od više izvora.
Neki dijelovi Microsofta žele povećati takozvani “span of control“, broj zaposlenika koji direktno odgovaraju jednom nadređenom, kako bi se optimizirala struktura timova, navode isti izvori.
Iako još nije poznato koliki će broj radnih mjesta biti ukinut, jedna osoba bliska planiranju tvrdi da bi mogao biti pogođen “značajan dio njezina tima“. Microsoftov glasnogovornik odbio je komentirati navode.
Smanjenje udjela menadžera i voditelja projekata
Tehnološki sektor već je ušao u fazu “čišćenja” višeg i srednjeg menadžmenta. Amazon, primjerice, aktivno pokušava povećati broj izvršnih radnika u odnosu na menadžere, dok je izvršni direktor Googlea Sundar Pichai u prosincu objavio da je tvrtka smanjila broj potpredsjednika i menadžera za 10 posto radi povećanja efikasnosti.
U Microsoftu se slične mjere razmatraju kroz smanjenje tzv. PM omjera, udjela proizvodnih i program menadžera u odnosu na inženjere.
Pojam dolazi iz Amazonove prakse gdje se naziva “Builder Ratio“, a označava odnos između softverskih inženjera i zaposlenika koji ne razvijaju proizvode, poput voditelja projekata.
Charlie Bell, šef Microsoftovog sigurnosnog odjela i bivši veteran Amazon Clouda, želi povećati ovaj omjer. Njegova trenutna organizacija ima odnos od 5,5 inženjera na jednog menadžera, a cilj mu je dosegnuti 10:1, tvrdi izvor upoznat s planovima.
Ovaj omjer u osnovi mjeri koliko ljudi u timu zapravo piše kod, rekao je jedan od izvora.
Razmatra se da otkazi ne budu samo temeljeni na budžetskim okvirima, već i na ostvarenju ovih omjera unutar timova.
Niže ocijenjeni zaposlenici u fokusu
Microsoft je već početkom godine otpustio oko 2.000 zaposlenika koje je ocijenio kao “slabije performere”. Novi krug otkaza mogao bi obuhvatiti one koji su dvije godine zaredom dobili “Impact 80” ili niže ocjene u sustavu vrednovanja, piše Index.hr.
Tvrtka koristi sustav internih ocjena nazvan ManageRewards slider, u rasponu od 0 do 200. Te ocjene određuju visinu dioničkih nagrada i bonusa.
- 100 označava prosječne rezultate
- 120, 140 i 200 su visoke ocjene
- 0, 60 i 80 smatraju se niskim rezultatima
Ocjena Impact 80 zaposlenicima donosi 60% standardne dioničke nagrade i 80% maksimalnog bonusa.
(www.jabuka.tv | Foto: Pixabay)