U srijedu, 26. veljače 2025. godine, Sud Bosne i Hercegovine izreći će prvostupanjsku presudu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, optuženom za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH.
Tužiteljstvo BiH zatražilo je petogodišnju kaznu zatvora i desetogodišnju zabranu političkog djelovanja za Dodika.
Uoči izricanja presude, Dodik je javno iznio niz prijetnja i upozorenja, uključujući mogućnost povlačenja Republike Srpske iz Daytonskog sporazuma i formiranje konfederacije sa Srbijom, što bi moglo dodatno ugroziti ionako nestabilnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini. Dodik je već najavio da neće poštovati presudu te da bi ista mogla zadati “smrtni udarac” BiH.
Izjave u kojima se implicira raspad države učestale su posljednjih godina, a uglavnom se postavlja pitanje radi li se o blefiranju ili stvarnoj prijetnji.
Dodik otkrio faze odgovora na presudu: “Pravimo konfederaciju sa Srbijom”
Moguće posljedice ove presude na budućnost zemlje za portal Jabuka.tv analizirao je politolog Marko Lucović.
Politička i sigurnosna kriza u Bosni Hercegovini kontinuiran je proces i evidentno poželjno stanje uma. Nešto zbog čega je BiH nastala i što kroz godine služi njezinoj afirmaciji. Upravo je to smjer koji je već tada, na početku, bio podmuklo osmišljen. Krhki mirovni sporazum, ujedno zamišljen kao Ustav, koji se, što će se kasnije pokazati kao činjenica, mijenjao i tumačio onako kako je kome palo na pamet, smatra Lucović.
Mišljenja je kako kriza u BiH traje već dulje vrijeme, a svoj vrhunac dosegla je posljednjih godina.
Permanentnost krize u BiH u svim svojim oblicima i figurama tinjala je godinama i uz pomoć onih koji Bosni i Hercegovini nisu željeli dobro, dosegla svoj vrhunac u 2020-im godinama. Baš u vrijeme 30 godina od Daytonskog mirovnog sporazuma, kada bi on sudeći i računajući prema godinama postojanja trebao biti najzreliji i najstabilniji.
Kroz bosanskohercegovačku političku zbilju prošao je ogroman broj dužnosnika koji su donosili odluke i imali solidan utjecaj. Nažalost, malo je onih koji su istu razborito i s razumijevanjem promišljali. Naprotiv, vođeni vlastitim, prečesto neshvatljivim egoizmom uništavali su ionako već uništene odnose.
Danas to ima ogromne posljedice po građane BiH. Narušeno međusobno povjerenje između pripadnika triju nacija, nepovjerenje u institucije s neizgrađenom političkom kulturom i neprovedenom konsolidacijom, ističe Lucović za portal Jabuka.tv, a smatra kako će presuda, bez obzira na ishod, značajno utjecati na političku zbilju.
Marko Lucović
Kada pravosuđe jedne države postane poligon za obračunavanje političkih neistomišljenika onda se valja zapitati koliko su institucije kao takve uopće neovisne. U BiH su takvi procesi postali uobičajena praksa i obrazac ponašanja.
Stoga je i suđenje Miloradu Dodiku, ne ulazeći u meritum stvari, dodatno destabiliziralo političku zbilju i kakav god bio krajnji ishod presude ona mijenja političke tokove.
Naravno da su Dodikove prijetnje dio njegove ustaljene zapaljujuće retorike, ali ovaj put se radi o njemu osobno što može mijenjati ozbiljnost izgovorenih riječi, smatra Lucović te zaključuje da su za trenutnu situaciju odgovorni svi kreatori politika od Daytona do danas, uključujući Dodika, ali i sve one koji se s njim obračunavaju na štetu BiH.
Pristaše Milorada Dodika ispred Suda. (Foto: Detektor)
BiH je neafirmirana politička i institucionalna zajednica i bez obzira što će za koji dan slaviti dan neovisnosti u korijenu je itekako ovisna o svima i o svakome.
Njena budućnost se svakodnevno dovodi u pitanje, a za to su odgovorni svi kreatori njenih politika od Daytona do danas. Uključujući i Dodika, ali i one koji bi se s njim obračunavali na uštrb stabilnosti i mira koji nema cijenu, zaključio je Marko Lucović u razgovoru za portal Jabuka.tv.
Podsjetimo, izricanje presude Dodiku i Lukiću zakazano je za srijedu, 26. veljače, u 13:00 sati.
Kazneni zakon BiH za nepoštivanje odluka visokog predstavnika predviđa zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina.
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine u završnoj riječi je zatražilo da optuženima budu izrečene strože kazne, bliže zakonskom maksimumu, kao i mjere prestanka obavljanja funkcije te zabrana vršenja službene dužnosti na razdoblje od deset godina.
NATO i EUFOR uoči presude Dodiku: Spremni smo spriječiti destabilizaciju BiH
(www.jabuka.tv | Ana Sušac)
USAID drži Čovića, Dodika i slične na vlasti.
Dodik je hrvatski agent
Lucoviću, ne seri