U okviru društveno odgovorne kampanje {ZAJEDNO} za bolje sutra 2024 – podrška projektima za unapređenje i očuvanje menstrualnog zdravlja žena, tvrtka dm je podržala realizaciju 18 projekata s područja cijele BiH, s gotovo 60.000 KM.
Podržani su projekti koji imaju za cilj podizanje razine znanja o menstrualnom zdravlju, doprinos smanjenu menstrualnog siromaštva te promjenu percepcije menstruacije u javnosti.
Aktivnosti koje su obuhvaćene ovim projektima uključuju stručna predavanja, radionice, savjetovanja te izradu edukativnih priručnika i slično.
Jedan od podržanih je i projekt „REDm“ u organizaciji Udruženja za razvoj obrazovanja, nauke i inovacija URONI iz Sarajeva, koji je između ostalog imao za cilj postavljanje menstrualnog kutka u prostorijama Homework HUB-a i Dječije kuće, ali i kreiranje mobilne aplikacije za praćenje
menstrualnog ciklusa.
Aplikacija REDm dostupna je na Google Play i App Store-u, a u narednom periodu Udruženje će nastaviti raditi na obrazovanju mladih ljudi u Kantonu Sarajevu u osnovnim i srednjim školama kroz edukativna predavanja i radionice o menstrualnom zdravlju.
„dmBiH primjer je odgovorne kompanije koja kroz svoje djelovanje podržava lokalne projekte, koji itekako mogu imati pozitivan efekt, posebno za mlade djevojke. Zadovoljstvo nam je da smo i mi dio te priče i radujemo se ispunjavanju ciljeva predviđenih projekto, izjavila je Mirna Hozić, asistentica projekta.
Podsjetimo, tvrtka dm je već početkom drugog mjeseca 2024. snizila Jessa higijenske proizvode širom regije kao doprinos smanjenju menstrualnog siromaštva: U Bosni i Hercegovini higijenski i dnevni ulošci, tamponi i perive gaćice brenda Jessa sniženi su za 15%.
Također je sprovedeno SPECTRA istraživanje na temu menstrualnog zdravlja koje je za područje BiH pokazalo da svaka osma žena u BiH nije posjetila ginekologa.
Navedeno bilo je uvod u ovogodišnju kampanju koja za cilj ima unapređenje i očuvanje ženskog zdravlja. Ista je zaokružena nizom aktivnosti tijekom ljeta, poput 7. dm ženske utrke – u okviru koje je dm donirao 3.000 komada Jessa higijenskih uložaka udruženju „Pomozi.ba“ – i druge dm stručne konferencije na teme fizičkog i mentalnog zdravlja žena u Banja Luci, Sarajevu i Mostaru.
”dm” je na bosanskohercegovačkom tržištu prisutan od 2006. kada je otvorena prva dm prodavaoica u sarajevskom naselju Dobrinja. Za 18 godina dm se sa više od 1.200 zaposlenika i 93 prodavaonice u 47 gradova te distribucijskim centrom u Sarajevu pozicionirao kao vodeća kompanija u kategoriji drogerija.
U poslovnoj godini 2023/24. dm je u Bosni i Hercegovini ostvario promet od 421,2 miliona KM. Asortiman dm-a obuhvaća gotovo 14.000 proizvoda etabliranih svjetskih i domaćih proizvođača, među kojima je 31 dm robna marka kao što su Balea, alverde, Mivolis, trend !t up, Denkmit, babylove, dmBio i druge.
U cjelokupnom asortimanu posebno mjesto zauzimaju organska hrana, prirodna kozmetika i ekološki prihvatljivi proizvodi. ”dm” u BiH ima imidž Najpoželjnijeg poslodavca, priznanja koje mu je dodijeljeno deset puta, od toga osam puta zaredom, gradi kontinuiranom brigom o zaposlenicima te im, uz brojne pogodnosti kao što su redovni sistematski i stomatološki pregledi, školovanja i edukacije, svake godine isplaćuje regres i 13. plaću.
*Sponzorirani članak