Ukupan dug Federacije BiH na dan 30. rujna 2024. godine prema podatcima Federalnog ministarstva financija iznosio je 2,28 milijardi KM, što je za 511 milijuna maraka manje u odnosu na 31.12.2022. kada je dug bio na razini od 2,79 milijarde KM.
Tako udio duga Federacije Bosne i Hercegovine u odnosu na BDP trenutno bilježi rekordno mali iznos.
Kako je za Fenu objasnio dopredsjednik Vlade Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević, ukupan udio duga Federacije Bosne i Hercegovine na dan 30.9.2024. godine iznosio je 7,17%, a samo u prvih jedanaest mjeseci ove godine otplaćeno je 1,083 milijarde KM.
Dodaje kako je navedeno smanjenje duga rezultat odgovorne fiskalne politike i pravovremenog servisiranja duga, što govori o efikasnom upravljanju javnim financijama i posvećenosti Vlade FBiH na očuvanju stabilnosti. Vrijedi podsjetiti da je okvir zaduženja Federacije Bosne i Hercegovine definiran Proračunom za 2024. godinu, kao i sama namjena korištenja tih sredstava te tu nema mjesta nikakvim iznenađenjima posebno imajući u vidu proces donošenja proračuna koji je javan i transparentan.
Analizirajući pojedinačne stavke Proračuna za 2024. godinu evidentno je da veliki udio ukupnog proračuna odlazi na različite vrste zagarantiranih i socijalnih davanja ostvarenih posebnim zakonima. Uvažavajući opredjeljenje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da dodatno jača sve razine vlasti u Federaciji BiH, vidljivo je da je proračunom planirano izdvajanje za kapitalne i tekuće transfere te se u narednim danima očekuje usvajanje odluke o transferu kantonima/županijama u iznosu od 200 milijuna KM.
Svjesni smo socioekonomskih izazova sa kojima se suočavaju sve razine vlasti te u tom duhu nastavljamo pružati podršku općinama i županijama kako bi osigurali stabilnost i održivost pružanja javnih usluga, zaključio je ministar Kraljević.
Kraljević: Nema prostora za zabrinutost, FBiH uredno izmiruje sve obveze
(Fena)
Da,da,manji je dug zato umirovljenici nisu dobili povecanje mirovine ,a radnici jedva krpaju kraj s krajem.
Ne gradi Potemkinova sela,nismo toliko glupi!
Pao si kraljeviću na ispitu. Sram da te bude tebe i Niksica, Konakovica, Forte, Covica sto radite penzionerima. Sebi kupujete nova auta, dižete place po 500 km a koje su vec 5-7 tisuca km a penzionerima nista. Sad ce te jos pomoc i božićnice sebi podijeliti. Sramite se stoko pokvarena…!
Stožer dobiva po 500 KM
Koliko dugujete…manhe auta ,i svega sti uzimate sebi…sramita!Pentioneri vsm svima ssmwtaju i to na svim nivoima vlasti…bravo drugovi !
Kakav je ovo dug, jedna veća firma može vratit ovaj dug,
a sirotinji se neda da živi
/ umirovljenicima/ tuga..
Ovo su nerazumni ljudi s minimalnom mirovinom ne može ništa , treba ljudima pomoći ako ima svjesti
Sram vas bilo,dajte nešto penzionerima
Umjesto da date nešto penzionerima,ništa im i niste dali,može vas sdu biti
Bravo majstori! Imate vi pravo, jer sve radite da umirovljenici što prije pokrepaju. Ma, neka je vama dobro, pusti penziće……………….
Pa mogu li 80 % umirovljenika živjeti sa 570 KM ili malo veću za 40 godina rada?
Pa vama je veći topli obrok od njihovih mirovina a odvojeni život i ostalo ne treba ni spominjati.
Povećali ste lani 1500 KM pomoći i 500KM plaću,božićnicu.
Pa kako uopće funkcionira ovakva nepravda za umirovljenike,branitelje,socijalu,djecu i nezaposlene koje bi država morala zbrinuti.
Naravno smanjen,od novaca Širokog Briga tele mrzitelju Širokogr ,a di ćeš još za malo
Istina sve
Možda je “ljubav” obostrana 😂 – provincijska posla (cijela “država”) i kompleksi “malih” naroda i ljudi.
Penzionere ne zanima kolko je dug smanjen,već nas zanima da se poveća nada mirovina,radis 40 godina i što si dobio,dok radis u privatnika poslije rata država je dozvolil da se plaćaju minimalni doprinosi a da se gazde bogate,i danas penzinerivizvukli deblji kraj,jer Vrlika je razlika mirovina onih koji su radili u orivatniky i onih koji su radili u državnim firmama pošti,elektroprivredi,oni imaju duplo veću mirovinu
19.11,
I u državnim firmama SSS ima minimalne mirovine,nažalostuplaćivali su im najminimalnije doprinose.
Naravno ne i u Elektroprivredi.
Sve ce doc na naplatu kad dodu pred suca koji ne prima mito nazalost niko o tome ne razmislja
Treba raditi u državnom sektoru radi mirovine a gazde neka rade
Jos jedna glupa izjava ministra financija….zalosno. manji dug znaci ubiru se veci porezi i vise uprihoduje nego trosi a razvojni projekti cime bi se ojavalo gospodarstvo nista…ne da im se raditi….