Dvije knjige posvećene ubijenim hercegovačkim franjevcima, “Krvlju opečaćeni za nebo” i “Svjedočanstva o ubijenoj gimnaziji”, predstavljene su u srijedu navečer u dvorani ispod zvonika crkve sv. Petra i Pavla u Mostaru.
Knjige su predstavili biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, fra Robert Jolić, fra Ante Marić i dr. Ivica Šarac.
Važnost istine
Biskup Palić je naglasio važnost govorenja istine, bez obzira koliko ona bila bolna, istaknuvši kako je samo istina ono što nas može osloboditi.
Važno je ono što je sveti Ivan Pavao II. govorio u mnogim prigodama – da sjećanjem odnosno pamćenjem ne budimo želju za osvetom, nego da u tom sjećanju i pamćenju nastojimo izvući lekcije za budućnost i prepoznati kako se danas na najbolji mogući način može živjeti vjernost Kristu i Crkvi, kazao je mons. Palić.
66 životopisa
Knjiga “Krvlju opečaćeni za nebo” donosi 66 životopisa hercegovačkih franjevaca ubijenih tijekom Drugog svjetskog rata i poraća, od kojih je 43 napisao i uredio fra Robert Jolić, dok su ostale dopunili brojni autori, među kojima fra Ante Marić, fra Ivan Crnogorac, dr. Hrvoje Mandić, dr. Ivica Šarac i drugi.
Druga knjiga, “Svjedočanstva o ubijenoj gimnaziji”, čiji su autori fra Jozo Zovko i dr. Ivica Šarac, temelji se na zapisnicima s okruglih stolova i simpozija održanih 1993. godine u Širokom Brijegu i Zagrebu, a donosi autentična svjedočanstva o stradanju širokobrijeških franjevaca.
Svjedočanstva svjedoka
Ta su svjedočanstva zapisana od strane onih koji su pohađali gimnaziju, koji su bili živi početkom 1990-ih. Najdragocjeniji u povijesti su upravo svjedoci, kazao je fra Jozo Grbeš.
Dodao je kako su obje knjige važan doprinos borbi za istinu i pravednost na prostoru koji je kroz povijest prošao kroz mnoga stradanja i nepravde.
Zemlja natopljena kostima i krvlju nevinih ljudi
Ova zemlja natopljena je kostima i krvlju nevinih ljudi svih nacija. I nas je to zadesilo. Naša je obveza boriti se za istinu i pravednost, kazivati istinu i kroz knjige i kroz druge medije, poručio je fra Grbeš.
Većina od 66 ubijenih franjevaca stradala je u veljači i svibnju 1945. godine, u završnici rata i poraću, iz, kako je istaknuto, mržnje prema vjeri i njezinim službenicima. Njihovo djelovanje u obrazovanju, pastoralu i karitativnom radu tada je naglo prekinuto.
Knjige predstavljaju, osim znanstvenog doprinosa, i čin duboke zahvalnosti, ali i temelj za proces beatifikacije i kanonizacije ubijenih franjevaca koji se ustrajno vodi posljednjih godina.
(Fena)