Kazne do 5.000 KM: Koliko trgovina u ŽZH smije prodavati pirotehniku?

Uprava policije MUP-a ŽZH tijekom prosinca i početkom siječnja provodi akciju “Mir i dobro”, koja poseban naglasak stavlja na prodaju pirotehničkih sredstava malodobnicima, što često može završiti pogubno, zbog nestručnog i neopreznog rukovanja istima.

Prema podacima županijskog MUP-a, u Županiji Zapadnohercegovačkoj 11 je registriranih trgovina koje su ovlaštene za prodaju eksplozivnih tvari, s tim da nisu otvorene cijele godine, nego dio radi samo u prosincu.

Četiri kategorije pirotehnike

Inače, oblast prometa i uporabe pirotehničkih sredstava u Županiji Zapadnohercegovačkoj uređena je Zakonom o eksplozivnim tvarima za gospodarsku uporabu („Narodne novine Županije Zapadnohercegovačke“, broj:20/13). Tim Zakonom kategorizirana su četiri razreda pirotehničkih sredstava:

Pirotehnička sredstva razreda I. – pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju vrlo nizak rizik i zanemarivu razinu buke i koja su namijenjena za uporabu u ograničenim prostorima, uključujući i pirotehnička sredstva za vatromete namijenjena za uporabu unutar stambenih zgrada,

Pirotehnička sredstva razreda II. – pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju nizak rizik i nisku razinu buke i koja su namijenjena vanjskoj uporabi u ograničenim prostorima,

Pirotehnička sredstva razreda III. – pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju srednji rizik, koja su namijenjena za vanjsku uporabu na velikim otvorenim prostorima i čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje,

Pirotehnička sredstva razreda IV. – pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju visok rizik, koja smiju koristiti samo osobe sa stručnim znanjem (uobičajeno poznata kao sredstva za profesionalnu uporabu) i čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje.

Kada govorimo o pirotehničkim sredstvima prvog razreda, ona se mogu prodavati kroz cijelu godinu i osobama mlađim od 18 godina. Posebno popularne petarde spadaju u drugi razred, te se mogu prodavati od 1. prosinca do 1. siječnja, dok je njihova uporaba dozvoljena od 26. prosinca do 1. siječnja.

Kazne i sankcije

Sukladno Zakonu o javnom redu i miru i Zakonu o eksplozivnim tvarima za gospodarsku uporabu, za nepoštivanje navedenih zakonskih odredbi predviđene su novčane kazne, koje za fizičke osobe iznose 50 KM, dok za pravne do 5.000 KM. Kako navode iz MUP-a ŽZH, djeca do 14 godina ne podliježu prekršajnim sankcijama, već se sankcioniraju njihovi roditelji ili staratelji. Djeca i mladi od 14 do 18 godina mogu biti sankcionirani odgojnim mjerama, dok za osobe starije od 18 godina slijedi prekršajni postupak.

Policija u prosincu pojačava svoje aktivnosti, a mi iz MUP-a ŽZH vjerujemo kako će građani uoči blagdana pokazati odgovornost, paziti na vlastitu sigurnost i pridonijeti općoj dobrobiti zajednice, kazala je Mila Ćavar iz MUP-a ŽZH za Jabuka.tv.

Savjesno ponašanje tijekom blagdanskog razdoblja ključno je za očuvanje sigurnosti i mira u zajednici, a poštivanje zakonskih odredbi omogućit će da blagdani prođu bez neželjenih posljedica, odnosno ozljeda, bilo lakših ili težih.

Pojačane kontrole u HNŽ-u za vrijeme blagdana

(www.jabuka.tv)



9 komentara

  • Petarde u ostala exsplozivna sretstva Treba ZABRANITI i to pod Hitno. To je tuga jad i čemer da se za Božić ispali toliko toga a evo primjera gdje mogu dati te novce kao što je ova adventska akcija doručak , Marija Naša Nada ili bilo koja druga akcija. Stvarno to nema smisla za Božićne dane toliko pucanja izgleda krkanski seljačine u glavu a pogotovo ko to prodaje i daje dijeci. Na dobro vam došao Božić i sveto porođenje Isusovo.

  • Ta ste dosadni nek svak ouca na svoju odgovornost ,sad ce te dici ukinut i too ? Prek9 mobitela ce pucat aa?? Pa dakako zbijte ih u kucu jos vise..puu..

  • Božić je blagdan kada slavimo rođenje novorođenog Kralja Isusa Krista,koji donosi istinski mir i spasenje svima koji ga čista srca žele primiti u svoj dom.
    Pirotehnika izaziva jake detonacije,stvara štetnu i nepotrebnu buku, nakon svake eksplozije stvara se oblak otrovnog dima,dolazi do ozbiljnih ozljeda,sve životinje su užasno preplašene te dane,tako da je pirotehnika u suprotnosti od onoga što nam treba za Božić.
    Zamjena za eksplozivnu pirotehniku,može biti pirotehnika sa svjetlosnim efektima – bez buke,koju već koriste drugi gradovi..
    Zamislite sada,rodilo se dijete a vi u blizini bacate petarde – beba će biti silno prestrašena i možda trajno imati posljedice…
    Tako isto kada se rodio Isus,pastiri koji dođoše vidjeti,nisu pravili nikakvu buku,nego skromno i dostojanstveno dođoše u miru i tišini da pozdrave novorođenog Kralja..
    Tako i mi dostojno i čestito dočekajmo i proslavimo rođenje Djeteta Isusa,koji nam donosi istinski mir i spasenje…

    SRETAN VAM BOŽIĆ

    • Huane svaka čast za tvoj komentar. Božić je blagdan koji treba provesti u miru baš košto je Gospodin tiho došo na svijet. Treba ove puste retarde vaspitati u tom pogledu da nepucaju na Božić pogotovo oko mostarskog blata

  • Svako pucanje uznemirava starije ljude,malu djecu i životinje.Nepotrebno proživljavamo stres,pogotovo ljudi koji su bili u ratu i doživjeli granatiranje.Mala djeca se užasno boje i plaču.Životinje se tresu,ponekad ih i srce izda.Treba uvesti kažnjavanje,jer debili ne mogu shvatiti drugačije.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.