Kategorije i kalibraže sjemenskog krumpira

Jedno od stalno prisutnih pitanja među stručnjacima i proizvođačima, kada se radi o proizvodnji krumpira, je razlika među sortama, kategorijama i kalibraži sjemenskog krumpira. Pojedini bi sadili elitu, drugi original, a nekima je dobra i prva reprodukcija. Znaju li agronomi a posebno proizvođači – što je što?

Kategorija sjemena ili sadnog materijala poljoprivrednih biljaka je određeni stupanj kvalitete sjemena ili sadnog materijala poljoprivrednih biljaka.

Kategorije sjemenskog krumpira su: predosnovno sjeme, osnovno sjeme i certificirano sjeme.

1. Predosnovno sjeme (izvorno sjeme) su gomolji namijenjeni za proizvodnju sjemena krumpira kategorije osnovno sjeme, a koji su proizvedeni u skladu s prihvaćenom praksom za održavanje sorte i zdravstvenog stanja, te moraju udovoljavati uvjetima za predosnovno sjeme.

2. Osnovno sjeme su gomolji koji su uglavnom namijenjeni za proizvodnju sjemenskog krumpira kategorije certificirano sjeme, a koji su proizvedeni u skladu s prihvaćenom praksom za održavanje sorte i zdravstvenog stanja.

3. Certificirano sjeme su gomolji koji su proizvedeni izravno od osnovnog sjemena ili certificiranog sjemena i za koje je stručnim nadzorom utvrđeno da udovoljavaju uvjetima propisanim za osnovno sjeme.

Svaka od navedenih kategorija može se dalje umnažati i to:

a) osnovno sjeme u tri generacije, pri čemu prva generacija umnažanja nosi oznaku S (super super elita), druga generacija umnažanja nosi oznaku SE (super elita), a treća generacija umnažanja nosi oznaku E (elita)

b) certificirano sjeme u dvije generacije, pri čemu prva generacija umnažanja nosi oznaku A (original), a druga generacija umnažanja nosi oznaku B (prva reprodukcija).

U Bosni i Hercegovini se u prometu sjemenskog krumpira uglavnom nalazi sjemenski krumpir sa oznakom A (original). To je najbolja i najprihvaćenija kategorija za proizvođače. Zadnjih nekoliko godina samo se ona nalazi u prometu sjemenskog krumpira. Ponekad se na tržištu može pojaviti i E (elita), kada nedostaje originala i kada proizvođač na skladištu ima dovoljno elite. Naravno cijena elite je puno veća.

Kategorija sjemenskog krumpira ne ovisi samo od broja generacija umnožavanja već i od postotka gomolja zaraženih patogenim organizmima. Kategorija koja nastaje iz generacije umnožavanja može biti i niža, u ovisnosti od zdravstvenog stanja. To znači da se od elite ne dobije uvijek original, ili od originala prva sortna reprodukcija.

Zablude kod proizvođača

Veliki broj proizvođača, posebno hobisti, koristi „sitnije“ sjeme za sadnju a „krupnije“ za jelo, i kao kvalitetu sjemena ističu veličinu gomolja. Time zanemaruju zdravstveno stanje kao pravi i najvažniji čimbenik. Veličina gomolja ne određuje kategoriju sjemenskog krumpira, već je to samo ekonomska kategorija. Sadnjom sitnijeg sjemena dobije se manji broj krupnijih gomolja, a krupniji gomolji daju veći broj sitnijih.

Dakle, kada se radi o sjemenskom krumpiru, svi gomolji se mogu koristiti kao sjeme ako su zdravstveno ispravni. Svakako, proizvođačima savjetujemo da ne sade vlastite gomolje (konzumni krumpir) jer su oni najčešće zaraženi i neće dati ni približno očekivani urod.

Kalibraže sjemenskog krumpira

Prije stavljanja na tržište sjemenski krumpir se sortira prema veličini gomolja (kalibrira). Veličina gomolja se određuje pomoću kvadratne mreže. Gomolji sjemenskog krumpira koji prolaze kroz kvadratnu mrežu dimenzija 25 mm x 25 mm ne smiju se staviti na tržište.

Ako su gomolji sjemenskog krumpira veći od onih koji prolaze kroz kvadratnu mrežu dimenzija 35 mm x 35 mm, gornja i donja granica veličine gomolja u partiji izražava se pomoću višekratnika broja pet. Najveća dozvoljena razlika u veličini između gomolja u partiji mora biti takva da razlika između dimenzija dvije kvadratne mreže ne prelazi 25 mm. Gornja i donja granica veličine gomolja u partiji navodi se na Certifikatu o sjemenu na pakiranju.

Na pakiranju sjemenskog krumpira mora se nalaziti etiketa sa informacijama

Danas se u BiH najčešće uvoze sorte u tri kalibraže i to: 55/60 (tzv. krupna kalibraža), 35/55 (tzv. sitna kalibraža) i 28/35 (tzv. klikeri).

U pojedinim godinama mogu se naći i neke druge kalibraže. Navedene kalibraže se razlikuju u veličini gomolja, ali i u cijeni. U trgovini su najskuplje sorte koje dolaze u kalibraži 28/35 i gomolji te kalibraže se sade cijeli. Ta kalibraža se zadnjih godina sve više traži, posebno kod hobista.

Proizvođači koji kupuju sorte u kalibraži 35/55 i 55/60, gomolje prije sadnje režu, što nije dobro jer takvi gomolji su podložni napadu uzročnika biljnih bolesti.

U pogledu zdravstvene ispravnosti, gomolji sjemenskog krumpira bez obzira kojoj kalibraži pripadaju su jednaki, odnosno svi prolaze identičan inspekcijski nadzor.

Puno više informacija o kategorijama, kalibražama ali i sortama sjemenskog krumpira doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Sjemenski krumpir u Sjemenarna agrocentrima

 

Prijavite se za posao e-mailom na [email protected]. Više na 039/700-000.