Kako i zašto je BiH izgubila 70 milijuna eura od Europske unije?

Reformska agenda koja je potrebna za dobivanje novca iz Plana rasta za Zapadni Balkan Europske unije nije usvojena, zbog čega je BiH, barem zasad, izgubila 70 milijuna eura iz ove inicijative iz Bruxellesa.

Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, dokument je uz određene izmjene usvojen u utorak i poslan na potvrdu svim županijama u Federaciji BiH, vlastima u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu.

Kako je objavila Borjana Krišto, predsjedateljica Vijeća ministara BiH, na potvrdu se čekalo vlasti u četiri županije i Brčko Distriktu.

Tijekom utorka je došla suglasnost iz Brčko Distrikta, a zatim se čekalo na Unsko-sansku, Srednjobosansku, Tuzlansku i Zeničko-dobojsku županiju. Premijeri ovih županija, prema saznanjima portala Klix.ba, tražili su do narednog jutra, odnosno srijede, da daju svoj stav o usuglašenom dokumentu.

Izvor blizak Radnoj grupi koju je formiralo Vijeće ministara BiH za Klix.ba kaže da je neformalni rok bio do 9:30 sati, ali su premijeri ove četiri županije tražili dodatno produženje roka, a razlog je bio opširnost dokumenta i činjenica da je bilo malo vremena za neku ozbiljniju analizu.

Schmidt iznenađen jer je BiH propustila priliku dobiti milijune od EU

Novi rok, kako kaže izvor portala Klix, bio je do 12 sati, pa je i taj probijen. Županije koji nisu dale svoju suglasnost su isprva tražili dodatni rok do kraja dana, koji nije prihvaćen. Uslijedila je “uvjetna suglasnost” premijera iz ove četiri županije, što je Vijeće ministara BiH interpretiralo kao glas “protiv.”

Jedan od problema, kako saznaje Klix.ba, bio je i u projektima koji su predviđeni za različite razine vlasti u BiH. Kako im je otkriveno, ovom tranšom nisu predviđeni projekti u većini županija u FBiH, već je novac bio predviđen za projekte u RS-u i u tri županije unutar drugog bh. entiteta.

Tahir Lendo, premijer Srednjo-bosanske županije, u izjavi za Klix.ba kaže da suglasnost, između ostalog, isprva nije stigla zbog stvari koji se nalaze u novom dokumentu koji je stigao od Radne grupe.

Radi se o neprincipijelnim promjenama, i to drastičnim, na koje nismo mogli pristati. To već izlazi iz ustavnih okvira BiH, rekao je Lendo za Klix.

Kaže da je riječ o “prijenosu nadležnosti s Vijeća ministara BiH na entitetska ministarstva”, te da je to “apsolutno neprihvatljivo.”

Ono što je važno naglasiti jeste da je, za razliku od inicijalnih izvještaja o 113 mjera, na stolu za dogovor bilo 112 mjera te da se, prema saznanjima Klix.ba, nije uopće raspravljalo o jedinstvenom broju za hitne slučajeve u BiH.

Treba reći da je na kraju usuglašeno 110 mjera, a na stolu je ostalo pitanje Ustavnog suda BiH i načina odlučivanja u Vijeću za državnu pomoć, odnosno ukidanje entitetskog veta. Krišto je navela da “postoji tehnički dogovor” za ove dvije mjere, ali nije pojasnila o čemu se točno radi.

Ipak, za razliku od prvog poslanog dokumenta, koji je bio gruba verzija uz brojne primjedbe raznih razine vlasti u BiH, a najviše iz entiteta RS, ovdje se radilo o potpunoj verziji bez komentara.

Visoki dužnosnici u bh. vlasti nadali su se da će EU ovu Reformsku agendu prihvatiti, bez obzira na dvije neusuglašene mjere, i ‘osloboditi’ 70 milijuna eura za našu zemlju, odnosno prvu tranšu od ukupno milijardu eura koliko je za BiH planirano kroz EU Plan rasta.

Nažalost, dokument nije usuglašen i dokument neće biti poslan u Bruxelles, zbog čega je, barem po trenutnim informacijama, ostala bez prve tranše iz EU Plana rasta.

Konaković potvrdio da bi BiH ipak mogla dobiti milijunska sredstva iz Plana rasta

Kako za Klix.ba kažu iz Izaslanstva EU u BiH, Bruxelles stoji iza pokušaja bh. vlasti da konačno riješe ovo pitanje i da se “potpuna Reformska agenda” pošalje. Ipak, nisu mogli reći bi li bio prihvaćen dokument koji nema usuglašene sve mjere, rekavši kako bi bilo “nezahvalno komentirati hipotetske situacije.”

Naglašavaju i da bit Plana rasta nije samo u novcu, već i u brojnim pozitivnim reformama koji bi BiH morala izvršiti ako se dokument u potpunosti usvoji, a koje bi značajno poboljšale ekonomski i gospodarski status naše zemlje.

Navode i primjer usuglašavanja tržišta u BiH s pravilima zajedničkog tržišta u EU, što je svakako cilj naše zemlje kao države kandidatkinje za članstvo.

Vrijedi podsjetiti na činjenicu da ako 70 milijuna eura bude izgubljeno, taj novac će se podijeliti među državama koje su Reformske agende na vrijeme poslale, a riječ je o Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu.

Iz europskog Plana rasta za Zapadni Balkan za BiH 969 milijuna eura?

(www.jabuka.tv)



8 komentara

    • Ovdje je rijec o doslovno nepovratnim sredstvima… Ljudi umjesto da su bijesni, zbijaju nekakve sale i nasladjuju se, kao da ne zive u BiH.

      • Nema ” nepovratnih” sredstava. 5 G je vojno oružje….slobodno neka se smije i podsmjehuje tko hoće ali neka je ovo odbijeno. Barem za sada. ” Zelena tranzicija” u stvari pljačka naših energetskih potencijala. ” Digitalizacija” to jest kontrola. Sve što ” EU” daje poslije uzima u obliku naših života. Kakvih takvih ali puno slobodnijih od zapadnih trenutno….kada nastupi ” bolest × ” koju najavljuju…najbolje će biti u našoj rupi zvana BiH…ovi uređeni će imati pokolj. Bumo vidli….

  • Bravo Dodik a i sda. Ne daju svoje i imaju muda i stav. Ovi naši hoce samo novce, pristali su i na Juznu int.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.