Kada vaditi i kako skladištiti krumpir?

Krumpir se u pravilu vadi kada su gomolji završili svoj fiziološki razvoj, a što se ogleda kroz odumiranje nadzemnog dijela biljke, odnosno cime. Izvađen krumpir je najbolje ostaviti nekoliko dana na zračnom, zamračenom mjestu da se prosuši. Nikako ne smije biti izložen izravnoj svjetlosti jer bi pozelenio. Krumpir se skladišti u namjenskim skladištima, podrumima ili drugim objektima koji pružaju minimalne uvjete skladištenja.

Rane sorte krumpira (Riviera, Arnova, Artemis, Faluka, Evolution i dr.), na području Hercegovine već su završile sa razvojem i u tijeku je vađenje gomolja. Sunčano i suho vrijeme je idealno za vađenje krumpira, zbog lakše obrade, čišćenja i transporta krumpira pri čemu treba paziti da ne dođe do oštećenja kožice ili prevelikog izlaganja suncu uslijed čega dolazi do pojave ožegotina.

Osim pravovremenog vađenja krumpira jako je bitno i kvalitetno čuvanje gomolja tijekom zime. Prije vađenja potrebno je očistiti, odnosno odstraniti osušene nadzemne dijelove stabljike te redove očistiti od eventualnog korova kako bi bili vidljivi ukoliko se krumpir vadi uz pomoć mehanizacije. Također, i ručno vađenje je lakše kada su redovi čisti bez korova i nadzemne mase. Nakon odstranjivanja nadzemnih dijelova stabljike, a prije vađenja krumpira, neko vrijeme je potrebno krumpir ostaviti u zemlji (desetak dana) kako bi pokožica očvrsnula i manje se ljuštila.

Samo u četvrtak 7.7.2022. u Sjemenarni – popust 10% na STIHL visokotlačne perače

 

Gomolji krumpira su “živa bića” koja disanjem oslobađaju toplinu, a čuvanjem na hrpama neprimjerene visine i bez prozračivanja, postaju podložniji negativnim fiziološkim poremećajima i razvoju truleži i gnjiloće.

Za kvalitetno i dugotrajno čuvanje konzumnog krumpira u skladištima potrebno je osigurati prostore sa posebnom toplinskom izolacijom i dobrom ventilacijom. Takva skladišta mogu biti namjenski izgrađena, ali se i razni skladišni prostori mogu doraditi da bi ispunjavali minimalne uvjete skladištenja.

Manjim proizvođačima krumpira, koji ga uzgajaju samo za vlastite potrebe,
dobro je preporučiti da nakon vađenja krumpir odstoji barem 24 sata na hrpi u sjenovitom i ne previše vlažnom mjestu. Nakon toga je dobro gomolje probrati, a ako se može i sortirati ih po veličini u manje drvene gajbe ili prozračne plastične sanduke, a pri tome odbaciti oboljele i izdvojiti mehanički oštećene gomolje.

Prostorija za čuvanje gomolja mora biti dovoljno zamračena, s poželjnim rasponom temperature od 4 °C do 20 °C. Optimalna temperatura za skladištenje konzumnog krumpira je od 6 °C do 7 °C.

Prilikom skladištenja gomolji stalno moraju biti u tamnom prostoru zaštićeni od utjecaja svjetlosti. Duljina čuvanja gomolja u skladištu zavisi i od sorte krumpira, tako je sorta Prince jedna od onih koja najbolje podnosi dugotrajno skladištenje. Gomolji u skladištu moraju biti na suhoj i čistoj podlozi ili ambalaži. Ne smiju se skladištiti u PVC vrećama.

Kartonske se vreće mogu koristiti za čuvanje gomolja krumpira u skladištima. Uskladištene gomolje treba povremeno pregledati da ne bi došlo do pojave i širenja neke od skladišnih bolesti, prije svega truleži koja se lako prenosi s jednog na drugi gomolj.
U praksi se urodi krumpira čuvaju u nedovoljno izoliranim prostorijama i podrumima pa zimi često dolazi do “zaslađivanja” krumpira, a naročito ako se

Samo u četvrtak 7.7.2022. u Sjemenarni – popust 10% na STIHL usisivače

 

temperatura spušta na vrijednosti ispod 6 °C (pri tome gomolji gube vodu, a škrob se pretvara u šećer, pa tako “zaslađeni” gomolji mogu izdržati i -2 °C).

Gomolji se smrzavaju na temperaturi –1o °C i nižoj, ali i temperature ispod 3 °C mogu dovesti do oštećenja gomolja.

Ukoliko imate dodatnih pitanja o pravilnom vađenju i čuvanju gomolja krumpira posjetite najbliži Agrocentar Sjemenarne ili savjet zatražite od Agro Podrške pozivom na broj 063-700-700.