Ivan Zovko za Jabuka.tv: Armwrestling zahtijeva velika odricanja

Nikad jači turnir u obaranju ruke (armwrestling) održat će se u nedjelju, 3. studenoga, s početkom u 12:00 sati u kinu Borak u Širokom Brijegu.

Treću godinu zaredom najbolje regionalne obarače ruke u Širokom Brijegu Ivan Zovko, osnivač Kluba za obaranje ruke Široki.

U razgovoru za portal Jabuka.tv najavio je ovo natjecanje u čiju je organizaciju uloženo puno truda. Zovko tvrdi da se sve to isplatilo jer će u Široki Brijeg doći 50 natjecatelja iz sedam europskih država.

Uz jaku konkurenciju motiv je i nikad bogatiji nagradni fond koji iz godine u godinu raste i dokazuje da kvaliteta natjecanja konstantno raste.

Koliko je popularan sport “obaranja ruke” na našim prostorima?

Obaranje ruke uvijek je bilo popularno na ovim prostorima ali na način kako su obarali naši stari, sjedeći bez ikakvih tehnika koje su se kasnije pojavile kako se sport modernizirao. Na profesionalnom stolu za obaranje koji ima svoje dimenzije za širinu i visinu koliki treba da bude, sjedeći stil je i opasniji jer ruke većinom budu u nepravilnom položaju, što može dovesti do pucnja kosti podlaktice i nadlaktice, dok u profesionalnom obaranju ruke je to svedeno na minimum skoro pa da i nema ozljeda, a tu su i profesionalni sudci koji paze na sve pa i te nepravilne pokrete.

Kad sam krenuo 2018. godine na trening sam išao kod prijatelja u Split jednom tjedno, jer oni su već imali klub i tamo sam prve korake učio. Kako se kaže to je bila ljubav na prvi pogled koja traje i dan danas. Tamo se stvorila ideja za prvi profesionalni turnir u Širokom i inače u Hercegovini i to smo ostvarili što se pokazao kao pun pogodak, tad su krenula upoznavanja i krenulo je populariziranje sporta, sto se tiče Hercegovine aktivnih obarača koji treniraju ima cca 35 i dalje taj broj raste kako kod nas tako i u djelu Bosne, Crne Gore, Srbije, a Hrvatska je već obaračka velesila u Europi pa i svijetu.

Nikad jači turnir u obaranju ruke u Širokom Brijegu

Koliko postoji klubova za obaranje ruke u BiH?

Uz naš klub, postoji još jedan klub i mislim da je problem kod nas kao i u svemu, velika papirologija koja u drugim zemljama EU se svela na svega dva papira i stvoriš klub za dan ili dva, kod nas se to rastegne danima i papira ima ”kao da otvaraš firmu koja zapošljava 1.000 ljudi”, a u biti smo neprofitna organizacija, kad bi se to malo pojednostavnilo i ubrzalo, ubrzao bi se rast klubova a samim tim i popularnost.

 Postoji li savez u BiH koji podupire rad klubova?

Savez ne postoji upravo zbog manjka klubova, od sljedeće godine unatoč proceduri poduzet ćemo sve da osnujemo i savez, da napokon i mi imamo podršku od države. Sport koji raste u svijetu, treba promovirati i kao reprezentacija poput Hrvatske i ostalih zemalja ostvariti dodatne beneficije i rezultate na većem nivou.

 U kojim kategorijama se mečevi održavaju?

Kategorije u super mečevima može i ne mora biti, tu sam organizator stupa u kontakt sa svim obaračima sličnih kilograma i iskustva te sklapa parove za super meč, ako netko ima međusobni dogovor za meč jave se organizatoru da ih spoji. Super meč je meč dvojice obarača koji se dogovore na lijevu ili desnu ruku a može i obje. Većinom bude pet mečeva, ukoliko bude 2-2 odlučuje peti meč ili ako netko vodi 3-0 ostala dva meča ne obaraju jer pobjednik je jasan.

 Koliko posla se krije iza same organizacije turnira i mečeva?

Danas neki obični rođendan je velika obaveza i ima posla za organizirati, kamoli organizirati sportski događaj. U našem slučaju preko 50 sportaša iz sedam država je ogromna obveza i zalaganje, ali kad nešto voliš skupiš snage i nađeš način.

 Može li se živjeti od ovoga sporta na profesionalnoj razini?

Naravno da se može živjeti opet sve ovisi od pojedinca, tko je veći sportaš i profesionalac jer ovaj sport kao i svi ostali sportovi zahtjeva velika odricanja i traži ozbiljnost i kvalitetan trening. Kada vam iza leđa stoji stabilan savez i država koja podupire vaš sport, navest ćemo primjer Hrvatske onda je nebo granica.

Međutim, Hrvatski savez za obaranje ruke može osigurati određene financijske potpore za troškove vezane uz natjecanja, treninge i opremu, a vrhunski sportaši koji postižu odlične rezultate na europskim ili svjetskim prvenstvima mogu dobiti nagrade ili potpore od države kroz programe poput stipendiranja vrhunskih sportaša, kao što je to slučaj i u drugim sportovima. Neke jače države poput, Amerike, Turske, Gruzije, Kazahstana, gdje je taj sport rasprostranjen više od ostalih sportova, svojim prvacima u obaranju ruke daju puno veće nagrade, čak nove automobile i stanove uz novčana sredstva.

Ivan Zovko

Ivan Zovko

 Koliko članova broji Klub obaranja ruke Široki Brijeg i koji su njegovi zapaženi uspjesi?

Klub za obaranje ruke trenutno broji 15 članova, a službeno postojimo tek od 2022., dobili smo kao Hrvati pravo nastupa na državnom prvenstvu Hrvatske, tamo smo ostvarili prvo mjesto u početnicima, jedno srebro u početnicima te jedno četvrto mjesto u seniorima, 2019. dok sam nastupao za splitski klub, osvojio sam prvo mjesto na desnu i drugo mjesto na lijevu ruku na sajmu sporta u Splitu, te četvrto mjesto početnici na svjetskom kupu ”ZG strong 2019”. Mlad smo klub, budućnost je pred nama.

Što treba napraviti kako bi se još više dalo na važnosti ovoga sporta?

Trebalo bi uvesti u škole više narodnih igara, među kojima je također obaranje ruke da se mlade upoznaje s najstarijim sportom na svijetu. Malo više medijske pažnje, edukacija i promocija u školama, sponzora i financijske podrške, pogotovo od naših jačih firmi koje su minimalne ili nikakve, a mogli bi podržati da hoće.

Popularizacija sporta zahtijeva dugoročnu strategiju koja uključuje ulaganje u infrastrukturu, promociju i obrazovanje, kao i suradnju svih sudionika, kluba, članova do lokalnih zajednica. Ovim putem zahvaljujemo se našim sponzorima koji nas prate od prvog dana to su Grad Široki Brijeg, Nam-pek, Leda, Kvit-pak, Auto Karlo, ISC Grude, MB servis, Parts, iForm koji su uz naš trud, pomogli da se naši gosti iz stranih zemalja tu osjećaju prihvaćeno i domaćinski, zato se i žele vratiti svake godine kad se spomene turnir u Širokom Brijegu od Budve do Praga u Češkoj.

 Koliko nas mečeva očekuje?

Ukupno 32 super meča nas očekuju na lijevu i desnu ruku, nakon super mečeva svi pobjednici na desnu ruku idu u isti koš, tj. apsolutnu kategoriju. Obaraju jedni protiv drugih, sistem duple eliminacije do finala i borbe za novčane nagrade.

Koja je glavna nagrada natjecanja?

Glavna nagrada, odnosno ukupni fond je 2.000 KM uz medalje za pobjednike super meča, pobjednik apsolutne kategorije dobiva 1.400 KM, drugo mjesto je 500, a treće 100 KM te pehari. Naš turnir je bez pomoći saveza i države jedan od bogatijih u zemljama regije po novčanoj nagradi.

 Možeš li napraviti usporedbu natjecanja ove i prošlih godina, gdje se napravio korak naprijed?

Usporedba ove i dosadašnjih godina je ta da smo svake godine s imenima sve jači i jači, te su nagrade sve veće. Ove godine nam dolaze, uz obarače iz Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Srbije, i najjači obarači iz Slovačke i Češke, ima tu svjetskih i europskih prvaka, što je još jedan dokaz da unatoč svemu se radi kvalitetno u klubu uz pomoć grada, te nekoliko sponzora, koje smo gore naveli. To su prepoznali i iz WAF organizacije, krovne organizacije za obaranje ruke u Europi i svijetu te nam također dali podršku za odličan rad i napredak jer smo ispunili skoro sve uvjete za organizirati ovako jako natjecanje.

S obzirom na uložen trud, možemo li očekivati spektakl?

Od nule smo krenuli službeno 2022., a sada smo već prepoznati u Europi, takvi nam obarači i dolaze 3. studenoga 2024, poznati na obaračkoj sceni, naravno s takvima se očekuje i spektakl, najjači ljudi iz sedam država na jednom mjestu. Bilo bi šteta propustiti, a ulaz je slobodan za sve.

(www.jabuka.tv)