Osobe koje provedu osam sati same, bez društvenih kontakata, mogu se osjećati jednako umorno kao da nisu jele osam sati, pokazalo je novo istraživanje Sveučilišta u Beču nedavno objavljeno u časopisu Psychological Science.
Dokazano je da nedostatak društvenog kontakta izaziva u mozgu želju sličnu onoj koju izaziva glad i motivira nas na traženje kontakta s drugim ljudima.
Međutim, malo toga je poznato o samom utjecaju usamljenosti na psihu. Stoga je istraživanje iz Beča od velikog značaja, jer rezultati ukazuju na to da ljudi s nedostatkom društvenih kontakata imaju smanjenu razinu energije.
Eksperiment je proveden u laboratoriju i uspoređen je s rezultatima istraživanja provedenih tijekom pandemije koronavirusa.
U oba slučaja uočena je upadljiva sličnost između učinaka socijalne izolacije i neuzimanja hrane. U oba slučaja, ispitanici su prijavili smanjenje razine energije i sve veći osjećaj umora, iako u slučaju izostanka društvenih kontakata nije zabilježen specifičan gubitak energije, dok u slučaju nedostatka hrane jeste.
Istraživači zaključuju da su niske razine energije pokušaj organizma da održi unutarnju ravnotežu te da predstavljaju takozvani homeostatski odgovor tijela na nedostatak društvenog kontakta.
Studija je otkrila da i čimbenici okoline i osobine karaktera utječu na to koliko je usamljenost zamorna. Stoga će cilj sljedeće studije biti da se utvrdi koji tipovi osobnosti su posebno pogođeni društvenom izolacijom.
(www.jabuka.tv | Foto: Pixabay)