Novi saziv Vlade Županije Zapadnohercegovačke na čelu s dosadašnjim predsjednikom Zdenkom Ćosićem imenovan je u ponedjeljak u Širokom Brijegu s 21 glasom za i dva suzdržana. Vlada je u odnosu na prethodni mandat doživjela dvije promjene.
Nakon što je održana konstituirajuća sjednica Skupštine ŽZH u studenom, na kojoj je za predsjednika Skupštine izabran Ivan Jelčić, a za mandatara potvrđen dosadašnji predsjednik Vlade Zdenko Ćosić, svi akteri su najavili kako će vlast u ŽZH vrlo brzo formirati jer su praktički sve stvari dobro jasne još od održanih izbora u listopadu.
HDZ BiH sa svojim koalicijskim partnerom HKDU-om ima apsolutnu većinu u Skupštini ŽZH od 16 zastupnika pa je bez većih problema mogao formirati novu Vladu ŽZH.
Na dnevnom redu Skupštine ŽZH najprije su se našla imenovanja Povjerenstva za Ustav, poslovnik i zakonodavstvo, a potom i više odbora. Osnovan je Odbor za pravdu i upravu, ljudska prava, slobode i ravnopravnost spolova, potom Odbor za ekonomsku, financijsku politiku i proračun, Odbor za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i informiranje, Odbor za prostorno uređenje, stambeno – komunalnu politiku, zaštitu okoliša, poljoprivredu i šumarstvo te Odbor za rad, zdravstvo, socijalnu politiku i stradalnike Domovinskog rata.
Predsjednik Skupštine ŽZH Ivan Jelčić
Nakon toga razriješena je stara Vlada ŽZH te je dan prijedlog sastava nove Vlade ŽZH na raspravu i glasovanje.
Ćosić: Očekujem kontinuitet
Potvrđen je prijedlog novoga saziva Vlade ŽZH od strane Kluba zastupnika HDZ-a BiH koji je ranije najavio i portal Jabuka.tv pa će Zdenko Ćosić kao predsjednik Vlade voditi Županiju Zapadnohercegovačku i sljedeće četiri godine.
Nakon završetka sjednice Skupštine ŽZH, predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić u izjavi za medije istaknuo je da nije bilo razloga dulje čekati formiranje Vlade te da očekuje kontinuitet u radu.
Mi smo prezentirali ono što smo učinili u prošlom mandatu i najavili što ćemo činiti u narednom razdoblju i s tim obećanjima i programima dobili smo ovakav mandat. Idemo dalje u stabilizaciju prilika u županiji, idemo dalje u projekte, idemo dalje u izradu strategija, najavio je Zdenko Ćosić u izjavi za medije.
Ćosić je dodao da je želja Vlade da županija bude na onom mjestu koje joj i statistički pripada, tj. da se stvara što povoljnija klima u županiji, kako socijalna tako i razvojna.
Predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić najavio je da Vlada ide u daljnju stabilizaciju prilika u županiji
Kraljević: “Pred nama su novi/stari izazovi”
Kao dopredsjednik Vlade ŽZH i ministar financija imenovan je dosadašnji ministar Toni Kraljević iz Ljubuškog, koji je istaknuo da ih čekaju novi/stari izazovi.
U prošlom mandatu napravljeni su veliki iskoraci na planu stabilizacije i konsolidacije županijskih financija. Pred nama su novi/stari izazovi, nastavljamo sa svim započetim projektima, otvaramo socijalni dijalog sa sindikatima i nadam se da ćemo biti u prilici unaprijediti radno-pravni status naših uposlenika, rekao je Toni Kraljević, ističući da je još puno posla pred ministarstvom kojemu je na čelu.
Kraljević je komentirao i nedavno održani štrajk upozorenja u školama, na kojem su prosvjetari tražili isplatu sudskih izvršenja.
U proračunu za 2018. godinu za sudska izvršenja bilo je predviđeno 300.000 KM, a kao još jedan dokaz koliko nam je to također u vrhu prioriteta, u rebalansu, izmjenama i dopunama proračuna za 2018. ta stavka je uvećana za dodatni milijun KM. Tehnički su obrađivana sva sudska izvršenja i svi akumulirani prekršaji iz prošlih vremena te će ovaj milijun do konca godine biti isplaćen, zaključio je Toni Kraljević.
Promjene u Vladi ŽZH
Promjene su se dogodile u Ministarstvu pravosuđa i uprave, odnosno u Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne skrbi. Prvo od ova dva ministarstva preuzet će Širokobriježanin Kristijan Zovko, a drugo od njih preuzima Gruđanin Tomislav Pejić.
Novi ministri u Vladi ŽZH
Dario Sesar iz Posušja ostaje ministar gospodarstva u ŽZH, a njegov sugrađanin Miroslav Ramljak i dalje će voditi Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša.
Drugo ministarstvo koje je pripalo kvoti iz Gruda je Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa, a njega će i dalje voditi ministrica Ružica Mikulić.
Ljubušacima je osim Ministarstva financija pripalo i Ministarstvo unutarnjih poslova, na čijem čelu će i dalje biti Zdravko Boras, dok će Mladen Begić iz Širokog Brijega i dalje obnašati dužnost ministra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Ubrzo nakon završetka Skupštine ŽZH, nova Vlada ŽZH održala je prvu sjednicu.
Novi saziv Vlade ŽZH:
- Zdenko Ćosić (Široki Brijeg), predsjednik Vlade ŽZH
- Toni Kraljević (Ljubuški), dopredsjednik Vlade i ministar financija
- Dario Sesar (Posušje), ministar gospodarstva
- Kristijan Zovko (Široki Brijeg), ministar pravosuđa i uprave
- Tomislav Pejić (Grude), ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi
- Ružica Mikulić (Grude), ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa
- Zdravko Boras (Ljubuški), ministar unutarnjih poslova
- Mladen Begić (Široki Brijeg), ministar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
- Miroslav Ramljak (Posušje), ministar prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša.
(www.jabuka.tv)
Nagoni me na povraćanje kad vidim ove neradnike i kleptomane
Di nam je sloba
Brani za mladost
Šta je sa šutljivim Dariom??
Eno ga u supku od desne ruke druga gage
Ekipu koja pobjeđuje,trener ne mjenja!
Povracaj pajdo vidi kako je i njima kad se napiju i nazderu… Nije im zgodno i oni povracaju…!
K’o kad sve funkcionira besprijekorno pa nema nikakve potrebe za promjenama… Fuj. Lijepi komunizam sta ovi udbasi rade sa svojom dozivotnom pretplatom na fotelje, u koje ce sutra samo djecu instalirati.
Iskreno želim sve najbolje novoj/staroj Vladi ŽZH iako se sa njima ne slažem niti u jednom točci, predlošku, ideji, pogotovo u raelizaciji. Želim im smanjenje administartivnog aparata, želim im stvaranje povoljnije klime za novoupošljavanja u realnom sektoru, želim im što manje nekretnina u RH, a što više investiranja u rodnoj grudi. Želim im omogućavanje slobodnih i fer izbora. Želim im život dostojan Hrvata, katolika i domoljuba. Želim im harmoniju, ljubav, razumijevanje u obiteljskom, političkom i svekolikom životu. Želim im Čestit Božić i sveto Porođenje Isusovo, te sretnu i uspješnu Novu 2019. Godinu.
Sto su ova dvojica novi ministri sata je sa prašnja dva ministra sto su smijenjeni
Dr.Pejić svaka mu čast je li to onaj ginekolog u Grudama nemoj brate u politiku kad si onako dobar liječnik jer ih je stvarno malo takvih.
Veju veju pahulje mraz po staklu sara.??????????????.??
Vratite Obnovu ljudima kleptomani hadezovski !
Zašto milijun ako je predviđeno milijun i tristo tisuća
Snjeg pada po prozoru vrca moja Anka hoce da se sanjka!
Nažalost, smijenjena gospođa Markić, jedina koja je napravila konkretan posao i zaštitila nacionalne interese Hrvata u županiji, kroz Odluku o nekretninama u vlasništvu županije.
Nagrada smijena!?
Sramota, trebaju svi dati ostavke
Aha a di no ona stanuje u Sirokom ili u Blatu??Super je radila
Pa zar ima neko primjedbu na izbore
kriz kontra roga
Ko je nezadovoljan izborima taj nije u vinklo
HDZ90 podržao vladu, sramota, pa kakva ste vi oporba, sramite se. Čestitke momcima iz hrvatskih zvona na vjerodostojnosti
Po cemu im cestitat kad su bili suzdrzani? I mandat su osvojili kao HRS, a ne kao neka udruga.
Ovi iz devedestke su iz ljubuskog i u dogovoru s hdz-om ljubuski su odradili izbore i ubacivao listiće zajedno i tako da tu nema oporbe ni ljubuske devedestke sve je to hdz kad su sajku stavili za predsjednika to sve govori…. Svemu je kumovao Gašpar i Bakula…. jadno da kasnije nemože biti…
Ovi iz devedestke su iz ljubuskog i u dogovoru s hdz-om ljubuski su odradili izbore i ubacivao listiće zajedno i tako da tu nema oporbe ni ljubuske devedestke sve je to hdz kad su sajku stavili za predsjednika to sve govori…. Svemu je kumovao Gašpar i Bakula…. jadno da kasnije nemože biti…
Tako je listo,pokrali nista manje,ni vise,nego tocno 400 glasova na humcu ,eee moj sveti anteee-pa zasto pusti lopove,5-ti dan upisase,sto im treba uz blagoslov velikana,cak i cik-a,a bozic ide dzaba im ispovijef
Ako im ne bude prirast 10 kila po glavi u iducoj godini, nisu onda nista radili.