Predstavljanje knjige „Rat nakon rata 1945. – 1951. Kazneni progoni jataka protukomunističke gerile u Hercegovini“ autora dr. sc. Hrvoja Mandića bit će održano u Posušju 5. svibnja s početkom u 19 sati u kinodvorani u Posušju.
Predstavljanje knjige u organizaciji je Općine Posušje, a pozvani su svi zainteresirani koji se žele upoznati s ovom zanimljivom, ali dosad neobrađenom temom, u kojoj će mnogi prepoznati priče o sudbini svojih predaka, rođaka i susjeda.
O knjizi
Knjiga donosi prikaz djelovanja komunističkog represivnog aparata protiv jataka koji su pomagali pripadnicima hrvatske protukomunističke gerile. Zauzdavanjem jataka slomljena je kralježnica otpora pripadnika navedene gerile i okončan je proces uspostave komunističke vlasti u Hercegovini.
Ono što daje dodatnu simboliku i značaj komunističkom otporu jest činjenica da su srž jataka činile žene, odnosno majke kojima su supruzi i sinovi ubijeni kao pripadnici Oružanih snaga NDH na Bleiburgu i križnome putu, te djevojke pripadnika protukomunističke gerile koji su se skrivali u planinama i šumama, kao i njihove sestre. Knjiga iznosi svjedočenja jatakinja koje su na okrutan način bile mučene u komunističkim zatvorima poput Ćelovine (zatvor Okružnog suda u Mostaru) i Kazneno-popravnog doma Zenica (KPD), a neke su bile i ubijene. (iz Predgovora)
U Grudama predstavljen “Rat nakon rata 1945. – 1951.” Širokobriježanina Hrvoja Mandića
Pored prikaza komunističkog terora prema civilnom hrvatskom stanovništvu i bivšim pripadnicima oružanih snaga NDH, a posebno prema potencijalnim jatacima, knjiga donosi i uvid u oružane akcije komunističkih vlasti protiv hrvatske gerile i sudske procese, kao i pregled pripadnika UDB-e koji su progonili, te imena jataka po općinama (Široki Brijeg, Čitluk, Ljubuški, Grude, Posušje, Tomislavgrad, Livno, Kupres, Mostar, Konjic, Jablanica, Rama, Čapljina, Stolac i Neum).
O autoru
Hrvoje Mandić rođen je u Mostaru 1987. godine. Doktorirao je 2020. na Fakultetu hrvatskih studija s temom “Hercegovačka franjevačka provincija u Drugom svjetskom ratu i poraću”. Na Hrvatskom institutu za povijest izabran je u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika u području povijesti, a na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku izabran je u naslovno nastavno-znanstveno zvanje docenta.
Angažiran je kao vanjski suradnik-predmetni nastavnik na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, Odjelu za povijest, te na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru na Sigurnosnim i međunarodnim studijima. Zaposlen je u Središnjem uredu za digitalizaciju Sveučilišta u Zagrebu.
U središtu njegova istraživanja su vojna povijest Drugoga svjetskog rata, hrvatska crkvena povijest u Drugom svjetskom ratu i poraću, te Domovinski rat. Dosad je objavio knjigu „Hercegovačka franjevačka provincija u Drugom svjetskom ratu i poraću“ 2021., a istoimenu knjigu na engleskom jeziku objavio je 2024. godine.
Mostar: Predstavljena knjiga ”Rat nakon rata 1945.-1951.” Hrvoja Mandića
(www.jabuka.tv)
Nikakav progon Hrvata nine prestao 51godine, poslije su Genex i novi kadrovi raspoređivani okolokole. Necemo otome jer je puno,, nasi bilo,,
https://komunistickizlocini.net/
Koji bolesnici, želite opravdati us.zlocine
Premalo su vas
Ko pobi fratre na Kočerinu
Nosivas đava nikad se. Bolje nije živio ko tamo od 70 pa do 90 ti nikote nije diro a ove budaletine se napiju pa ustani bane i onda 3miseca u zatvor sve koji su zatvarani neradnici i alkohola
Jeli bilo Persila, prave kave, sapun Albus iz mostara, benzin, par nepar, meso u mesnici sta te zapane, dobijes papak ili nnuske malo. Suskavce kod trejica misto dugi kaputa.,,, Ajde mala umene je zgoda, Vranic drva u Privalju voda,