Demografska kretanja Hrvata katolika od 1991. do danas, a pogotovo u vremenu od nekoliko poratnih godina, koja su obećavala masovniji povratak i priraštaj, a koja se, nažalost, nisu zadržala do današnjeg vremena, pokazuju kako u hrvatskom političkom korpusu u iduće četiri godine, neovisno o sastavu vlasti, treba radikalni zaokret u vođenju strateške politike, a takav stav izražavaju i neki naši sugovornici iz vodećih stranaka.
Intelektualci i Katolička crkva mišljenja su kako u hrvatskom narodu u BiH, i to ne samo na većinski bošnjačkim ili srpskim područjima, već dugi niz godina postoje tendencije iseljavanja, privremenog ili stalnog, a da je tomu tako, pokazuju i njihove stručne analize o prirodnom priraštaju (odnos rođenih i umrlih) koji je od 2002. godine, kada je iznosio -22, došao do brojke od čak – 1860 u prošloj godini.
Uzroci takvog stanja prvenstveno leže u politici i načinu vođenja iste, jer hrvatske političke elite do danas, a posebno kroz instituciju HNS-a, nisu uspjele napraviti dugoročnu strategiju zaustavljanja iseljavanja i nestanka cijeloj jednog naroda, a koja bi, slažu se intelektualni krugovi, trebala uključivati jasno definirane smjernice prvo gospodarskog razvoja na svim prostorima gdje žive Hrvati kako bi se narod zadržao na svojim ognjištima, a onda i političkog konsenzusa oko viđenja ustroja BiH, njezinih institucija, središnje razine vlasti i lokalne samouprave.
Do sada, najsnažnije hrvatske stranke koje na sebe preuzimaju ulogu vođa cijelog naroda mnogo su vremena uložile u nametanje agende o potrebi jednakopravnosti Hrvata, federalizacije zemlje i gospodarskog prosperiteta, međutim, njihovo se praktično djelovanje svelo tek na nekoliko pisanih stranica rezolucija i onoga što vole nazivati programom, ali bez razrađenih koraka koji bi postupno trebali voditi do željenog cilja. Nije se uvažavalo stvarno stanje stvari, nisu se tražili iskreni strateški partneri u međunarodnoj zajednici za takav hrvatski projekt u BiH, niti su se pokušavalo kroz iscrpljivanje sugovornika na drugoj strani doći barem do minimalnih pomaka na terenu.
Skupljanje jeftinih bodova
Umjesto toga, izjave o hrvatskoj federalnoj jedinici kao preduvjetu zaustavljanja političkog i gospodarskog sloma hrvatskog naroda nikada nije pratio široki konsenzus svih društveno-političkih snaga čime bi se ojačala i pregovaračka pozicija, već su se takve izjave uglavnom koristile za skupljanje političkih bodova, znajući kako bošnjački, pa ni srpski partneri teško mogu pristati na unutarnji preustroj zemlje kada na drugoj strani imaju narod bez vizije i nekompromitiranih vođa, a iza kojih stoji neka od zapadnih velesila.
Analitičari se slažu kako se stoga u iduće četiri godine vladajuće elite u Hrvata moraju pozabaviti prvo stvaranjem unutarnarodnog konsenzusa, a onda izradom strategije kroz koju će se mudrijom politikom uz korištenje tehnika uvjetovanja (kako to rade često Srbi, i ponekad Bošnjaci) ishoditi rješenje koje će Hrvatima povratiti konstitutivnost. Istodobno, ta strategija i zaokret treba pratiti jednako konkretna gospodarska vizija te kroz Federaciju prvo raditi na ekonomskom uzdizanju područja s hrvatskom većinom, a u RS-u poticati održivi povratak na način da se snažnijim lobiranjem u Zagrebu omogući masovnija i administrativno neopterećena pomoć u pokretanju privatnih biznisa kao preduvjeta za dolazak mlađe populacije. Ekonomski problemi, slažu se svi, danas su zapravo i glavni uzrok iseljavanja Hrvata.
HNS pred povijesnom zadaćom
No, HNS, koji bi trebao biti adresa s koje će sve inicijative ići u svijet, nije odgovorio trenutku u kojem se nalazi narod te su iduće četiri godine možda i ključna prilika za takav zaokret, a sugovornici upućeni u djelovanje Sabora, ističu kako bi njegov novi saziv trebalo iskoristiti za početni zamah u oživljavanju strateškog djelovanja svih zdravih snaga u hrvatskom korpusu.
Posljedice dosadašnjeg vođenja politike kroz zadovoljenje uskostranačkih i osobnih interesa nekolicine bile su pogubne – svi već znaju kako je 1991. na području cijele BiH živjelo ukupno 835.170 katolika, dok ih je 2013. godine bilo 432.177. No, ono što zabrinjava dodatno, jest činjenica da je Hrvata katolika, prema evidencijama Biskupske konferencije BiH, odnosno analizi biskupa Tome Vukšića, 2003. godine bilo 464.821.
Dakle, za 32 tisuće više nego danas! Trend smanjenja u posljednjih nekoliko godina zvono su za uzbunu u crkvenim redovima čiji velikodostojnici već dugo upozoravaju na ove tendencije te apeliraju na domaću i svjetsku javnost – nažalost, bez dovoljno reakcije.
Narod pred istrjebljenjem
Predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i banjolučki biskup Franjo Komarica nedavno je na Trećoj izvanrednoj Biskupskoj sinodi koja se održavala u Vatikanu upozorio kako je trenutačno stanje za katolike u BiH dramatično.
– Mi u BiH imamo brojna iskušenja, a napose stoga jer je katolička obitelj pred fizičkim istrjebljenjem. U pola zemlje su iskorijenjeni, a sada su u drugome dijelu zemlje katolici pod snažnim pritiscima fizičkog iskorjenjivanja, rekao je Komarica.
Iseljavanje po biskupijama
Podsjetimo, na području RS-a prija rata živjelo je oko 220 tisuća Hrvata, a do danas ih se vratilo tek oko 15 tisuća. Istodobno, i s područje Federacije nedostaje više od 30 posto Hrvata koji su protjerani s danas većinski bošnjačkih područja, pogotovo u središnjoj Bosni. U Istočnoj Hercegovini stanje je već odavno teško; područje Trebinjske biskupije konstantno je podvrgnuto scenariju u kojem narod polagano nestaje sa svojih stoljetnih ognjišta. Za razliku od 1996. do 2002. kada je prirodni priraštaj u ovom dijelu Hercegovine bio pozitivan, danas je, nažalost, debelo u minusu.
Veliko smanjenje bilježimo u Banjolučkoj biskupiji koja je 1996. godine imala 50 tisuća vjernika, a danas tek 35 tisuća, pokazuje dokument “Demografsko stanje i procesi katolika u Bosni i Hercegovini” koji je priredio mons. dr. Tomo Vukšić, biskup vojni ordinarij. Prema istoj analizi u Sarajevskoj je, pak, 2003. godine bilo oko 215 tisuća vjernika, dok je prošle godine taj broj spao na 190 tisuća. I na području Mostarsko-duvanjske biskupije od 2006. godine pada broj Hrvata pao je sa 194 na 186 tisuća.
(Dnevni-list.ba)
Mi smo (novi ) nomadi , selimo se u bolje , šta tu fali . Političari i kat. crkva , imaće uvijek dovoljno -za šišanje a i vi novinari šta da pišete ! pozzz.
Sad ste se sjetili opet bacati prašinu u oči.Uranio Kolumbo!!!
Ja sam supruga razvojačenog branitelja s 5 djece,od njih petoro ,četvoro ih ide na više škole i jedno je u srednjoj školi.Do dan danas niti ja niti moj suprug nemamo zapošljenja,nemožemo dobiti od rođaka i političkih ulizica gospodina.Čovića,Jurišića i ostalih.Pa šta bi trebalio draga gospodo trebali bi mi gledati djecu kako nam gladuju.Nas poštene koje smo sve u životu bili žrtvovali za Vas otjerali ste vani a dezertere ste uposlili jer vam se oni bolje uvlaće.Kako Vas samo nije sramota pričati i pojavljivati se više pred izvaranim i pokradenim narodom.Kako samo nije sramota svećenstvu blagoslivljati više vaše kriminalne rabote.Kako vas nije sramota uopće nešto pričati o nestanku Hrvata kad ih vi osobno uništavate i tjerate i to pod imenom OPSTANKA.
Ako se na taj način brine o opstojnosti Hrvata i opstanka onda ćemo zasigurno za pola stoljeća nestati i nećemo opstati. A ti presvijetli Ratko Periću i dalje čestitaj onima koji ti više daju novca a nemoj onim istinskim domoljubima i onim istinskim Hrvatima koji uistinu žele dobro svom narodu.
Kakva pismenost, zapoŠljenje, uvlaĆe??? Odakle ste vi, poštovana?
nisam pisala pismenu zadaću gospodine jel to jedino što si mogao prigovoriti.U tome i jest Vasa snaga i moć.U obmanjivanju drugih.daj mi odgovori i upitaj me nešto izuzev pravopisa sve ću ti pojasniti.
p.s.
ja nisam velika hrvatica ja sam jedna iobična osoba koji istinski voli svoj narod za razliku od tebe
Odakle si ti idiote. Smisao komentara nije gramatička pismenost, već banditski sustav koji progoni Hrvate.
Okorjeli Udbaši i Kosovci ne mogu riješiti nacionalno pitanje Hrvata u BiH. Udba i Kos su tajna jugoslavenska policija. Gdje je to u svijetu policija riješila nacionalno pitanje, gospodarstvo, kulturu itd. Policija svojim policijskim metodama može uspostaviti policijski totalitarni sustav i takav sustav je već uspostavljen u Herceg Bosni. Ovdje nema pomaka dok se ne uspostavi demokratski sustav, a zadnji izbori su pokazali da demokracija stanuje negdje daleko.
Dnevni list i Rašić! Marš!
TAKO JE SLAŽEM SE U POTPUNOSTI!!!!!
Kad naglo smotaš volanom,auto se prevrne.
Draga gospođo, dobro znam kako vam je jer se i sam nalazim u sličnoj situaciji. Peteročlana poordica sa četvero radnosposobnih i svi na burzi rada. Nisam bio član partije, niti sam danas iako mi neki današnji drugovi iz partije sljednice SKJ (HDZ) isto podmeću. Lako je to dokazati, ali zašto se pravdati lopovu da nisi i ti lopov, jer bi on volio da jesi. Ukoliko se nađe bilo kakav posao, bilo gdje, jedina opcija je iseljenje, jer pokraj podobnih adezeovaca se nitko neće moći uposliti. Na žalost ni na izborima se neće moći ništa promijeniti, jer oni imaju jednu discipliniranu četvrtinu kojoj je dobro i koja mora još toliko glasova pokrasti u tijeku izbornog procesa. Lako dokazivo jer sam i sam to gledao bezbroj puta. Koliko osvoje, toliko glasova još pokradu na način da tuđe poništavaju, a svoje dodatno ubacuju. Pogledajte samo rezultate izbora HDZ-a za ŠB i pogledajte preferencije. Da nije jadno i žalosno bilo bi smiješno, ma velikoj većini biračkih mjesta osređeni kadrovi HDZ-a dobili 100 preferencije. Mnogo je veća šansa za dobiti eurojackpot, lotto i bingo odjednom nego to glasovanjem.
Zašto se hrvatski narod ne bi povukao iz izbornog procesa u BiH i sam formirao svoju izbornu jedinicu i to na način da se donese novi statut Hrvatskog narodnog sabora ili utemeljiti drugo tijelo ukoliko HDZ ustraje na sebičnom svojatanju istog. U BiH ima otprilike 500 tis. Hrvata i izabrati na svakih 1000 stanovnika po jednoga najkvalitetnijeg predstavnika-zastupnika, što bi bilo oko 500 zastupnika u HNS-u. Kada odaberemo iz svoje baze ono što najbolje imamo iz tih 500 zastupnika birati delegate za sve nivoe vlasti od vrha do dna ili obrnuto. Svi delegati u HNS-u su volonteri, a oni izabrani na dužnosti u tijela izvršne, zakonodavne i sudske vlasti postaju profesionalci. Svi uposleni Hrvati imaju zakonsku obvezu financirati HNS iz plaće koju ostvaruju u iznosu npr. 2%(pros. plaća 1000 KMx2%=20 KM) mj. 100 tisuća uposlenih x 20 KM = 2 mil KM mj. od čega bi se financirao i hrvatski tv kanal, fond za nadarene đake i studente i sl. Za 24 sata možemo riješiti svoju sudbinu.