Tim informatičara u Hrvatskoj pokrenuo je korisnu i preglednu aplikaciju Usporedi cijene, koja građanima omogućuje jednostavno praćenje i usporedbu cijena proizvoda u stvarnom vremenu – potpuno besplatno.
Od četvrtka, 15. svibnja, na snazi je nova odluka Vlade Republike Hrvatske, kojom se želi utjecati na inflaciju i obuzdati rast cijena u maloprodajnim lancima.
Uslijed toga trgovci moraju na Internetu objavljivati i ažurirati svoje cjenike te isticati dodatne, tzv. sidrene cijene u trgovinama. Kad su trgovci započeli s tom praksom, učinili su to u pravilu objavom cjenika u CSV formatu, koji je relativno lako “pokupiti” i objediniti za usporedbu. Naravno, svaki građanin teško da će moći pročitati takve cjenike, pa su im u pomoć uskočili – informatičari.
Primjer: Pola kilograma kave možete kupiti po 6 ili po više od 10 eura – zahvaljujući ovoj stranici možete odabrati gdje ići u nabavku.
Jedna je ekipa programera vrlo brzo pokrenula stranicu Usporedi cijene, koja “vuče” podatke iz objavljenih baza trgovaca te ih organizira i prezentira na lako dostupan i pregledan način. Sve što je potrebno za doznati aktualne cijene jest u njihovu tražilicu upisati naziv (ili dio naziva) proizvoda ili njegov EAN kod, pa se dobiva pregled cijena tog proizvoda u svim dostupnim trgovačkim lancima, s istaknutom najnižom i najvišom cijenom u tom trenutku. Pretraživati je moguće i po mjestima, jer nemaju svi trgovci jedinstvene cijene za cijelu zemlju, piše Bug.hr.
Projekt je zamišljen kao besplatan, a budući da su ga stvorili informatičari, sve komentare i prijedloge za nove funkcije primaju na GitHubu. Za sve je iskorišten i servis cijene.dev, jednostavan REST/JSON API servis za pristup trenutnim i povijesnim cijenama proizvoda, koji je također nastao kao odgovor na objavu cijena i omogućava integraciju u vanjske servise.
Apsolutno ne zarađujemo od ovoga, a cilj je dobrobit zajednice. Prvo nam je zabavno, drugo volimo brojeve,a treće: htjeli smo vidjet koliko nas par koji smo seniori u ovom području može brzo izbaciti neku analizu i nekakav site koji može milijun ljudi u jednom danu pregledat bez problema, izjavio je Ivo Ugrina, jedan od autora aplikacije za RTL.
Projekt je otvorenog karaktera i planiramo, kada sve posložimo, cijeli sustav napraviti dostupnim kao slobodan softver za dobrobit zajednice, najavio je putem LinkedIna.
Novi uspjeh popularne hrvatske aplikacije: Probat ćemo napasti prvo mjesto
(www.jabuka.tv)
Bravo, svaka čast. Sprovedite i u BiH
Nije moguće dok se ne uvede zakon kao u Hrvatskoj po kojem veliki trgovci cijene moraju objaviti na web stranici.