Hoće li novi zakon poboljšati uvjete rada vatrogasaca u HNŽ-u?

Čak 60 posto od ukupnih požara u Federaciji događa se upravo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

Tehnička opremljenost i ljudski resursi, dva su glavna čimbenika za spašavanje u vatrogastvu, a mostarskoj vatrogasnoj službi nedostaje i jedno i drugo, piše BHRT.

Premda su i vozila i oprema dijelom obnovljeni, već sada nedostaje 13 vatrogasaca. Do kraja godine će ta brojka porasti na 19.

Nikada neću reći da smo zadovoljni sa spremnošću, niti sa brojem djelatnika koji imamo, niti sa brojem vozila, niti sa materijalno tehničkim sredstvima kojima raspolažemo. Naravno da nije jednostavno svake godine napraviti neke velike iskorake, ali mi smo primorani na to, vatrogasna djelatnost je takva da uvijek mora biti spremna, kaže zapovjednik Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar Petar Jurić.

Hercegovačko-neretvanska županija je inače podneblje podložno brojnim prirodnim nesrećama, i najopterećenija što se tiče požara na otvorenom prostoru u Federaciji BiH.

Stoga je pravovremena i adekvatna reakcija pravi izazov za vatrogasce. Novi zakon koji je nedavno, konačno usvojen, trebao bi poboljšati stanje u toj oblasti, a premijer ga hvali.

Na taj način će se prije svega riješiti kvalitetno pitanje vatrogasaca, osnažiti njihov i financijski i materijalni status i uvjete rada, tako da mislim kroz ovaj zakon će se izdvojiti i značajna proračunska sredstva, puno veća i to na svim razinama, na razinama općina, gradova ili na razini županije, kaže Herceg.

Novi zakon predviđa da će se prvi put iz županijskog proračuna od pola do 1 posto proračuna izdvajati za vatrogastvo. A ono što se najviše čeka i spominje posljednih godina je potreba nabavke letjelica, air traktora, koji su najpogodniji za gašenje iz zraka na području Hercegovine.

Šef županijske Civilne zaštite Eugen Ćubela kaže kako bi modelom štednje došli do prve letjelice.

Mi bi pomalo, sukcesivno svake godine štedjeli pomalo, tako da bi za par godina mogli nabaviti makar jednu tu letjelicu, ako ne bude pomoći s drugih razina vlasti, kaže Ćubela.

U vatrogasnoj službi, međutim, kažu kako novi zakon nije poboljšao sam status vatrogasaca.

Dogodila se jedna veoma loša stvar. Prema federalnom zakonu o zaštiti od požara i vatrogastvo je bilo je jasno definirano da je povećanje za uvjete rada u kojima rade vatrogasci 30%, a u ovom zakonu je navedeno do 30%, to su dva slova koja bitno mijenjaju naš status. Ne treba pričati kakvi su uvjeti rada, to su ekstremno teški uvjeti rada, pogibeljni za život i za zdravlje opasni, jasno je da moraju imati 30 posto, govori Jurić.

Iz Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a stižu uvjeravanja da će se ta stavka čim prije mijenjati.

Ističu kako status vatrogasaca ne smije biti ugrožen s obzirom na ozbiljnost i teške uvjete rada u kojima, spašavajući ljude i imovinu, riskiraju vlastite živote.

Više o tome dočekuju li vatrogasne službe spremno predstojeću sezonu i što je donio novi županijski Zakon o zaštiti požara i vatrogastvu na koji se čekalo 15 godina pogledajte u prilogu koji je BHRT-a.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.