HBŽ ograničila stipendije samo na studente SUM-a, oglasio se Ombudsman

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije raspisalo je početkom listopada Javni poziv za prijavu studenata za ostvarivanje prava na isplatu ″stipendije – deficitarna zanimanja″.

Riječ je o Javnom pozivu za akademsku 2024/2025. godinu. Cilj ovog Javnog poziva je stipendiranje deficitarnih zanimanja a to su: studij fizike, studij matematike, studij medicine, studij geodezije i geoinformatike ili studij strojarstva.

Visina iznosa ″stipendije – deficitarna zanimanja″, određena je Odlukom Ministarstva o visini iznosa stipendije – ″deficitarna zanimanja″ za akademsku godinu 2024./2025., odnosno visina odgovara pripadajućoj novčanoj vrijednosti školarine koju je student koji ispunjava uvjete iz ovog Javnog poziva odnosno podzakonskih akata dužan podmiriti Sveučilištu u Mostaru za akademsku 2024./2025. godinu.

U Javnom pozivu isključivo je navedeno da studenti moraju imati status redovitog studenta na Sveučilištu u Mostaru.

Ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ Ante Tadić za Livno Online je naveo kako ovim javnim pozivom nitko nije diskriminiran nakon što su resornom ministarstvu uputili upit o eventualnoj diskriminaciji ostalih studenata deficitarnih zanimanja koji studiraju na drugim obrazovnim ustanovama u BiH i susjednoj Hrvatskoj.

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije se unutar svoje nadležnosti bavi i unaprjeđenjem visokog obrazovanja, a uzimajući u obzir kako je Hercegbosanska županija, odnosno Skupština Hercegbosanske županije jedan od osnivača Sveučilišta u Mostaru kao javne visokoškolske ustanove, jasan je razlog zašto je unutar ovog poziva jedan od uvjeta upravo i studiranje na Sveučilištu u Mostaru.

Ministarstvo svojim djelovanjem ne dovodi u diskriminacijski položaj bilo kojeg studenta, uzmemo li u obzir kako su u srpnju tekuće godine dodijeljene stipendije studentima s područja HBŽ. Pravo na apliciranje na navedeni natječaj imali su svi studenti koji imaju prebivalište na području naše županije. Pravo na stipendiju su mogli ostvariti i studenti koji ostvaruju stipendiju i po drugim osnovama, odnosno iz drugih proračunskih organizacija, te ukoliko uredno dostave potvrdu o upisu u narednu akademsku godinu, ta ista stipendija se nastavlja isplaćivati, a prednost pri bodovanju su imali studenti deficitarnih zanimanja.

Dakle, prema pozitivnim zakonskim propisima te osiguranim proračunskim sredstvima, i studenti koji ne studiraju na Sveučilištu u Mostaru ostvaruju pravo na isplatu stipendija na temelju različitih kategorija. Prema Zakonu o visokom obrazovanju (”Narodne novine Hercegbosanske županije”, broj 9/09.) Ministarstvo će i dalje u svom djelovanju unaprjeđenja visokog obrazovanja poticati standarde stjecanja visokog obrazovanja pri ustanovama kojima je Županija osnivač/suosnivač, kao i poticati djelatnost visokog obrazovanja kao jednu od djelatnosti od posebnog društvenog interesa za HBŽ, navedeno je u odgovoru resornog ministarstva.

Međutim, Institucija ombudsmana za ljudska prava za Livno Online su istaknuli drugačiji stav.

U smislu članka 14.Europske konvencije o ljudskim pravima različito postupanje je diskriminacijsko ako “nema objektivnog i razumnog opravdanja”, odnosno, ako ne teži “legitimnom cilju” ili ako ne postoji razuman odnos razmjernosti između upotrebljenih sredstava i cilja koji se zežli ostvariti”.

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine nisu provodili ispitni postupak prema Vladi HBŽ-a u cilju utvrđivanja razloga kojima su se vodili prilikom određivanja uvjeta za dodjelu stipendija, međutim stava su da javno tijelo vrši dodjelu stipendija iz županijskog proračuna, za osobe s prebivalištem na području HBŽ-a koje studiraju “deficitarna zanimanja”, i ista bi trebala biti dostupna svim potencijalnim stipendistima/stipendisticama koji ispunjavaju te uvjete, bez obzira koju visokoškolsku ustanovu pohađaju, pod uvjetom da je akreditirana.

Činjenica da je Vlada HBŽ-a jedan od osnivača Sveučilišta u Mostaru ne bi trebala biti odlučujući čimbenik za ovakvo uvjetovanje, imajući u vidu da je stipendija novčana potpora za bilo koji vid obrazovanja ili usavršavanja i kao takva namijenjena je studentima/studenticama, a ne visokoškolskoj ustanovi, navodi se u odgovoru za Livno Online iz Institucije ombudsmena za ljudska prava

Navedeni javni poziv je završen 17. listopada, a nije poznato tko su dobitnici stipendija.

(www.jabuka.tv)



11 komentara

  • Diskriminacija na kvadrat sve ne bi li se digao kredibilitet i ugled SUM-u zato što tonu sve dublje i dublje iz dana u dan. Sramota!

  • Ljudi su napravili pravu stvar, nisu dali pare Sveučilištu i Tomiću već studentima da mogu platiti previsoke školarine posebno na medicini…

  • Radije bih dijete uputio za pastira nego ga poslao na studij u Mostar !
    To “svečulište” je samo punjnje proračuna HDZ e elite .
    Tamo se proizvodi kadar koji puno ne zna,ali ako je HDZ e član onda može raditi gdje želi.
    Dakle svojim bojkotom radite odličnu stvar za hrvatskog čovjeka . obrazovanje je stup društva, au Mostaru vaše dijete samo može izgubiti obraz !

  • Svaka čast. Zlobnici uvijek žugaju, naravno da pomažete studente na našem Sveučilištu u Mostaru. Neka mlađarije ovdje, odu li dalje mala je šansa da se vrate.

  • Pa u Mostaru studiraju samo oni koji ne mogu nigdje drugo a iz Hrv dolaze oni koji slabo uče i nisu u stanju položiti maturu.

  • Pa kad je tako stručnjaci što ne upišete fakultete na sveučilištu pa budite netko i nešto a ne pareše i slični glupani odoše na Logos i blate jedino sveučilište na hrvatskom jeziku pa hoćete da ga uništite pod svaku cijenu!

  • U redu je kritizirati svako svučilište, pa i mostarsko, ali trba biti objektivan. Ništa nije lošije ni bolje na SUM – u , ali ovi kritičarri (ne – ovi kritizeri!) našl kritizirati samo SUM.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.