FBiH: Kažnjava se odlazak u prijevremenu mirovinu, a nagrađuje nastavak rada

Postojeći Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju FBiH koji je stupio na snagu 2018. godine kažnjava one koji žele otići u izuzetnu prijevremenu mirovinu umanjenjem za svaku godinu ranijeg umirovljenja za četiri posto.

Međutim, ovaj zakon i nagrađuje, ali one koji nakon ispunjavanja uvjeta za starosnu mirovinu nastave raditi.

Osiguraniku koji ostvari pravo na starosnu mirovinu, za svaki mjesec kasnijeg odlaska u starosnu mirovinu koje je proveo u osiguranju u odnosu na propisanih 65 godina života, iznos ostvarene mirovine uvećava se za 0,166666 posto, odnosno za dva posto na godišnjoj razini. Na primjer, ukoliko osiguranik ostvari pravo na starosnu mirovinu sa navršenih 65 godina i pet mjeseci života, ostvareni iznos mirovine uvećava se za 0,833333 posto, objasnili su u Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje.

Pravo na starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno kada navrši 65 godina života i najmanje 20 godina mirovinskog  staža. Odnosno, kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života. Što se tiče odlaska u izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu, u ovoj godinu u tu mirovinu mogu otići žene sa 58 godina i šest mjeseci života i 33 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

Kada je riječ o muškarcima u izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu mogu oni koji imaju 63 godine i šest mjeseci života i 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Umanjenje na izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu je trajno. Redakciji Faktora se obratilo više čitatelja pitajući zašto se na taj način kažnjavaju osobe koje zdravstveno više ne mogu izdržati u radnom odnosu, a od starosne mirovine ih dijele neke dvije godine ili godina.

Poznajem ženu koja ima dvije godine do mirovine kojoj je kičma u lošem stanju i ne može više raditi, a ne može ni u mirovinu jer joj zakon ne dozvoljava. S obzirom na to da ne može više ni pomisliti na posao, ona će otvoriti bolovanje i produžavati ga do mirovine, čime poslodavac nema radnika, a mlada osoba ne može doći na to radno mjesto jer se ta osoba ne može umiroviti. Zar takav zakon nije degradirajući? Pa nije nešto što se ne može mijenjati, požalio se jedan od čitatelja. U Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje Faktor je zatražio pojašnjenje tko može inicirati izmjene Zakona o MIO-u.

Člankom 143. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju propisano je da izuzetno od članka 40. ovog zakona, osiguranik žena ima pravo na izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu kada navrši najmanje u 2024. godini 58 godina i šest mjeseci života i 33 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

Člankom 145. Zakona propisano je da se osiguraniku ženi za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu u odnosu na propisanih 65 godina života, iznos ostvarene mirovine umanjuje za 0,333333 posto.

Radi se o trajnom umanjenju, koje se primjenjuje i nakon što osiguranik žena navrši 65 godina života, odnosno potrebne godine života za ostvarenje starosne mirovine. Ova zakonska odredba je skoro pa identična u svim zemljama u okruženju, naveli su u Federalnom zavodu MIO.

Dodaju kako je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, kao resorno ministarstvo za provođenje Zakona o MIO-u, nadležno za pokretanje izmjena i dopuna svih propisa kojima se regulira oblast mirovinskog i invalidskog osiguranja.

Pored resornog ministarstva, nadležnost za izmjenu propisa imaju i Vlada Federacije BiH, te zastupnici i izaslanici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, odnosno Doma naroda Parlamenta Federacije BiH.

Koliko umirovljenika u FBiH ima najnižu, a koliko najvišu mirovinu?

(www.jabuka.tv | Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL/Arhiva)



12 komentara

  • Sta nasima pane na pamet nebi ni crnom vragu.Kaznjavate li sebe i u cemu …pokradete milijune i nikom nista !Kako ce mrke bolestsn raditi? Poznahem mnoge koji bolesni rade samo da iskoluju djecu koja su po fakultetu ili isto tako znam ljude koji je svjestan da od mizerije od mirovine ne.moze da zivi pa radi i muci se .Sram vas bilo!Samo nas gonite sto dalje sa ovih ognjista za koje smo dicu svoju dali.Idite vi jer vas pola nije bilo kad je grmilo i sjevalo.

    • Milan,baš tako .
      Tužno da ljudi ne mogu se ni hraniti ni liječiti od mirovine a pogotovo ovi koji su odradili 40 godina .
      I sad kao donijeli Zakon da mogu umirovljenici iznad 65 godina raditi samo radi sebe.
      A kako bezobraznici.Satrali
      se i obolili radeći 40 godina, a pokrali ih poslodavci i na plaći I doprinosima,bez ikakve sankcije i dalje se to radi.Porezna dozvoljava,MIO I vlast dozvoljava.
      A samo rade u mirovini ovi u vlasti i politici koji imaju 65 godina I mirovine 3000 KM i rade za desetak tisuća plaće. Radi njih je zakon i donošen.Ta zna svatko.
      A umirovljenici 70% njih i još više gladuju sa 550-650KM.
      Stiće ih kazna Božija.

  • Dok god narod suti oni harace,narod treba na ulice i trazit za muske odlazak u mirovinu sa 61 a zene sa 60. Dok se suti i miruje oni harace.

    • Prije rata su muškarci išli u mirovinu sa 60 godina a žene sa 55 godina.Jadno ti ga danas moraš raditi do smrti jer od mirovine ne možeš ništa nego lijekove platiti i režije I gladovati i još više oboliti.A i lijekovi su tada bili svi besplatni,čak i kreme za reumu.
      Još je gore da ljude otjerati u mirovinu sa 60 godina kad ne mogu od mirovine se ni skromno hraniti,teška sirotinja su umirovljenici i moraju se mirovine povećati ako Boga znate, pa onda ići u mirovinu sa 60 godina.

  • Zato što zakone kroje oni koji ne rade, tako da nemaju pojma kako te stvari funkcioniraju,njima je bitno da izgleda dobro na papiru

  • Ja sam htio raditi, ali su me istog dana šutnuli kad sam navršio 65. Pa tko će vas u Hercegovini pustiti da radite duže???To mogu samo političari koji su vječni i rade sve dok ne umru. Pogledajte koliko ih ima sa 68, 70, 73 godine itd. a još uvijek rade jer su “nezamjenjivi”. Zakon bi trebao biti za sve isti bez obzira kavu funkciju obnašaš: 65.-mirovina. Ima i previše drugih koji čekaju da zasjednu na njihova mjesta. Ovako oni sirotinju koja ima male plaće šalju u mirovinu, a političari koji imaju ogromne plaće plus sve moguće komisije, krađe itd. oni ne moraju u mirovinu. Tj. uzmu otpremninu i vrate se na posao. A mi svi šutimo! I ovo se naziva demokracijom.! Ovo je čista politička anarhija u kojoj je jedna kasta-političari-privilegirana, a sirotinjo mrš, umri, tko vas “šljivi”! Bože, dovedi pravdu i red u ovu zemlju i na ovaj naš jadni planet!

  • Oni.mogu raditi na drzavnim jaslama a da i ne dolaze na posao.Oni.mogu raditi do 65 god.starosti uzeti ogromnu otpremninu i opet se vratiti, i kofol raditi i primati extra placu.Oni mogu sta hoce jer pisu na papir kako njima pase .ONI MOGU I SMIJU SVE,A MI NISTA !ZATO MI ZA TOLJAGE PA BANDU KO NEKADA KRAVE OKRENUTI U BRDO !

  • Za anonimno 11,35 b r a v o to je živa istina, sve je tako, dabogda sve u ljekove dali i hoće bogu se ne žuri. Lopivi čisti. Na ulice nema druge

  • Samo vi brišite komentare ko želi u mirovinu nek se javi Anti kvesicu nemora imati radni staž bitno je da ima 500 maraka i nek ode godine nisu bitne

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.