Federalno ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je početkom ovog tjedna na službenoj web-stranici radnu verziju novog Zakona o radu.
Verzija će u idućih 15 dana biti dostupna javnosti na uvid, uz mogućnost komentiranja sadržaja i dostavljanja prijedloga koji bi mogli unaprijediti tekst zakona i na kvalitetniji način urediti oblast rada. Iz resornog ministarstva naglašavaju da je u pitanju radna verzija zakona koja će biti podložna brojnim promjenama.
Ovo je prvi put da se prije službenog početka rada na jednom zakonu otvara prostor za širu javnost, uključujući sindikate, poslodavce, stručnu javnost i sve zainteresirane građane koji imaju znanje, iskustvo i interes u reguliranju radno-pravnih odnosa, priopćili su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Cilj nam je osigurati maksimalnu transparentnost i omogućiti svima da svojim prijedlozima doprinesu izradi najvažnijeg zakona u oblasti rada kako bismo s jedne strane povećali zaštitu radnika, a s druge onemogućili sve one zloupotrebe koje nastanu zbog neprecizno definiranih propisa, kazao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Zakon o radu i godišnji odmori: Što radnici u BiH trebaju znati?
Potpuno usklađena sa smjernicama EU-a, uključujući i reguliranje rada na digitalnim platformama, radna verzija Zakona o radu Federacije BiH, uz ostalo, donosi brojne izmjene i dopune koje unaprjeđuju prava radnika. Prema tekstu zakona, ugovor o radu na neodređeno vrijeme postaje pravilo, dok će se ugovori na određeno moći zaključivati isključivo u iznimnim situacijama i uz skraćeno vrijeme trajanja, najviše do dvije godine.
Zakon preciznije tretira prekovremeni i noćni rad, rad nedjeljom i blagdanima, rad u neradne dane i rad u smjenama. Posebna pozornost posvećena je dodatnoj zaštiti trudnica, rodilja i žena koje doje, a dodatno je definirano i pravo radnika na roditeljski dopust, kao i dopust roditelja po osnovi polaska djeteta u prvi razred osnovne škole.
Dopunjen je i institut neplaćenog dopusta vezanog uz dopust zbog pružanja osobne njege te dopust radnika koji ima status udomitelja. Novi zakon otvara i mogućnost korištenja godišnjeg odmora u više dijelova, a dnevna stanka se uračunava u radno vrijeme.
Propisuje se i minimalna visina povećanja plaće, omogućava se digitalni obračun plaće i osigurava veća transparentnost primanja. Poslodavci će imati obvezu donijeti pravilnik o radu, bez obzira na broj zaposlenih, a detaljno se regulira i rad na izdvojenom mjestu, kao i rad na daljinu. Jedan od prvih koraka u donošenju novog Zakona o radu bit će formiranje radne skupine krajem ovog mjeseca, a imat će zadatak razmotriti sve pristigle prijedloge te ih ugraditi u prednacrt novog zakona.
Napravljen prvi korak
Prednacrt zakona najprije ide pred Vladu, koja utvrđuje nacrt te ga šalje u Parlament. Do donošenja novog zakona tekst najprije u formi nacrta, a potom i prijedloga nakon obavljene javne rasprave, trebaju usvojiti oba doma Parlamenta FBiH. Iako je do donošenja novog Zakona o radu u FBiH još dug put, prvi korak je napravljen. Ono što je, po mnogima, uz što kvalitetniji tekst zakona, iznimno važno jest da on bude primjenjiv ne samo u državnim institucijama, agencijama i poduzećima koja imaju potpisane granske ugovore već i u privatnom sektoru.
Radnu verziju novog Zakona pročitajte OVDJE.
Radno vrijeme od osam sati dnevno ne funkcionira, evo i zašto
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Treba nešto raditi.
Hmm..placena pauza, u nas u firmi je upravo ukinuli???…
moram jos koji put procitat sigurno nisam nesto dobro shvatio…
Neradnici s ovim ce biti zasticeni ko licki medvjedi
6.48,
Srami se.
Ovo je trebalo davno, no pitanje je koliko ce ovaj zakon u praksi zazivit i koliko ce radnik biti zasticen u slucaju krsenja od strane poslodavca.
Di će te to privatnicima ukinit,oni će se već pocet krivit
To jectako i prije rata bilo 8 sati radno vrijeme,a tu je i pauza za doručak bila,ja ne znam što ste vi to ikako mjenjali,tila se država ulizat poslodavcima
8 sati rada maksimalno da radnici ne obolijevajux5 dana u tjednu. I to je sva logika.