Evo kojih šest avantura u Hercegovini ne smijete propustiti

Čuveni američki časopis National Geographic objavio je listu od šest avantura u Hercegovini koje ne smijete propustiti.

Vrlo često zaboravimo kakve prirodne ljepote imamo u blizini, dok turisti iz dalekih krajeva svijeta dolaze kako bi uživali u nevjerojatnim prizorima koje nam je pružila priroda.

Prožeta poviješću i puna izvanrednih krajolika Hercegovina je nezapamćeno mediteransko mjesto za bijeg, piše novinarka National Geographica Sarah Gillepsie.

“Divlje plivanje” na vodopadu Kravica

Vodopad Kravica, koji se nalazi nedaleko od Ljubuškog, sa svojom visinom od oko 30 metara i širinom od 120 metara stvara prirodan amfiteatar vode.

Najimpresivniji je u proljeće kada stvara “zavjesu” od magle, dok je u ljeto mirniji, a plitki hladni bazen zeleno-plave boje s mnoštvo kamenja na kojima možete uživati, idealan je za plivanje.

Zipline iznad povijesnog grada Mostara

Smješten u samom srcu Hercegovine, Mostar je peti grad po veličini u BiH i dom jedinstvenog spoja različitih kultura.

Najupečatljiviji od svega je Stari most, koji je pod zaštitom UNESCO-a. Što više, lokalno stanovništvo je poznato po skakanju s mosta u vodu, a čak postoji i godišnji festival skakanja s mosta u srpnju.

Zip Line u Mostaru prošle godine privukao pažnju turista iz čak 56 država

Za jedinstveno iskustvo isprobajte Zipline na brdu Fortica čija dužina iznosi 1000 m iznad prekrasnih stjenovitih brda i samog grada.

Penjanje na sveto brdo Križevac u Međugorju

Prema lokalnoj legendi, 1981. godine Djevica Marija se ukazala šestero djece u Međugorju, prenoseći poruke mira i molitve.

Iako ovaj događaj nikada Katolička crkve nikada nije službeno odobrila, vijest o ukazanjima se proširila i sada oko milijun hodočasnika godišnje posjećuje Međugorje.

Bez obzira jeste li vjernik ili ne, penjanje na stjenoviti Križevac u trajanju od tri do četiri sata je spektakularan doživljaj.

Brdski biciklizam u Parku prirode Blidinje

Park prirode Blidinje, monumentalan je krajolik planina i endemskih šuma bosanskog bora, koji se najbolje doživi tijekom biciklističke ture.

Razne kompanije nude mnoge rute pogodne za sve razine kondicije, uključujući mnoštvo stajališta za divljenje pogledu.

Foto: Biker.hr

Posebno se izdvaja selo Masna Luka, sa svojom geometrijskom crkvom i izvorima pitke vode, kao i nekropola stećaka u Dugom Polju.

Safari sa divljim konjima

Prije sedamdeset godina, poljoprivrednici koji su radili na području Dinarskih Alpi u zapadnoj Bosni i Hercegovini pustili su na slobodu konje koji su koristili za rad, jer je mehanizacija preuzela posao.

Divlji konji livanjskog kraja – jedinstvena atrakcija u svijetu

Oni su se razmnožavali i sada ih ima oko 800. Ako se odlučite na divlji safari s konjima, u podnožju planine Cincar vidjet ćete kako jure ili se okupljaju kako bi pili vodu iz korita koja su ostala od napuštenih farmi.

Najbolje od svega je to što su ovi konji pitomi i često prilaze turistima.

Istražite podzemlje pećine Vjetrenica

Pećina Vjetrenica – udaljena samo deset kilometara od hrvatske granice – najveći je pećinski sustav u Bosni i Hercegovini, s više od šest kilometara otkrivenih tunela.

Foto: Špilja Vjetrenica – CAVE / Facebook

Pješačka tura obuhvaća gotovo dvije tisuće metara ovih tunela i prolazi kroz pećinska jezera, slapove i kanale.

Ime Vjetrenica znači ‘vjetrena pećina’: zbog razlike u pritisku između unutrašnjosti i vanjskosti pećine, jak vjetar puše na ulazu u pećinu tijekom cijele godine. 

(www.jabuka.tv)



1 komentar

  • Ok, Kravica je sad komercijalizirana isključivo u turističke svrhe i naplaćuje se ulaz, naravno nama domaćim je to skupo i naravno turistima koji dođu sa sjevera i okruženja je jeftino s obzirom kakvo moćno mjesto će doživjeti, ali osobno mi je Kravica najbolja bila kad smo džabalesku ulazili dolje i recimo pičili pješaka kroz šumu uz rijeku do Željegošća, odnosno u novije Male Kravice, tko to nije probao taj ne zna šta je Kravica, i dolje je super mjesto za skakanje s velike stijene direktno u golemo jezero ispod, sve je to bilo drama moćno dok nije puko kolosalni most i autocesta točno iznad Male Kravice i time je štete napravljena po taj lokalitet jer bi upamtite to – Željegošće bila broj 2 glavna prirodna atrakcije Hercegovine odmah iznad Kravice da je slučaj da nema onog vijadukta, koji se po meni trebo napravit još dalje na zapad prema Ljubuškom gdje bi i btw 10 puta lakše bilo premostit Trebižat no aj ti iskontriraj Jp autocestama i građevinskim lobijima plus kad se stranci uključe nema šanse, i eto žanjemo danas taj plod gdje je zauvijek jedan prekrasan i nevjerojatan lokalitet zvani Željegošće ostao u sjeni golemih građevina i na taj način izgubio je totalno svoju izvornu prirodnost, ostale lokacije ovdje ne komentiram

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.