Ekološki način suzbijanja puževa

Sve veći broj proizvođača i hobista traže ekološki prihvatljive pripravke za suzbijanje puževa. Jedan takav proizvod iz BioGarden programa nosi naziv Pužomor. Pripravak se sastoji od kamene prašine koja oštećuje stopalo puža i izaziva njegovo ugibanje.

Posljednjih nekoliko godina, blage zime te topla proljeća i ljeta s dosta padalina, pogoduju sve većoj pojavi puževa u posljednjih nekoliko godina. Puževi predstavljaju štetne organizme koji u pojedinim godinama znaju napraviti velika oštećenja na povrću, cvijeću i voću. Kod povrća najveću štetu pričinjavaju salati, blitvi, kupusnjačama, grašku, odnosno vrstama sa sočnim lišćem, a znaju oštetiti i plodove voćaka (posebno jagode) tijekom svibnja i lipnja mjeseca. Štete su posebno izražene u obiteljskim povrtnjacima u kojima se biljke intenzivno zalijevaju. Proizvođači i hobisti sve češće traže pripravke koji su efikasni, jednostavni za primjenu i što je najvažnije dozvoljeni za ekološko suzbijanje puževa.

 

Bio Garden Pužomor – vulkanska zemlja protiv svih vrsta puževa za upotrebu u ekološkoj poljoprovredi

 

Puževi su posebno aktivni nakon kiše

Puževi su izuzetno aktivni pri vlažnom i kišovitom vremenu te zadaju velike brige vrtlarima. Puževi ne vole sve biljne vrste pa takve vrste sadite oko ruba gredice. Od povrtnih vrsta izbjegavaju češnjak i crveni luk, a kumin, kadulja, paprat, mak i hren ih odbijaju svojim intenzivnim mirisom. Navedene biljke koje tjeraju puževe možete iskoristiti i za pokrivanje tla oko ugroženih biljaka. Uglavnom prave štetu noću (između 21 i 1 sat poslije pola noći) kada izlaze iz svojih skloništa i oštećuju biljke. Hrane se na specifičan način te prave bušotine na lišću i ostavljaju sluzav trag po kojem ih i prepoznajemo. Posebno su aktivni u vlažnim danima kada se brzo množe. U tom periodu znaju napraviti velike štete.

Posebno velike štete puževi pričinjavaju u onim povrtnim kulturama koje se navodnjavaju kišenjem odnosno orošavanjem tijekom večernjih sati. Kako bi se smanjile štete od puževa preporučuje se rano jutarnje zalijevanje biljaka.

Saznaj više…

Ekološki način suzbijanja puževa

Suzbijanje puževa provodi se na nekoliko načina. Od mehaničkih metoda suzbijanja, primjenjuje se ručno sakupljanje, koje kod pojedinaca izaziva nelagodu i gađenje posebno ako se radi o puževima golaćima. Osim toga mogu se koristiti i različite lovke, primjerice plitko ukopavanje posuda s pivom u tlo (što privlači puževe).

Kada je u pitanju suzbijanje puževa na ekološki prihvatljiv način danas se u bolje opskrbljenim agrocentrima mogu nabaviti Bio Garden ekološki pripravci koji uspješno suzbijaju sve vrste puževa, posebno puževa golaća, a od tih pripravaka  izdvajamo pripravak Pužomor.

Pripravak Pužomor se sastoji od kamene prašine koja se dobiva mljevenjem vulkanskih stijena, a koristi se na način da se tijekom večeri, nakon obilnog zalijevanja, razbaca u traku širine 5 cm oko gredice sa povrćem ili cvijećem.

Kamena prašina ima jako oštre rubove koji oštećuju stopalo puževa. Osim ovog mehaničkog djelovanja (oštećuje stopalo puža) kamena prašina dehidrira (isušuje) tijelo puževa prilikom prolaska pa ti puževi ugibaju.

Više informacija o ekološkom načinu suzbijanja puževa, ali i drugih štetnih organizama saznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-000.

Klikni i saznaj više…