Dom naroda usvojio izmjene Zakona o MIO, evo što to znači za umirovljenike

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je na sjednici po hitnom postupku Zakon o izmjenama zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju.

Iz Ministarstva rada i socijalne politike je rečeno ranije da ima posebno bitnu ulogu u očuvanju stabilnosti Fonda MIO, zaštiti prava umirovljenika i sprječavanju zloupotreba mirovinskog sustava Federacije BiH.

Riječ je o izmjeni članka 82. Zakona o MIO, koji je prema obrazloženju, donesen s ciljem zaštite Fonda od zloupotreba, i to u slučajevima korisnika mirovina koji nemaju prebivalište na području Federacije BiH, a kako bi se osigurala zaštita Fonda.

Naime, u tom cilju je na osnovu ‘starog’ zakona donesen Pravilnik koji je precizirao uvjete za ostvarivanje prava na razliku entitetske srazmjerne mirovine do najnižeg iznosa.

Međutim, Vrhovni sud Federacije BiH je presudom od 12.10.2023. godine utvrdio da se ovo pitanje ne može regulirati pravilnikom već isključivo zakonskim putem.

S tim u vezi, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike pripremilo je izmjenu zakona o MIO koja, osim što ispunjava zahtjeve Suda, bitno utiče i na očuvanje financijske stabilnosti Fonda.

Naime, izostanak ove izmjene već je tijekom 2024. godine izazvalo štetu od 8 milijuna KM, što dodatno ugrožava već preopterećeni Fond mirovinsko invalidskog osiguranja i njegovu sve veću zavisnost od budžeta FBiH. Fond MIO je budžetski korisnik, a njegov financijski plan dio je budžeta Federacije BiH iz kojeg se svake godine izdvajaju značajna sredstva kako bi se omogućile redovne isplate mirovina, obrazloženo je iz Ministarstva rada i socijalne politike.

Isplata mirovina direktno zavisi od financijske stabilnosti Fonda, a umirovljenici, koji žive na rubu egzistencije, ne smiju biti izloženi riziku kašnjenja ili ugrožavanja njihovih primanja.

Ova izmjena zakona stoga je ne samo sprečavanje zloupotreba već i izraz brige za umirovljenike, kao i odgovornosti prema cijelom društvu, navelo je također Ministarstvo.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike naglašava da je pitanje stabilnosti Fonda MIO od strateškog značaja za budućnost Federacije BiH, a ovom izmjenom štite se ne samo trenutni korisnici prava već i buduće generacije umirovljenika jer stabilan i funkcionalan mirovinski sustav osnova je socijalne sigurnosti svih građana Federacije.

(Fena | Foto: Pixabay)



19 komentara

  • HDZ lopine na vlasti 30 god, oni su uz SDA lopove jedini krivci sto su mirovine ovolike i sto nema braniteljskog dodatka za sve branitelje, sramoto hrvatskog naroda.

    • Kako vas nije sram 80 % umirovljenika gladuje a vi pišete nebuloze svako malo.
      Svi koji ste prevarili umirovljenike bojite li se Boga.

  • Je. Loa vas zaštita šta je sa usklađivanjem vi najavljujete i pisete K novom načinu obračuna s oni usvajaju ovu glupost. Daj vise Organizirajte taj štrajk za sva vremena dok ne rjeđe status penzioner. Šta mislite da će ove lopine HDz s Sda SDP i ostali to uraditi ako ih ne pritisnemo. Cijela država radi na pritisak!

  • Nemojte tako, pa receno je da su izdvojili 300 miliona cega li za umirovljenike.Ako je reko Niksic i potvrdio Kraljevic ta koda moraju davat nama.Bitno je da su oni izdvojili i da nizasto nece ic nego nama.A sebi su odmah uredno na racun i nisu ih izdvojili.Nase cuvaju za crne dane koji su sad bijeli , pogotovo kad pomaknu sad sat i kontaju trenice koga i ostase pare.Jedino sto mozete je smirit se i laganica dugo primat mirovinu i nadoskocit bagri tako.Naceraju nekog odmah u mirovinu cim rodjendan , a oni tek ministri postaju sa 65.lopine raznih vjera i nacija ujedinile se.

    • Lopovi farizeji Jude itd na vlasti,samo još malo pa će vam biti ko u Srbiji,zaslužili ste još gore,izmiče se kontroli drugovi u foteljama.

  • Lopovi farizeji Jude itd na vlasti,samo još malo pa će vam biti ko u Srbiji,zaslužili ste još gore,izmiče se kontroli drugovi u foteljama.

  • Treba učiti od Keruma kako se to radi. Jedini gradonačelnik poslije rata u ovom dijelu Europe iza kojeg su ostala djela.

  • Trebalo im skoro godinu i pol dana da donesu zakon i za taj period popušili 8.000.000 KM, pa treba li za to itko odgovarati!?

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.