“Dobre vijesti za svijet”: SAD i Kina postigle dogovor?

Sjedinjene Američke Države i Kina završile su trgovinske pregovore u nedjelju s pozitivnim ishodom. Američki su dužnosnici istaknuli “dogovor” o smanjenju američkoga trgovinskog deficita, dok su kineski dužnosnici rekli da su strane postigle “važan konsenzus” i dogovorile pokretanje novog foruma za gospodarski dijalog.

Ni jedna strana nije objavila konkretne detalje nakon dvodnevnih pregovora u Švicarskoj. Kineski potpredsjednik vlade He Lifeng najavio je zajedničku izjavu u Ženevi u ponedjeljak. Zamjenik ministra trgovine Li Chenggang izjavio je kako će izjava sadržavati “dobre vijesti za svijet.”

Američki ministar financija Scott Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer opisali su “značajan napredak” te također najavili objavu detalja u ponedjeljak. U odvojenim obraćanjima novinarima, nijedna strana nije spomenula dogovor o smanjenju američkih carina od 145% na kinesku robu niti kineskih carina od 125% na američku robu, piše Reuters.

Konstruktivni pregovori

Greer i Bessent nisu odgovarali na novinarska pitanja. Američki ministar financija ranije je rekao da ove carine predstavljaju trgovinski embargo između dviju najvećih svjetskih ekonomija i da ih je potrebno “smanjiti”. Financijska tržišta s nestrpljenjem su čekala znakove smirivanja žestokoga trgovinskog rata između SAD-a i Kine, koji je već počeo remetiti opskrbne lance, uzrokovati otpuštanja i povećavati veleprodajne cijene.Greer je zaključak sastanaka u Ženevi opisao kao “dogovor koji smo postigli s našim kineskim partnerima”, a koji će pomoći u smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita od 1,2 trilijuna dolara.

Kako je ministar istaknuo, riječ je o vrlo konstruktivna dva dana, rekao je Greer. Važno je razumjeti koliko brzo smo uspjeli doći do dogovora, što možda pokazuje da razlike nisu bile tako velike kao što se mislilo, dodao je.

Potpredsjednik vlade He, govoreći novinarima u kineskoj misiji pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), opisao je pregovore kao “otvorene, dubinske i konstruktivne” o pitanjima koja su važna za obje zemlje. Sastanak je ostvario značajan napredak i postignut je važan konsenzus, rekao je He, što je izazvalo pljesak brojnih kineskih dužnosnika prisutnih u uredu WTO-a.

He se također sastao s glavnom direktoricom WTO-a Ngozi Okonjo-Iwealom, koja je izjavila da je “zadovoljna pozitivnim ishodom” razgovora te pozvala obje zemlje da iskoriste zamah za ublažavanje trgovinskih napetosti. WTO je već ranije presudio protiv carina koje je Trump uveo na kinesku robu, ali su ti slučajevi zapeli zbog paralize apelacijskog tijela WTO-a, budući da SAD blokira imenovanja sudaca.

Novi mehanizam konzultacija

SAD i Kina dogovorile su uspostavu novog mehanizma konzultacija za trgovinska i ekonomska pitanja, čiji će se detalji dogovoriti što je prije moguće, dodao je He. SAD i Kina su tijekom posljednjih desetljeća više puta pokretale različita tijela za konzultacije kako bi pokušale riješiti trgovinske i gospodarske nesuglasice, uključujući i Gospodarsku radnu skupinu koju je 2023. pokrenula tadašnja američka ministrica financija Janet Yellen s potpredsjednikom Heom. Ti dijalozi pružili su prostor za iznošenje međusobnih pritužbi, ali malo su pridonijeli ostvarivanju cilja Washingtona da Kina napusti ekonomski model temeljen na izvozu i državnoj kontroli, te pređe na model potrošnje domaćeg stanovništva.

Ovaj susret bio je prvi izravan kontakt visokih američkih i kineskih gospodarskih dužnosnika otkako je Trump preuzeo dužnost i pokrenuo val uvođenja carina diljem svijeta, proglasivši nacionalno izvanredno stanje zbog krize s fentanilom i uvevši 20% carinu na kinesku robu u veljači. Trump je potom u travnju uveo dodatnu “recipročnu” carinu od 34% na kineski uvoz, a kasniji krugovi podigli su stope u troznamenkaste brojke, što je gotovo u potpunosti zaustavilo trgovinu vrijednu oko 600 milijardi dolara godišnje. Kina je inzistirala da se carine smanje u svim pregovorima. Trump je u petak izjavio da carina od 80% na kinesku robu “zvuči primjereno”, što je prvi put da je naveo konkretan cilj za smanjenje carina, prenosi Vecernji.hr.

Greer je rekao da je obavljeno mnogo pripremnog posla prije susreta u Ženevi u subotu i nedjelju, te da će rezultat adresirati izvanredno stanje koje je Trump proglasio zbog rastućega američkoga trgovinskog deficita.

Uvjereni smo da će dogovor koji smo postigli s kineskim partnerima pomoći u rješavanju tog izvanrednog stanja, rekao je Greer. U priopćenju Bijele kuće koje je samo ponovilo kratke izjave Bessenta i Greera, bez dodatnih detalja, naslov je glasio: “SAD najavljuje trgovinski sporazum s Kinom u Ženevi.”

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.