Direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) Sanel Buljubašić se ranije ovog tjedna, govoreći o stanju u ovoj javnoj kompaniji, osvrnuo i na samu proizvodnju električne energije.
Kao kroničnom potrebom ovog poduzeća je istakao hidroelektrane.
Proizvodnja struje u narednom razdoblju u hidroelektranama minimalno mora biti 100 megavata (MW). Posebno mislim na Drinu i Bosnu, dodaje.
Smatra da bi izgradnja hidroelektrana bila mnogo lakša da ne postoje ekološka pitanja i da bi ih vjerojatno netko izgradio i prije aktuelne uprave EP BiH, piše Klix.
Poslije rata do danas izgradili smo samo Vjetroelektranu Podveležje 48 MW. I to je sve. Skoro sve ostalo što koristimo je iz prošlog stoljeća. Na svakom sastanku, moje je nastojanje, uvažavajući ekologiju i stavove udruženja građana: Ili ćemo graditi (energetska postrojenja) ili ćemo uvoziti i kupovati električnu energiju. Za opciju sam da trebamo graditi i proizvoditi za vlastite potrebe da budemo nezavisni, bar kada su u pitanju vlastite potrebe i potrošnja, poručio je Buljubašić.
Mišljenja je da se izgradnja energetskih postrojenja može ubrzati donošenjem posebnog zakona, kao što je to slučaj za autocestu Koridor VC.
Na Koridoru VC, koliko znam, donosi se zakonski okvir za samo jednu njegovu dionicu i rješavaju se imovinski odnosi i sve ostalo, naglasio je.
Istaknuo je koliko je kompleksna izgradnja energetskih postrojenja zbog ekoloških pitanja.
Mi rješavamo na način da moramo proći od mjesne zajednice, preko jedinice lokalne samouprave, županija, do Federacije Bosne i Hercegovine. Kada uspijete to završiti, onda se dođe do kreditora koji ponovno pitaju ekologe jer su tamo vidjeli nekog leptira na Vlašiću, koji nije viđen 100 godina i samo su ga vidjeli, nisu ga uspjeli ni fotografirati, naveo je.
Onda Federalno ministarstvo okoliša i turizma dobije, kako je izjavio, pritužbu da tu ne treba raditi ništa više dok se ne napravi analiza što će se uraditi s tim leptirom.
Ili recimo kada stavimo našu vjetroelektranu, stavimo jedan generator, presijecamo put mrava. Baš tuda mravi prolaze, a malo ispod našeg platoa gradi se privatna elektrana i tu mravi ne prolaze. Nema ni leptira. Nema ništa. Zašto je EP BiH kao javna kompanija, koja je od interesa za FBiH, koja treba biti od interesa za državu Bosnu i Hercegovinu, u podređenom položaju, pitao je.
Direktor EP BiH Buljubašić je mišljenja da je mnogo pametnije u budućnosti graditi hidroelektrane, bez obzira na klimatske promjene koje utječu na količinu padalina.
Ako nas je Europska unija prinudila da moramo zatvoriti termoelektrane, onda kako proizvoditi električnu energiju!? Možemo upravljati određenom količinom vode u jezerima, što nije slučaj sa Suncem i vjetrom. Puno je stabilnije s hidroelektranama, nego sa solarnim elektranama i vjetroelektranama, zaključio je.
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)
Najbolje bi bilo da od bih napravite jedno veliko akumulacijsko jezero i da pravimo struju i izvozimo. Postaviti vas trojicu iz vladajucih stranaka na neko brdo i vi zaradjujte i uzivajte, a nas podusite
Nisi ti direktor, direktori su gospoda. Ti si lobista, ti si sluga
Ovr kretene koje boli ona stvar što se devastiraju rujeke. Eto, sad ruše prirodu oko izvora rijeke Neretv. Ov štetočine treba pozatvarati. Još bolje: povješati!
Veliki energetski objekti se ne mogu raditi preko noći Vi mislim na tvoje političke mentore to jest na komplet politiku u BiH nije u stanju ni mentalno a ni financijski razraditi neku energetsku strategiju. Vi ste mentalno nedorasli tako da je ova priča mlaćenje prazne slame. Silni solari su samo tu za podobne i dodatan novac za podobne solarna i vjetroenergija ne može biti primaran izvor napajanja elektro energetskog sustava. Ovaj ne zna osnove elektroenergetike.
Vjerojatno imas pravo; davno su se kod nas gradile velike hidroelektrane, za vrijeme “strasne” JU. Svi ti vrhunski strucnjaci su vjerojatno davno pomrli, bez da prenesu to ogromno znanje i iskustvo na nove generacije inzinjera/ki, a i domacu tehnologiju vise odavno nemamo. Zalosno. Sad nemamo domacu tehnologiju ni za napravit kariolu, a kamoli za nesto drugo. Druga jednako bitna stvar je financiranje takvih projekata; u proslom sustavu je vlasnistvo bilo javno, tj.od doprinosa svih zaposlenih su se radile velike kapitalne investicije koje su sluzile svima, sto je onda u konacnici omogucavalo nisku cijenu struje. Kad jedna takva velika investicija predje u privatne ruke/privatno poduzece, naravno da ce i struja biti uvelike skuplja. A s obzirom na nase ne/sposobne politicare nije bas izgledno da se uskoro tu nesto promjeni na bolje.
Tko to govori? Agenda 2030/2040. Lutke ste prokletog zapada.
Nuklearna energija je budućnost