Desetljeće smrti Vinka Vujevića – Čerčila

Na današnji dan prije deset godina preminuo je Vinko Vujević – Čerčil.

Bio je pisac, pjesnik, izumitelj, numizmatik, čuvar hercegovačke tradicije i kulture te autor brojnih ganga i pjesama. Rođen je 20. listopada 1934. godine u Grabu kod Ljubuškog, a u svom rodnom mjestu je i preminuo 2. studenoga 2014. godine. Pokopan je 4. studenoga 2014. godine na mjesnom groblju Blace.

U Subotici je završio poljoprivrednu školu, a kombajsko-strojarski zanat u Senti 1958. godine. Godine 1964. rudarski smjer u Njemačkoj, a 1967. godine ugostiteljstvo u Čitluku.

Malo tko nije čuo za legendarnog hercegovačkog Čerčila koji je nadimak dobio radeći u Banatu. Nije me se dalo lako slomit’, a valjda sam ih i fizički podsjećao na tog političara, rekao je Čerčil u jednom od brojnih intervjua.

Životopis mu je šarolik i raznovrstan, pun anegdota i zanimljivosti i jednostavno se ne zna od kuda krenuti. O Čerčilu je od 1970. do 2009. godine objavljeno 139 članaka u raznim novinama s područja bivše države, a nekoliko TV postaja napravilo je 17 priloga o njemu, a gostovao je na nekoliko desetaka radio postaja u regiji. Također, gostovao je u emisiji Hrvatske radio televizije ”Latinica”.

Bio je veliki domoljub i ljubitelj te čuvar hrvatske i hercegovačke tradicije, u svojoj arhivi prikupio je i od zaborava očuvao preko 600 hercegovačkih gangi. Čak 13 puta bio je u zatvoru zbog javnog isticanja domoljublja, a posljednji put zatvoren je na dan smrti Josipa Broza Tita, kada je Čerčil odbio na svoj restoran i obiteljsku kuću postaviti zastavu s ”petokrakom” na pola koplja.

Godine 2009. izdao je CD s brojnim gangama, a zanimljivo je to što ih je upravo Čerčil, skupa sa svojom suprugom Anicom (1939. – 2021.) i kćerkom Ljubicom, otpjevao. Niti jedno obiteljsko okupljanje i druženje nije moglo proći bez Čerčilove gange uz vjernu pratnju supruge Anice koju je često nazivao ”Moj kapetan”.

Eiffelov toranj u Grabu, prvi automobil u Ljubuškom, brojni izumi

Obiteljska kuća Vinka Vujevića Čerčila u selu Grab mnogima je jedna od najupečatljivijih u tom dijelu Hercegovine, a najpoznatija je po umanjenoj replici Eiffelovog tornja kojeg je sam Čerčil izgradio ispred kuće 1988. godine, a inspiraciju je dobio dok je bio u Parizu. Na vrhu tornja nalazi se putokaz s imena svjetskih metropola.

Hercegovački Eiffelov toranj: Zanimljiva atrakcija u Grabu

Osim tornja, Čerčil je u dvorištu obiteljske kuće podigao spomenik magarcu, prvom prijevoznom sredstvu na svijetu kojeg je i Isus Krist koristio, objasnio je Čerčil razlog podizanja spomenika. Uz toranj i spomenik magarcu, izgradio je fontanu u obliku Noine arke s velikim križem na sredini, tri kamene čizme koje simboliziraju oca, majku i dijete, te je ovjekovječio biblijski prizor Eve i zmije napravivši željezno drvo sa zmijom koja u ustima drži jabuku, aludirajući na to da na svijetu nema bezgrešnih ljudi. Također, u dvorištu kuće napravio je zavjetnu kapelicu svetom Anti.

Spomenik magarcu

Svestrani Hercegovac jednom je prilikom izjavio da je riješio vječitu dilemu: Što je starije? Kokoš ili jaje? Dvadeset godina sam razmišljao o tome i došao do rješenja. Kokoš je starija. Prvo je ona došla, pa poslije nje 30 minuta pivac, a tek ujutro jaje. Vjerujte mi!

Izumio je uređaj koji hvata gromove i njihovu energiju skladišti u veliki akumulator. Svoje obradive površine i bašče zalijevao je sustavom vodenih topova koje je sam napravio te jednim prekidačem pokrenuo bi ih istodobno, a vodu je crpio iz svog 25-metarskog bazena. Nacrt ovog projekta i projekta vojnog oklopnog vozila ”Hrvatsko šilo” Čerčil je poslao u Institut Ruđer Bošković u Zagrebu, a Institut mu je uručio zahvalnicu. Uz bazen Čerčil se ponosio i dvama terenima za boćalište koji mogu primiti par stotina gledatelja.

Vinko Vujević Čerčil ostat će zapamćen po tome što je prvi u općini Ljubuški imao vlastiti automobil. Svoj crveni Ford Taunus iz Njemačke u Grab dovezao je 1965. godine.

Pisao političarima i Papi

Slao je dopise brojnim svjetski poznatim ličnostima: Billu Clintonu, Franji Tuđmanu, Helmutu Kohlu, Borisu Jeljcinu, Jacquesu Chiracu, papi Ivanu Pavlu II, da zaustave rat u Bosni i Hercegovini. Tražio sam da se zaustavi rat i da se bivša država raspadne na miran način. Želio sam da politički predstavnici sva tri naroda u BiH sjednu za stol i dogovore se kao ljudi, no ako se nisu mogli dogovoriti, onda je svatko trebao ići sebi, ali bez rata, izjavio je Čerčil u jednom od brojnih intervjua.

Pisao je i Georgeu W. Bushu kojem je predložio uvođenje ”zračnih maršala” na komercijalne letove prema SAD-u, na što je dobio odgovor iz Bijele kuće. SAD su ubrzo uvele tu praksu da na letovima u zrakoplovu bude američki maršal u civilnoj odjeći, a je li im upravo Čerčil pomogao oko toga ili su to planirali prije Čerčilova pisma, nikada nećemo saznati.

Vinko Vujević Čerčil 1997. godine izdao je zbirku pjesama pod nazivom ”Kamen pjeva” u kojoj je objavio par stotina svojih autorskih pjesama. Pisanjem se počeo baviti 1954. godine za vrijeme služenja vojnog roka u Kučevu, a paralelno s time, od 1967. godine pa sve do svoje smrti bavio se ugostiteljstvom.

knjiga_cercil

Nakon posjete njegovoj kući, jedna novinarka je napisala: Jer svatko onaj tko je bar jednom svratio u njegov čarobni obiteljski dom u Grabu zna da život s Čerčilom i bez Čerčila ne može nikako biti isti.

(www.jabuka.tv | Foto: Privatna arhiva)