Dan koji se pamti: 34 godine od povijesne utakmice reprezentacije Hrvatske

Hrvatski nogometni savez prisjetio se u četvrtak povijesne utakmice Hrvatske i SAD-a koja se igrala 17. listopada 1990. godine na stadionu Maksimir.

Naime, toga dana, Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je svoju prvu utakmicu.

Rezultat je bio 2:1 za Hrvatsku, a strijelci su bili Aljoša Asanović i Ivan Cvjetković.

Boje Hrvatske tada su branili i Dražen Ladić, Zoran Vulić, Drago Čelić, Darko Dražić, Vlado Kasalo, Saša Peršon, Kujtim Shala, Zlatko Kranjčar, Ivan Cvjetković, Aljoša Asanović, Marko Mlinarić, Tonči Gabrić, Gregor Židan te Mladen Mladenović.

Ulogu izbornika Vatrenih obnašao je Dražan Jerković, a utakmica je odigrana u sklopu proslave vraćanja spomenika banu Josipu Jelačiću na zagrebački Trg bana Jelačića. Premijeru Vatrenih gledalo je više od 30 tisuća navijača, a utakmica je održana pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Franje Tuđmana.

Ova utakmica u pamćenju je ostala i zbog toga što je to prvi put da su hrvatski sportaši nastupali u popularnim kvadratićima. Taj prvi dres, kao i plakat za utakmicu, dizajnirao je akademski slikar Miroslav Šutej.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.